cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Tarihi başarısını sürdürmesi bekleniyor

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “Çok kültürlülük başarısız oldu.” açıklamasıyla uyum tartışmalarının yeniden alevlendiği ülkede Yeşiller Partisi’nin eşbaşkanlığı için Claudia Roth’la beraber tekrar aday olan Cem Özdemir’in, partisinin Freiburg şehrinde düzenlenen büyük kurultayda koltuğunu korumasına kesin gözüyle bakılıyor.öncesi Zaman’a konuşan Özdemir, Alman toplumunun bir göçmenin genel başkan olmasıyla ‘kıyametin kopmadığını’ gördüğünü söyledi.

Vermek istediği temel mesajın “Almanya hepimizin ortak ülkesi ve bu ülkenin geleceği için elbirliği içinde çalışmamız gerekiyor.” olduğunu belirten Özdemir, bu konuda da başarılı olduğunu düşünüyor. Özdemir, “Ben de bu iki yılda ülkem olan Almanya’nın daha ileri bir noktaya varması için var gücümle çalıştım. Bu olayı Almanlar doğru algıladı ve bu ülkede kökenleri Türk de olsaiçin çalışan çok sayıda sanatçı, sporcu, yazar ve siyasetçi olduğunu gördü.” ifadelerini kullanıyor. Göçmen gençlere rol-model olma konusunda önemli bir işlev gördüğünü belirterek, “Gençlerde ‘Eğer Cem Özdemir bu noktaya kadar geldi ise biz de gelebiliriz’ düşüncesinin oluşmasında katkımın olduğu kanaatindeyim.” diyor. Özdemir’in genel başkan olduğu 2008 yılında Yeşiller’in oy oranı yüzde 10 civarındaydı. Yeşiller gelecek yılın eylül ayında yapılacak olan Berlin eyalet seçimlerinde tarihinde ilk defa partinin güçlü isimlerinden Renate Künast’ı eyalet başbakan adayı olarak yarışa sokacak.

Partisinin son iki yılda elde ettiği başarılarında önemli katkısının olduğunu belirten Cem Özdemir, “Biliyorsunuz başarıdan herkes, başarısızlıktan ise sadece başkanlar sorumludur. Evet ortada bir başarı var ve elbette bu başarıda benim de katkım oldu. Yeşiller şu anda kamuoyu yoklamalarında yüzde 20’lerde görünüyor. Bazı eyaletlerde ise bu oran daha yüksek ve bizim bir eyalet başbakanı çıkarmamız bile söz konusu.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Özdemir, Angela Merkel yönetimindeki siyah-sarı koalisyon hükümetinin uyum ve göç politikalarını da eleştiriyor. Türk kökenli Alman siyasetçi, “Bir taraftan federal içişleri bakanı uyuma direnenlerden söz ediyor. Diğer tarafta ise uyum kursuna gitmek isteyen herkese yer açılmıyor. Elimizdeki verilere göre sırada bekleyen 9 bin kişi var. Bu sorunu çözmekle işe başlayabilir federal hükümet.” tenkidinde bulunuyor.

UYUM POLİTİKALARI HAYATA GEÇİRİLMİYOR

Yeşiller Partisi’nin ‘göçmenlerin siyasi katılımını ciddiye alan bir parti’ olduğunu söyleyen Özdemir, “İktidar partilerinden Alman vatandaşı olmayan göçmenlerin en azından yerel seçimlerde oy kullanabilmeleri için gerekli anayasa değişikliğinin yapılmasını talep ediyoruz. Gerçekçi olmak lazım. Biz iktidara gelsek bile bu sorunu tek başımıza çözemeyiz. Bu konuda muhafazakar partilerle işbirliğine ihtiyacımız var.” görüşünü dile getiriyor. Özdemir, Merkel’in son uyum zirvesinde yabancı diplomaların denkliği ve kamu sektöründe çalışan göçmen sayısının artırılması ile ilgili vaatlerini de samimi bulmuyor: “Biz bunları iktidarın ağzından ilk defa duymuyoruz. Keşke sözde kalmasa ve uygulamaya da geçilse. Berlin’de bir taksiye bindiğinizde şoförler arasında çok sayıda yabancı mühendis, doktor veya öğretmenle karşılaşmanız mümkün. Bu insanlar boşuna mı okudu ve diplomalar elde etti? Almanya’nın bu diplomaları halen kabul etmemesi çok yanlış.

Büyük kurultayda 2011 yılında yapılacak dört eyalet seçimleri ile ilgili takip edecekleri stratejinin temelini atacaklarını ifade eden Özdemir, “Bu seçimlerden bizim açımızdan son derece önemli olanları Berlin ve Baden Württemberg eyalet seçimleridir. 2013 yılında ise genel seçimler var. Bu delege toplantısında hem 2011 eyalet seçimlerine hazırlanacak, hem de 2013 seçimlerinin ön hazırlığını yapacağız. Hedefimiz 2013’te iktidar olmaktır.” açıklamasında bulundu.
Tarihi başarısını sürdürmesi bekleniyor
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_472584_tarihi-basarisini-surdurmesi-bekleniyor.html

Bu yazı toplamda 921, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum