cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Afrika çölünde doktoralı kabile reisi

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Başkent Encemine’ye 23 kilometre uzaklıkta bulunan 800 haneli, 3 bin nüfuslu Tamu köyünün ve aynı adı taşıyan kabilenin reisi, akademik kariyer için kolları sıvamış bir genç olan Dr. Musa Eljid Musa. 1978 doğumlu Musa, elektrik ve suyu olmayan çöldeki köyünden çıkıp yurt dışında okuyarak doktora yapmış. Akademik kariyerin ilk basamaklarını tırmandıktan sonra Tamu’ya dönüp köy ve kabile reisi olarak yoksul halkına sahip çıkmak için çabalamaya başlamış.

Önce Kur’an-ı Kerim için yoğunlaşan ve hafız olma başarısını elde eden Musa, medresede eğitim görmüş. 2000 yılında liseyi bitiren Musa Eljid Musa, ardından burslu olarak Libya’daokumaya gitmiş. Üniversiteyi 2005’te bitirip yüksek lisans da yapan kabile reisi, ”İslam vaazı” konulu teziyle de doktora derecesi almış. Musa, yüksek lisans ve doktora tezlerinihaline getirmeyi ihmal etmemiş.

Musa akademik hayatın basamaklarını tırmanmaya başladığı sırada verdiği kararla memleketine dönmüş, köy ve kabile reisi olarak kendisini yörenin yoksul insanlarına adamış.

Beş çocuğu olan Musa, köy mescidinde küçüklere Kur’an eğitimi veriyor. Ayrıca, yoksul halkın yaşam şartlarının yükseltilmesi için sivil toplum örgütleri ve resmi makamlarla sıkı iletişim halinde bulunuyor.

En temel ihtiyaçlarının su olduğunu belirten Musa, ”Su kuyumuzdaki pompa bozuldu. Su temininde güçlük yaşıyoruz. Köyümüze su kuyusu açılması gerekli. Okulumuz yok, mescidimizin fiziki şartları da çok yetersiz. 30 yetim çocuğumuz var. Hiçbir yardım kuruluşundan da yardım gelmedi bugüne kadar” dedi.

Kabile reisi Musa yöre sakinleri gibi çamurdan yapılma kerpiç bir evde oturuyor. Bu evin tek farkı bir odalı diğer konutların aksine iki odasının bulunması. Evin bir gözünü çalışma odası yapmış. Çalışma odasında bir elektrik jeneratörü göze çarpıyor. Odadaki prizlerin çokluğu dikkat çekiyor. Çünkü elektriği olmayan bu köydebulunan sınırlı sayıda kişi, bataryalarını burada şarj ediyor. Köydeki tek televizyon da bu odada bulunuyor.

İnsani Yardım Vakfı İHH ve Çadlı partneri Yoksullukla Mücadele ve Kalkınma Derneği (ADLM) ekibi geçen hafta Tamu köyüne misafir olmuş, burada 20 büyükbaş kurban kesilmişti.

Afrika çölünde doktoralı kabile reisi
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_474483_afrika-colunde-doktorali-kabile-reisi.html

Bu yazı toplamda 3212, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum