cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Helikopter Kazası – Son Dakika

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

TARİH : 10 Haziran 2010

SAAT : 17:20

NO : BN – 61 / 10

1. Bugün saat 09.50′de Giresun’dan Ankara’ya intikal etmek üzere kalkan Jandarma Genel Komutanlığına ait bir S – 70 (Skorsky tipi) askeri helikopter saat 10.50 civarında Tokat ili Merkez ilçesi Şehitler Köyü mevkiinde henüz bilinmeyen bir nedenle düşmüştür.

2. Kazada; 2 pilot subay ve 1 teknisyen astsubay şehit olmuştur.

3. Olayın meydana geliş nedeni, kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşturulacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

****
Görevli geldiği Giresun’dan, Ankara’ya dönüş için Jandarmaÿ Bölge Komutanlığı’ndan havalanan helikopter, saat 11.00 sıralarında Tokat semalarına ulaştı. Tokat’ın merkeze bağlı Şehitler Köyü yakınlarındaki 1500 rakımlı Topçam Dağı’na geldiğinde yoğun siste irtifa kaybeden helikopter, henüz bilinmeyen nedenle yere çakıldı ve alev aldı.

HELİKOPTERDE KURTULAN OLMADI

Olayı gören çevredeki köylülerin telfonla ihbarda bulunması üzerine bölgeye hemen arama ve kurtarma timleri, itfaiye ekibi ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kısa sürede helikopterin düştüğü bölgeye ulaşan ekipler, alev topuyla karşılaştı.

Alevler ekiplerin yoğun çabasıyla 3 saatte söndürülebildi. Helikopterden çıkamayan Jandarma Pilot Yarbay Levent Tabak, Jandarma Pilot Üsteğmen Murat Saraç ve Jandarma Kıdemli Üstçavuş Kamil Tuna şehit düştü.

Tokat Valisi Şerif Yılmaz, jandarmaya ait askeri helikopterin düştüğü ihbar alınır alınmaz bölgeye ekiplerin gönderildiğini belirterek, “Maalesef helikopterdekilerden kurtulan olmadı” dedi.

“SALDIRI SÖZKONUSU DEĞİL”

Olay sırasında 1500 rakımlı Topçam Dağı’nda yoğun sis bulunduğunu kaydeden Vali Yılmaz, helikopterin çarpma sonucu ya da teknik arıza nedeniyle düştüğünün sanıldığını söyledi. Şerif Yılmaz, “Helikoptere bir saldırı sözkonusu değil” diye konuştu.

Helikopterin kesin düşüş nedeni uzman ekibin kaza yerinde yapacağı incelemenin ardından belli olacak.

Muhsin Yazıcıoğlu - Helikopter KazasıMuhsin Yazıcıoğlu ve Helikopterdeki diğer arkadaşlarımızı kaybettik.
Kendilerine Allah tan Rahmet, Ailelerine, Büyük Birlik Partisine, İhlas Haber Ajansına ve tüm sevdiklerine Sabr-ı Cemil niyaz ederiz.
Peygamber Efendimizin Şefaatine nail olan kullardan olmaları duası ile, Mekanları Cennet Olsun

Şimdi Cuma Namazını kılıp ofise geldim, duamıda ettim. Fakat kadere inanmak imanımızın şartıdır. Muhsin Yazıcıoğlunun ilk defa miting için helikoptere binmesi, bindiği helikopterdeki sinyal cihazının bozuk olması, havanın soğuk olması ve düştükleri noktanın coğrafi zorluğu, Muhsin Bey ve yanındaki 4 arkadaşımızın kaderidir.

Yoksa Muhsin Yazıcıoğlu nun birbuçuk yıl içinde üç ölümcül trafik kazasını hafif sırıklarla atlatmasının izahı olamazdı. Kaldiki “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” Allah tan geldi ve yine ona döneceğiz.

Muhsin Yazıcıoğlu içinde ve hepimiz içinde ölüm bugün olmasa yarın bizi bulacak. Allah bizede Muhsin Bey gibi imanlı ve şahsiyetli bir hayat nasip eylesin.

Geldiğimiz noktada yine dualarımızla kurtuluşunu ümit ediyoruz, fakat sağduyuyu elden bırakmadan kötü haberlerede hazır olmak gerektiği inancındayım.

Yusuf TOPCU

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu helikopter Kahramanmaraş’ta düştü. Helikopterde 5 kişi var. (İnşallah Sağ Salim Kurtulurlar)

Haber sürekli güncellenmektedir; (Kelimelerin bittiği nokta)
BAŞIMIZ SAĞOLSUN
15.40 Enkazın etrafında 4 ceset bulundu, helikopter parçalanmış. Muhsin Yazıcıoğlu nu ara çalışmaları devam ediyor.

14.40 HELİKOPTER BULUNDU
Atalay, “Şu an bize ulaşıldığı bilgisi geldi. Biz de olay yerine gidiyoruz” dedi. Helikopterin enkazının Şahinkaya bölgesinde ve 2 bin ile 2 bin 200 metre yükseklikte bulunduğu belirtiliyor.

13.20 Arama çalışmaları devam ediyor.

10.30 Enkazın yerinin tespit edilip, 3 canlı olduğu bilgisi geldi. (Doğruluğu net değildir.)

23.40 MALESEF HALA BULUNAMADI

17.00 OLAYIN ÜZERİNDEN 1 GÜN GEÇTİ ve HALA HELİKOPTER BULUNAMADI

15.00 BAŞBAKAN OLAY YERİNDE BRİFİNG ALIYOR

14.00 BAKANLAR ve MECLİS BAŞKANI OLAY YERİNDE. MECLİS BAŞKANI GÖZYAŞLARINI TUTAMADI.

10.40 BAŞBAKAN ERDOĞAN KAHRAMANMARAŞ YOLUNDA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerini taşıyan helikopterin düştüğü Kahramanmaraş’a gidecek. Başbakanlık Genel Merkezi’nden edinilen bilgiye göre Başbakan Erdoğan’ın Erzincan ve Gümüşhane’deki mitinglerini iptal ederek Kahramanmaraş’a gideceği öğrenildi. (CİHAN)

10.30 BAŞBAKANLIK TÜRKİYE ACİL DURUM YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: SABAH SAAT 04.30 İTİBARİYLE DE HEM KARADAN HEM HAVADAN ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA ARALIKSIZ DEVAM EDİLMEKTEDİR

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopterin düşmesiyle ilgili olarak saat 04.30 itibariyle hem havadan hem karadan arama kurtarma çalışmalarına devam edildiği bildirildi.

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğünden saat 09.50 itibariyle yapılan yazılı açıklamada, Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi taşıyan helikopteri arama çalışmalarının gece boyunca sürdürüldüğü anımsatıldı.

Saat 04.30 itibariyle de hem havadan hem karadan arama kurtarma çalışmalarına devam edildiği ifade edilerek, arama çalışmalarına katılan ekip ve ekipmanların şunlar olduğu bildirildi:

”Genelkurmay Başkanlığı’na ait 4 Skorsky helikopter ve bir Casa uçağı, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait H-60 tipi bir adet helikopter, Doğal Afet Kurtarma Taburu’ndan (DAK) 12′şer kişilik 2 özel tim, 345 jandarma, subay, astsubay, erbaş, Kahramanmaraş Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü’nden 129 personel, 17 araç, Adana Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü’nden 27 personel, 8 araç ve 1 arama köpeği, 897 geçici köy korucusu, 60 Akut personeli.”

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nca 14 ambulans ve 2 medikal kurtarma ekibinin de bölgede hazır bekletildiği bildirildi.

Açıklamada, arama çalışmalarının aralıksız devam ettiği kaydedildi.

10.00 YAZICIOĞLU’NUN EŞİ VE KIZI GÖKSUN’A GELDİ

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile kızı Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine geldi.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi yakınlarında düşün helikopterde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Arama çalışmalarının devam ettiği Göksun’a gelen Gülefer Yazıcıoğlu ile kızını TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil karşıladı. Gülefer Yazıcıoğlu aynı zamanda ağabeyi olan Nevzat Pakdil ile birlikte Göksun’da bulunan il özel idaresi binasında, arama kurtarma çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyor. Gülefer Yazıcıoğlu ile kızının bitkin oldukları gözlendi.

Bu arada, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ile birlikte Göksun Kaymakamlığı’nda arama kurtarma çalışmalarını takip ediyor.

Yazıcıoğlu ve beraberindekileri bu sabah saatlerinde 2′si Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 1′i Genelkurmay Başkanlığı’na ait 3 skorsky helikopter havadan arama çalışması yaptı. Havanın sisli olması nedeniyle yaklaşık 1 saat aradan sonra yeniden havalanan helikopterlerle arama çalışmaları sürdürülüyor.

Kahramanmaraş ve Adana’dan da çok sayıda arama kurtarma ekibinin Göksun’a gelerek çalışmalara katıldığı bildirildi.

09.31: GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA AİT 2 SKORSKY HELİKOPTER İLE 12′ŞER KİŞİLİK 2 ÖZEL TİMİN DAHA BÖLGEYE HAREKET ETTİĞİ BİLDİRİLDİ

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu düşen helikopteri arama çalışmalarına katılmak üzere Genelkurmay Başkanlığına ait 2 Skorsky helikopter ile 12′şer kişilik 2 özel timin daha bölgeye hareket ettiği bildirildi.

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğünden saat 08.45 itibariyle yapılan yazılı açıklamaya göre, kaza bölgesindeki arama çalışmalarına katılan ekip ve ekipmanlara ek olarak, Genelkurmay Başkanlığına ait 2 Skorsky helikopter ile Doğal Afet Kurtarma Taburu’ndan (DAK) 12′şer kişilik 2 özel tim saat 08.20 itibariyle Ankara Gölbaşı’ndan bölgeye hareket etti.

Ekiplerin hava indirme yoluyla arama bölgesine bırakılarak, arama kurtarma çalışmalarına katılacakları bildirildi.

08:22 BBP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÜZEYİR TUNÇ: ERDOĞAN OLAY YERİNE GELSİN

BBP Genel Başkanı Yardımcısı Üzeyir Tunç, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu düşen helikopteri arama çalışmalarıyla ilgili olarak, ”Yetkililerden, ilgililerden, erki elinde tutanlardan devletin imkan ve kabiliyetlerini kullanmaları noktasında daha fazla sorumluluk ve daha fazla alaka göstermelerini bekliyoruz” dedi.

Tunç, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, kazanın olduğu saatten bu yana Başbakanlık Kriz Merkezi’nden gelişmeleri takip ettiklerini söyledi.

Başbakanlık Kriz Merkezi’nin, düşen helikopterin koordinatlarının tespit edildiğini ve sinyal alındığını 10 saat önce bildirdiğini ancak şu ana kadar hiçbir sonuç alınamadığını kaydeden Tunç, arama kurtarma ekiplerinin elinden geleni yaptığını, kaza mahallindeki arkadaşlarının canhıraş bir şekilde çalışmalara katıldığını ifade etti.

Tunç, şunları söyledi:

”Sayın Genel Başkanımız TBMM’nin bir üyesidir, bir milletvekilidir. Sayın Başbakan’ın hiç değilse bugün yapacağı mitinglerden bir tanesini erteleyerek, olay yerine gitmesinin ve olayı bizzat kendisinin takip etmesinin çok daha etik olacağı kanaatini taşıyoruz. Ayrıca Sayın Genel Başkanımız halen Sivas milletvekili olması dolayısıyla ne yazık ki TBMM Başkanı şu ana kadar hiç ilgilenmemiştir, ilgilenmeyi bırakın genel merkezimizi arayarak, geçmiş olsun dileklerini dahi iletmemiştir. Kendilerini lütfen görevlerini yerine getirmek için vazifeye davet ediyoruz.

Biz yetkililerden, ilgililerden, erki elinde tutanlardan devletin imkan ve kabiliyetlerini kullanmaları noktasında daha fazla sorumluluk ve daha fazla alaka göstermelerini bekliyoruz. Tabii ki hepimizin içi yanıyor. Yöneticiler olarak biz bunu bekliyoruz. Tabanımız, gönüldaşlarımız, Türk milleti bunu bekliyor.”

Tunç, ”Kriz merkezine neden bulunamadığını sorduğunuzda ne yanıt alıyorsunuz?” sorusu üzerine, cep telefonu sinyallerinin alındığının, zayıf da olsa helikopterden sinyal alındığının 10 saat önce kendilerine bildirildiğini ve net tespit yapıldığının iletildiğini söyledi. Kriz merkezinin, enkaza en kısa sürede ulaşılacağını bildirdiğini dile getiren Tunç, şu ana kadar herhangi bir sonuç alınamadığını belirtti.

”Yurt dışından destek alınması söz konusu mu?” sorusunu yanıtlarken de Tunç, kriz merkezinden kendilerine böyle bir bilgi verilmediğini söyledi.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Tunç, ”Bütün bunlar olurken, ne kriz merkezinden ne Başbakanımızdan ne devletin kurumlarından ne TBMM Başkanından şu ana kadar kamuoyunu da tabanımızı da rahatlatacak bir açıklama yapıldı” diye konuştu.

07:15 BBP’Lİ ŞANVERDİ : TÜRK MİLLETİNİN EN ACI GÜNLERİNDEN BİRİ

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin bulunması başlatılan çalışmalara katılan BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, ”Aziz Türk milleti bugün tarihinin en acı günlerinden birini yaşamaktadır” dedi. Şanverdi, Göksun ilçesine bağlı Kurucuova köyünde gazetecilere yaptığı açıklamada, BBP hareketinin lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun 14-15 saat önce ”feci bir helikopter kazası geçirmiş olmasına rağmen” şu ana kadar maalesef bulunamadığını, yanındakilere ve helikoptere de ulaşılamadığını söyledi.

”Kendisiyle birlikte 6 tane can, şu gördüğünüz dağlarda yatmaktadır. Ama maalesef biz BBP’ye gönül verenler ve Alperen gençleri olarak akşamdan beri burada kendimiz, el fenerleriyle Genel Başkanımızı aramaya, bulmaya çalışmaktayız” diyen Şanverdi, çalışmalarını Yazıcıoğlu’nu buluncaya kadar sürdüreceklerini, buradan ayrılmayacaklarını dile getirdi.

Şanverdi, şöyle konuştu: ”Bugün burada tarihin en acı günlerinden biri yaşanmaktadır. Aziz Türk milleti bugün, tarihinin en acı günlerinden birini yaşamaktadır. BBP Genel Başkan Yardımcısı olarak yetiklilere sesleniyorum. Bu işte yetkili olanlar, Bakanından Başbakanına kadar, Valisinden Garnizon Komutanına kadar şapkasını önüne koyup düşünmelidir. Eğer bir siyasi partinin genel başkanı bir helikopter kazası geçiriyor ve 14-15 saat içerisinde helikopter dahi bulunamıyorsa bu Türkiye’nin ayıbıdır. Bunu burada kınıyorum. Askerlerimize, erlerimize, AKUT elamanlarımıza ve arazide gezen diğer sivil kurtarma ekiplerine teşekkür ediyorum. Onlar bizimle beraber uyumadılar, bizimle beraber bütün imkansızlıklara rağmen helikopteri aramaktadırlar, halen de arıyorlar.

Şimdi İçişleri Bakanı az önce beyanatta bulundu. Biz arazideyiz ve akşamdan beri buradayız. Kaza olduktan 2 saat sonra ben buraya intikal ettim. Hiçbir helikopter görmedik. Hiç kimse de helikopter görmedi. Hiçbir uçak da görülmedi. Ben Bakanımıza kendim sordum. Bu devlet bu kadar aciz mi, Kuzey Irak’ta, sınırlarımızda bir teröristi yürürken gösteren devlet, televizyonlara veren devlet nerede? Bir helikopteri nasıl bulamaz?”

07:15 BAŞBAKANLIK : ARAMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin bulunması için havadan yeniden başlatılan arama çalışmalarını izlemek için Göksun ilçesine bağlı Kurucaova köyüne geldi.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin bulunması için karadan devam eden arama çalışmalarına günün ışımasıyla birlikte havadan da başlandı. Bölgede bulunan Bakan Atalay, havadan yeniden başlatılan arama çalışmalarını izlemek amacıyla Kurucaova köyüne geldi.

Köydeki incelemelerinin ardından bölgeden ayrılan Atalay’ın içinde bulunduğu aracın geçeceği güzergaha, bir grup BBP’li genç otomobil park etti. Yolu kapatan gruptakiler, BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin bir an önce bulunmasını istedi.

”Başbuğ Muhsin” şeklinde bir süre slogan atan gruptakiler, asker ve korucuların uyarıları üzerine park ettikleri aracı yoldan çekti. Bakan Atalay’ın içinde bulunduğu araç, gruptakilerin yolu açması üzerine köyden ayrıldı.

Bu arada, Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopteri bulmak için Kurucaova köyü Kaman Dağı, Çatalkaya ve Güneyoluk mevkilerinde arama çalışmaları devam ediyor.

06:15 BAŞBAKANLIK : ARAMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmalarının aralıksız devam ettiğini bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığına ait 2 skorsky ve 1 casa uçağının saat 04.30′da hareket ederek, bölgede arama çalışmalarına başladığı belirtildi.

Açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait H-160 tipi bir helikopterin de arama çalışmalarına katılmak üzere saat 05.25′de Nevşehir’den bölgeye hareket ettiği kaydedildi.

Çalışmaların 345 jandarma subay, astsubay ve erbaş, Kahramanmaraş Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü ekipleri, Adana Sivil Savunma Birlik Müdürlüğünden 27 personel, 8 araç ve 1 arama köpeği ile 897 geçici köy korucusu ve 60 AKUT personeliyle devam ettiği belirtilen açıklamada, ”Sağlık Bakanlığına ait 14 ambulans ve 2 medikal kurtarma ekibi bölgede hazır bekletilmektedir. Arama çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Gelişmeler takip edilmektedir” denildi.

06:15 BEŞİR ATALAY: 3 BİN ASKER VE KORUCU ARIYOR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopteri arama çalışmaları ile ilgili olarak, ”Devletin tüm imkanlarını kullanıyoruz” dedi.

Atalay, Kurucaova köyünde arama çalışmalarına katılan ekipleri ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan dolayı çok üzgün olduklarını belirtti.

Olumsuz hava şartlarının helikopterlerle arama yapmayı engellediğini ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

”Devletin tüm imkanlarını kullanıyoruz. Birden fazla bölgede arama çalışmaları devam ediyor. Bölgede 11 helikopterimiz bulunuyor, ancak olumsuz hava şartları nedeniyle çalışmalara katılamıyorlar. Hava şartları düzeldiğinde arama çalışmalarına helikopterler de katılacak.”

Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün de arama çalışmaları hakkında Bakan Atalay’a bilgi verdi.

Akgün, şunları söyledi:

”Bölgede şu an bana bağlı 3 bin asker ve korucu 5 ayrı bölgede arama çalışmalarına devam ediyor. Tüm imkanlarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

06:06 ÇALIŞMALAR TEKRAR BAŞLADI

Şu saat itibariyle 2 helikopterin yeniden arama çalışmasına başladığını ifade eden Atalay, Genelkurmay Başkanlığından 4, Emniyetten ise 3 helikopterin havanın ışımasıyla birlikte bölgeye gelerek arama faaliyetlerine katılacağını bildirdi

Bakan Atalay, ”Gün aydınlanırken yoğun bir çalışma başlatacağız. Biz şimdi koordinatları yeni belirlenen bir alan var oraya gidiyoruz. Havadan, karadan, tüm imkanlarımızla çalışıyoruz. Şimdilik söyleyeceklerim bu” dedi.

Bakan Atalay, açıklamasının ardından arama çalışmalarını izlemek için Kurucuova köyüne hareket etti.

05: 15 ATALAY: ARAMA ÇALIŞMALARINA ARA VERMEK ZORUNDA KALDIK

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopterin enkazının aranması çalışmalarına olumsuz hava şartları nedeniyle ara verildiğini söyledi.

Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı’nda brifing aldıktan sonra çıkışta basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Atalay, arama-kurtarma çalışmalarına olumsuz hava şartları nedeniyle ara verildiğini ancak gün ışımaya başladıktan sonra ekiplerle hem havadan hem karadan çalışmalara yeniden başlanacağını belirtti.

Kendisinin de arama-kurtarma çalışmalarını yerinde takip edeceğini kaydeden Atalay, “Tüm imkanlarımız seferber edildi”. dedi.

Genelkurmay’dan da bölgeye helikopterlerin gönderileceğini belirten Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun yakınlarının “arama-kurtarma çalışmalarında ihmalkarlık yapıldığı” yolundaki iddialarıyla ilgili bir soruyu da cevapsız bıraktı.

Bakan Atalay, 05.00 sıralarında helikopterin düştüğü tahmin edilen bölgedeki çalışmaları yerinde takip etmek üzere Kurucaova Köyü’ne hareket etti.

04: 26 TİPİ VAR, GÖRÜŞ MESAFESİ 1 METREYE KADAR DÜŞÜYOR

Havanın çok soğuk olması nedeniyle arama kurtarma çalışmasına katılan ekipler değiştirilerek çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.

Çalışmalara katılan ekipler, bölgede hava şartlarının çok kötü olduğunu sıcaklığın eksi 15 dereceye kadar düştüğünü kaydettiler.

Bölgede yoğun sis bulunduğu ve görüş mesafesinin 1 metreye kadar düştüğü bilgisi alındı.

Bu arada, Kahramanmaraş İl Özel İdaresinden getirilen paletli bir dozer, araçların bölgeye sevkini sağlamak amacıyla yol açma çalışmaları yürütüyor.

04: 18 TOPÇU: GELİNEN NOKTA SINIRLARIMIZI ZORLUYOR

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, kurtarma çalışmalarında herhangi bir sonuç alınamaması nedeniyle Türk ulusunun ve partililerin tahammül sınırlarının zorlandığını söyledi.

Yalçın Topçu, BBP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, helikopterin düşüşünün üzerinden 12 saat geçtiğini bildirdi.

Şu ana dek yapılan çalışmaları devletin ilgili birimleriyle koordineli bir biçimde izlediklerini anlatan Topçu, ”Yapılan çalışmalardan şu ana kadar bir sonuç alınamaması bizleri derinden üzmüştür” dedi.

Topçu, herhangi bir ihmalin olduğunu düşünmediklerini ifade ederek, yetkililerden şu ana dek sonuç alınamamasının nedenini tatmin edici bir biçimde açıklamalarını beklediklerini kaydetti.

Topçu, ”Bu noktada bütün sorumluluk devletin ilgili birimlerindedir. Yapılan çalışmaların ne noktada olduğunun ivedilikle açıklanmasını bekliyoruz. Şu geldiğimiz noktada büyük milletimizin ve partililerimizin tahammül sınırları zorlanmaktadır” diye konuştu.

Gazetecilerin sorusu üzerine Topçu, en son açıklamadan sonra kendilerine herhangi bir bilgi ulaşmadığını dile getirdi.

Topçu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın aradığını ve bölgede olduğunu söylediğini bildirdi.

Çalışmaların sürüp sürmediğinin sorulması üzerine Topçu, kendilerine, Genelkurmay ve Başbakanlık’tan çalışmaların sürdüğünün söylendiğini kaydetti.

Şu ana dek yapılan açıklamaların camialarını tatmin etmediğini belirten Topçu, ”İvedilikle tatminkar bir açıklama bekliyoruz” dedi.

Öte yandan, MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, BBP Genel Merkezi’ni ziyaret ederek parti yöneticilerine ”geçmiş olsun” dileklerini ilettiler.

03:58 BAKAN ATALAY DEĞERLENDİRME TOPLANTISINDA

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşmak için başlatılan çalışmaları yerinden takip etmek üzere Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine geldi.

Bakan Atalay’ı Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı girişinde, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, İl Jandarma Komutanı Albay Sezai Akgün ve Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek karşıladı.

Bakan Atalay ile birlikte Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da Göksun’a geldi.

Atalay, gazetecilere bir açıklama yapmadan beraberindekilerle değerlendirme toplantısı yapmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığına geçti.

Çok sayıda gazeteci açıklama almak için İlçe Jandarma Komutanlığı önünde bekliyor.

02: 56 BAŞBAKANLIK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, ”Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopterin kaybolmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir” denildi.

Başbakanlık Basın Merkezi’nin yaptığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma birlikleri, emniyet güçleri, sivil savunma ile arama ve kurtarma ekipleri, köy korucuları ve gönüllülerle çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Kar, sis ve gece şartları, çalışmaların hızlı bir biçimde sonuçlandırılmasını zorlaştırmakta olup, mümkün olan en kısa sürede kaza mahalline ulaşmak için bütün imkânlar seferber edilerek arama ve kurtarma faaliyetlerine yoğun ve aralıksız olarak devam edilmektedir.”

02:36 ARAMALAR 2 KİLOMETREKARELİK ALANDA YOĞUNLAŞTI

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmaları Göksun ilçesi Kurucuova mevkisindeki 2 kilometrekarelik bir alanda yoğunlaştı.

Arama-kurtarma çalışmalarına Göksun ilçesine gelen Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da bizzat katılıyor.

Son derece üzgün olduğu gözlenen Yusuf Yazıcıoğlu AA muhabirine, umutlarını yitirmediklerini ifade ederek, ”İnşallah hayırlı bir haber bekliyoruz” dedi.

Arama çalışmalarının yoğunlaştığı Kurucuova Köyü Muhtarı Durdu Bayır ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde büyük bir gürültü duyduklarını ancak gök gürültüsü sandıklarını ifade etti. Muhtar Bayır, daha sonra bölgede helikopter düştüğünü duyduklarında, ilk duydukları gürültünün helikopterin çıkardığı ses olduğunu anladıklarını söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarına katılan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun ise cep telefonu sinyali gelen yerin karaçam ormanı ile kaplı olduğunu derin vadi bulunduğunu söyledi.

Çalışmaların 2 kilometrekarelik bir alanda yoğunlaştığını ifade eden Coşkun, bölgede yaklaşık 2 metre kar bulunduğunu, sis ve soğuk havanın çalışmaları güçleştirdiğini kaydetti.

01:30 HELİKOPTERE HENÜZ ULAŞILAMADI

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikoptere henüz ulaşılamadı.

Askerler, sivil savunma ve acil kurtarma ekipleri ve bir grup partilinin de katıldığı çalışmalar kapsamında Çardak beldesinin güneyindeki dağlık kesimler ile Sisne mezrasının iki kilometre kuzeyindeki dağlık alanda arama yapıldı.

Çok sayıda ambulansın hazır bekletildiği arama çalışmaları sırasında helikopterin enkazına ulaşılamadı. Sisne mezrası kuzeyindeki dağlık kesimdeki arama çalışmalarını Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Albay Sezai Akgün ve Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek de izliyor.

Yoğun sis nedeniyle çalışmalar güçlükle yürütülüyor.

00: 29 KAR YAĞIŞI, TİPİ VE 1 METREYİ GEÇEN KAR KALINLIĞI VAR

Göksun ilçesine bağlı Hacıömerli köyü Berit dağı civarında başlayan arama-kurtarma çalışmaları, sonuç alınamayınca Kızılöz köyü Karayakup dağı civarına kaydırıldı. Buradaki çalışmalara havadan gece görüş imkanına sahip askeri helikopterin yanı sıra karadan da jandarma, sivil savunma, arama-kurtarma, dağcılardan oluşan yaklaşık bin kişilik ekip katılıyor. Arama-kurtarma ekiplerine köylüler de destek veriyor.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın olay yerinden yönettiği arama-kurtarma çalışmaları, kar yağışı ve tipi yüzünden güçlükle sürdürülüyor. Arama çalışmalarının yapıldığı bölgede kar kalınlığının 1 metreyi geçtiği belirtiliyor.
Bu arada, Kızılöz köyünün imamı, öğlenden sonra helikopterin köyün üzerinden geçtiğini söyledi.
Öte yandan, Andırın ilçesi çevresinde de arama çalışması başlatıldığı yönünde bilgiler alındı.

23: 50 BBP DEVLETİ GÖREVE ÇAĞIRDI

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi yakınlarında düşmesinin ardından başlatılan arama-kurtarma çalışmalarını takip etmek üzere Kayseri’ye geldiklerini belirten BBP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Öznur, ”Devletin sorumluluk noktasındaki insanlarını göreve çağırıyorum. Yazıcıoğlu’nun bulunması için imkanlarını seferber etsinler” dedi.

Öznur, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ile görüştükten sonra Kayseri Valiliği önüne geldi. Burada Alperen Ocakları Genel Başkanı Abdullah Gürgür ve bir grup partili ile basın açıklaması yapan Öznur, BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu’nun Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesindeki mitinge katıldığını, Yozgat’ın Yerköy ilçesindeki mitinge katılmak üzere helikopterle havalandıktan sonra üzücü haberi aldıklarını ifade etti. Öznur, ”Bu üzücü olayla sarsıldık. Bütün milletimiz sarsıldı. Büyük Türk milletini, genel başkanımıza ve arkadaşlarımıza duaya çağırıyoruz” diye konuştu.

23: 05 ERDOĞAN: İŞİ NETLEŞTİRMEYE YAKINIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BBP lideri Yazıcıoğlu’nun da içinde olduğu helikopterin düşmesi ile ilgili, işin netleşmesine yakın olduklarını söyledi.

22:54 TOPÇU: SİNYAL ALINDI BİLGİSİ GELDİ

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu bir kez daha kameralar karşısına geçti. Topçu son bilgilere göre Göksun-Kırcaova mevkiinden sinyal alındığını söyledi. Topçu, ‘Bilgiler önce Başbakanlığa sonra da bize geliyor. Sinyal alınan bölgeye havadan ulaşımın mümkün olmadığı ve karadan ulaşılmaya çalışıldığı bilgisini aldık. Helikopter bölgeye inemiyor. Casa tipi uçakla çalışmalar sürüyor. Tahminlerimize göre Başkanımıza ve partili arkadaşlarımıza ulaşılacaktır. Milletimizden dua bekliyor. Allah inşallah onları kanatları altına alır. İnşallah sağ-salim milletimize ve ailelerine ulaşacaklardır.

22: 40 DHA’NIN İDDİASINA GÖRE ENKAZ BULUNDU

DHA, bölgedeki polis telsizlerinden geçen ‘enkaz bulundu’ anonsunun geçtiğini iddia etti.

22:10 BİNALİ YILDIRIM: CEP TELEFONLARINDAN SİNYALLER ALINIYOR

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin enkazının bulunması için yapılan çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirterek, ”Kaptan ve yolcuların cep telefonlarından sinyal alınıyor. Sinyaller en yakın baz istasyonlarına göre GPS’e giriliyor ve koordinat belirleme çalışmaları yapılıyor” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Erzincan’da bulunan Yıldırım, Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin düşmesi ile ilgili olarak evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, helikopterin enkazının bulunması için yapılan çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirtti.

Tipi ve ağır hava koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmaları sırasında zaman zaman sıkıntıların yaşandığını dile getiren Bakan Yıldırım, ”250 asker, civardaki köylüler, havadan helikopterler ve bir uçak, arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor. Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Yapılabilecek ne varsa devletin tüm imkanları kullanılarak yapılıyor” diye konuştu.

Bir gazetecinin helikopterin düştüğü yerin tespit edilmesi için yapılan çalışmaları sorması üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

”Aslında helikopterin düştüğünde sinyal veren elt isimli bir cihaz var. Bu helikopterde de bu cihaz var. Bu cihazdan sinyal alınması gerekiyor ama alınamıyor. Ancak sinyal kaptan ve yolcuların cep telefonlarından alınıyor. Sinyaller en yakın baz istasyonlarına göre GPS’e giriliyor ve koordinat belirleme çalışmaları yapılıyor. Aramalar belirlenen noktalarda yoğunlaştırıldı. Ama dediğim gibi tipi olması, ağır hava koşulları olması arama faaliyetlerinde önemli zorlukların yaşanmasına da neden oluyor.”

Kaza hakkında bilgi de veren Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:

”BBP Genel Başkanı ve beraberindekileri Kahramanmaraş’tan saat 14.35′te alan Bell tipi helikopter Kayseri’de yakıt ikmali yaptıktan sonra Yozgat Yerköy istikametine uçmak için havalanıyor. Daha sonra 15.55 civarında acil servise düşen bir sinyal ile helikopterin düştüğü bilgisi geldi. Helikopterin düştüğü mevki Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi yakınlarındaki Berit Dağı. Oradaki köylerin yakınında bir yer. Olayın akabinde hemen Kahramanmaraş Valiliği sivil savunma ekipleri, askeri birlikler ve 2 adet gece görüş sistemi olan skorsky helikopteri arama kurtarma faaliyetlerine başladı. Ayrıca bir kaza ambulans uçağı da arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor. Şu ana kadar henüz kazazedelerle ilgili bir bilgiye ulaşılamadı. Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Başta sayın Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız, bakanlığımızın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü herkes Başbakanlıkta oluşturulan kriz merkezi marifetiyle olayı anı anına takip ediyor. Biz de burada gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ümit ederim ki kazazedelere kısa zamanda ulaşırız.”

Yıldırım daha sonra BBP Erzincan İl Başkanlığı’na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

21: 45 BEŞİR ATALAY ARAMA ÇALIŞMALARININ BAŞINA GEÇİYOR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Eminyet Genel Müdürü Oğuz Kakan Köksal Kahramanmaraş’a hareket etti. Atalay’ın kriz masasının başına geçeceği açıklandı.

21:18 BBP GENEL MERKEZİ: ENKAZA HENÜZ ULAŞILAMADI

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, kaza ile tekrar kameralar karşısına geçti. Topçu’nun açıklaması şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanımıza öncelikle ilgisi için teşekkür ediyoruz. Sayın Başbakan da bizi 3 kez aramış ve son bilgileri bizlerle paylaştı.

5 dakika önce Ulaştırma Bakanımız bizi aradı. Bölgede hava şartlarından dolayı şuanda helikopter enkazı ve yaralılara ulaşılmadığı bilgisi aldık. Gerek görüldüğü takdirde tekrar basını bilgilendireceğiz. Sayın Genel Başkanımız ve partili arkadaşlarımıza ulaşmak için ne gerekiyorsa yapılıyor. Sayın Genel Başkanımız 40 yıllık siyasi hayatında kadere tam teslim olmuş bir şahsiyettir. Bizim devletimizden aldığımız tüm bilgiler basın yoluyla kamuoyu ile palaşılıyor. Partimizde kriz merkezi kurduk. 6 arkdaşımız daha bu çalışma içinde. Bizim dışımızda yapılan tüm açıklamaları dikkate almayınız. Allah’ın yardımıyla bu krizi aşacağız. Allah’ın yardımıyla ve devletimizin çabası ile bunu aşacağız. Sayın Başbakanımız bizzat olayla ilgileniyor. O bölge şuanda dağlık. Sis var. Başka felaketlere sebep olmamak için titiz çalışmalar sürüyor. Bilgi Başbakanlık ve bizden verilecek. Bilgi kirliliğine yol açmamak için kulaktan dolma haberlere itibar etmeyiniz’ dedi.

20:55 2. ORDU KOMUTANI ERDOĞAN’A BİLGİ VERDİ

CAFESİYASET.COM’un haberine göre; BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi yakınlarındaki Berit Dağları’na düşen helikopterin enkazını arama çalışmaları sürüyor.

Oluşturulan kriz masasının başında olan BBp Genel Sekreteri Yalçın Topçu’yu telefonla arayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son gelişmeler ile ilgili bilgi verdi. Erdoğan 2 Ordu Komutanı Necdet Özel’le görüştüğünü ve enkaz bölgesine çok az bir mesafe kaldığını söyledi.

Erdoğan, 2 Ordu Komutanının kendisine “Çok yaklaştık. Umarım can kaybı olmadan kurtaracağız” dediğini kriz masasının başında bulunan Yalçın Topçu’ya aktardı.

20:15 TÜLLÜCE MEVKİSİNDE ENKAZA RASTLANMAYINCA ARAMALAR SİSNE KÖYÜ MEVKİSİNE YÖNELDİ

Ahmet Caner Baysal- Ömer Kösebalaban bildiriyor – BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopterin enkazını arama çalışmaları sürüyor.

Enkazın Tüllüce mevkisinde olabileceği yolundaki istihbarat üzerine burada yoğunlaştırılan aramalarda enkaza rastlanmadı.

Bunun üzerine aramaların Sisli Köyü mevkisinde sürdürülmesine karar verildi.

Arama çalışmalarına katılan ekiplerin Sisli Köyü mevkisindeki çalışmaları sürüyor.

19:50 ÇALIŞMALAR GÜÇLÜKLE SÜRÜYOR

Göksun Orman İşletme Müdürü Ali Özdemir, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu helikopteri arama çalışmalarıyla ilgili olarak ”Bazı kısımları karlı olan bölgede çalışmalarımız havanın kararması nedeniyle güçlükle devam ediyor” dedi.

Ali Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düşen helikopterin enkazına ulaşılmasına yönelik çalışmaların ilçeye bağlı Hacıömer köyü çevresinde yoğunlaştığını söyledi.

Müdürlüklerine ait arazi araçlarıyla bölgede yaklaşık 3 saattir arama yaptıklarını kaydeden Özdemir, şöyle konuştu:

”Orman İşletme olarak 7 ayrı ekiple arama çalışmalarını yürütüyoruz. Benim ekibimde 5 kişi var. Diğer ekiplerle toplam 35 kişiyiz. Bazı kısımları karlı olan bölgede çalışmalarımız havanın kararması nedeniyle güçlükle devam ediyor. Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğümüzden de takviye ekipler talep ettik. Takviye ekiplerin yola çıktığını öğrendik.”

Özdemir, bölgeye bir helikopterin geldiğini, helikopterin arama çalışmalarına havadan destek verdiğini kaydetti.

18:30 ENKAZIN YERİ TESPİT EDİLDİ

Bölgenin yağışlı havanın etkisi altında olduğu bildiriliyor.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu helikopterin düştüğü yerinin tespit edildiği, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarını da katılımıyla bölgeye ulaşma çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.

AA muhabirinin Ulaştırma Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, helikopterin düştüğü yer Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli köyü mevkisinde olarak belirlendi.

Kaza bölgesine ulaşmak için, Jandarma timleri ile Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler yol açma çalışmalarını sürdürdüğü, helikopterdekilerle bir süredir iletişim kurulamadığı öğrenildi.

18: 15 BÖLGEDEKİ HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre kazanın olduğu bölge yağışlı havanın etkisi altında bulunuyor.

Yetkililer, bölgedeki hava durumuna ilişkin şu bilgiyi verdiler:

”Yerleşim merkezlerinde yağmur, yüksek dağlık kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar yağışı beklenmektedir. Sıcaklık yerleşim merkezlerinde akşam 9-10 derece, dağlık kesimde 0-1 derece civarında; gece yerleşim merkezlerinde 6-7 derece, dağlık kesimlerde -1,-2 derece civarında tahmin edilmektedir. Rüzgar bölge genelinde güney-güneybatı yönlerden kuvvetli (saatte 40-50 km hızla ) olarak esecek.”

18:05 HENÜZ ULAŞILAMADI

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli Köyü mevkisinde düştüğü belirlenen helikoptere ulaşılması için sürdürülen çalışmalar, hava koşulları ve arazi şartları nedeniyle olumsuz etkileniyor.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle sivil helikopterlerin yerine, donanımlı askeri helikopterlerin arama kurtarma çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı Kahramanmaraş’tan 15 kişilik arama kurtarma ekibinin olay yerine sevk edildiğini bildirdi.

Bu arada, Sağlık Bakanlığının 10 ambulans ve 2 medikal kurtarma ekibini bölgede beklettiği belirtildi.

Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce, kazanın olduğu bölgeye öncekilere ek olarak bir gece görüşlü helikopter ile bir uçak gönderildiği kaydedildi.

Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

”Sivil Savunma Arama ve Kurtarma birliği, Jandarma birliği ve köy korucularından oluşan arama kurtarma birlikleri karadan olmak üzere Genelkurmay Başkanlığınca gece görüş kabiliyetli bir helikopteri, Sağlık Bakanlığının ambulans helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğünün bir helikopteri olay mahalline sevk edilmiştir.”

17:50 OLAY YERİNE HENÜZ ULAŞILAMADI

TBMM Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Hacıömerli köyünde bulunan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Malatya, ve Adana’dan gece görüşü olan helikopterlerin olay yerine intikal ettirildiğini söyledi.

Pakdil, ”Arama çalışmaları hala devam ediyor. Umarım, helikopterde bulunan herkesin sağlık durumu iyidir” diye konuştu.

17: 40 BAŞBAKAN ERDOĞAN, MİTİNGİ KESEREK HABERİ DUYURDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tokat’ta Cumhuriyet meydanında düzenlenen mitingde konuşmasını yarıda keserek BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu’nun helikopterinin Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde düştüğünü bildirdi.

Başbakan Erdoğan, ”Henüz olay yerine ulaşılamadığını fakat 5 yaralı bulunduğunun söylendiğini” belirterek, ”Ben kendilerine Allah’tan şifalar diliyorum. Rabbim inşallah daha beterinden korusun. Daha farklı olumsuz bir haber inşallah oradan bize gelmez” dedi.

17: 30 GÖKSUN DEVLET HASTANESİ YETKİLİLERİ-

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi Devlet Hastanesi yetkilileri, ”Helikopter kazasında yaralananların hastanemize getirilmesi ihtimaline karşılık, bütün hazırlıkları yaptık ve teyakkuz halinde bekliyoruz” dediler.

Hastane yetkilileri, partililerin, Yazıcıoğlu ve helikopterdeki diğer kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi almak için telefonla sürekli arandıklarını da kaydetti.

17: 25 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ -

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Levent Avşaroğulları, Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin düşmesi sonucu yaralananların, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevhernesibe Hastanesine yönlendirileceği bilgisini aldıklarını söyledi.

Doç. Dr. Avşaroğulları, hastanelerine getirilecek yaralı sayısının 6 olarak bildirildiğini, ancak bunun subjektif bir bilgi olduğunu kaydetti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara da Kayseri’deki bütün hastanelerin yaralılara müdahale için hazır olduğunu belirtti.

17: 15 İHA GENEL MÜDÜRÜ KAHRAMAN-

İHA Genel Müdürü Fevzi Kahraman, saat 16.40′da helikopterde bulunan muhabirleri İsmail Güneş ile görüştüğünü, muhabirin ayaklarından ciddi yara aldığını söylediğini bildirdi.

Muhabir Güneş’in acil yardım isteğinde bulunduğunu ifade eden Kahraman, ancak daha sonra iletişimin kesildiğini belirtti.

Fevzi Kahraman, görüşmenin ardından GSM şirketine bilgi verdiklerini kaydetti.

17: 05 SAĞLIK BAKANI AKDAĞ-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili, ”Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde bekliyor” dedi.

Bakan Akdağ, AA muhabirine, düşen helikopterin yerinin tespit edilmeye çalışıldığını, yer tespitinin ardından olay yerine sağlık ekiplerinin paletli ambulanslar ve helikopter ambulansıyla intikal ettirileceğini belirtti.

Kazayı yakinen takip ettiğini bildiren Akdağ, ”Helikopter muhtemelen hava şartlarından dolayı düşmüş. Helikopterin içinde 6 kişinin olduğu belirtilmiş. Valiliğimiz, kurtarma ekiplerimiz, helikopterin yerini tespit etmeye çalışıyor. Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde bekliyor” diye konuştu.

Bu arada Yazıcıoğlu’nun, genel durumunu merak eden partililerin BBP Genel Merkezi önündeki bekleyişi sürüyor.

17: 00 PARTİLİLER KAHRAMANMARAŞ VE YOZGAT’A DOĞRU YOLA ÇIKTI-

Olayı duyduktan sonra BBP Sivas İl Teşkilatı’na gelen partililer, televizyondan haberleri takip etti. Yaralıların durumu hakkında telefonla bilgi almaya çalışan partililerin üzüntülü oldukları görüldü.

Partiye gelen Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da gözyaşlarını tutamadı. Çok sayıda partili, Kahramanmaraş ve Yozgat’a gitmek üzere yola çıktı.

16:50 BELL 206 MODEL HELİKOPTER-

Ali Sabancı’nın sahibi olduğu Medair şirketinden kiralanan TC-HEK kuyruk tescilli Bell 206 L-4 tipi helikopter, 1999 yılında imal edildi.

Havada 2 saat 30 dakika süreyle kalabilen, 275 deniz mili menzilli, maksimum 127 deniz mili sürat yapabilen, 2 pilot ve 5 yolcu kapasiteli helikopterde, 1 adet Rolls Royce 250-C30p tipi motor bulunuyor.

16:40 ”HELİKOPTERDE 6 KİŞİ BULUNUYOR”

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, helikopterde 6 kişinin olduğunun bildirildiğini belirterek, ”Şu anda tüm arama kurtarma ekiplerimizi bölgeye sevk ettik, vatandaşlar, köylüler, helikopteri arıyor. Ümit ediyorum ki herhangi bir can kaybı yoktur. Genelkurmay Başkanlığı ile de görüşüyoruz. Ben de şu anda olay yerine gidiyorum” dedi.

Tanılır, helikoptere ulaşılması için tüm ekiplerin bölgeye sevk edildiğini ve arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ekiplerin arama çalışmalarını Berit Dağları Hacıömerli köyü civarında sürdürdüğünü ifade eden Tanılır, ekiplerin ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibatlı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Yozgat Emniyet Müdürü Ekrem Nalcı ise Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli köyü mevkisinden sinyal alındığını bildirdi. Nalcı, Kahramanmaraş jandarması tarafından ambulansların bu bölgeye yönlendirildiğini söyledi.

16: 25 YAZICIOĞLU’NUN DA İÇİNDE OLDUĞU HELİKOPTER DÜŞTÜ

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu Kahramanmaraş’tan Yozgat’a götüren helikopter, Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli Köyü mevkisinde düştü. Helikopterde pilotun yanı sıra 5 yolcu olduğu bildirildi.

AA muhabirinin derlemelerine göre, saat 16.30′dan 19.30′a kadar olan gelişmeler şöyle:

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu özel helikopter, Kahramanmaraş’tan Yozgat’a giderken Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli Köyü mevkisinde düştü.

Haberin alınmasının ardından Sağlık Bakanlığına ait bir ambulans helikopter ile Emniyet Genel Müdürlüğüne ait arama-kurtarma helikopteri Ankara’dan bölgeye gönderildi.

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu helikopterin Kahramanmaraş’ta düştüğü öğrenildi.

BBP Kahramanmaraş İl Başkanı Nedat Türk Haber 7′ye yaptığı açıklamada, kaza ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Genel başkanımız Kahramanmaraş’taki mitingden sonra, Yozgat’a gitmek üzere helikopterle havalandı.

“Genel başkanımız Kahramanmaraş’taki mitingden sonra, Yozgat’a gitmek üzere helikopterle havalandı.

“Genel başkanımız Kahramanmaraş’taki mitingden sonra, Yozgat’a gitmek üzere helikopterle havalandı.

Bir süre sonra emniyet kaynaklarından bize helikopterin düştüğü haberi geldi. Helikopterde bulunan arkadaşlarımızdan birisyle telefonla irtibat kurduk. Kendisinin yaralı olduğunu öğrendik.

Görüşme sırasında telefon kapandı. Genel başkanımız hakkında herhangi bilgiye ulaşamadık.

Helikopterin Göksun Çağlayancerit arasında düştüğünü öğrenebildik”

Ajanslardan geçen ilk bilgilere göre, helikopterin Yozgat’a iniş sırasında düştüğü aralarında Muhsin Yazıcıoğlu olduğu beş kişinin yaralı olduğu öğrenildi.

Bu yazı toplamda 12732, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

Okuyucu Yorumları

 1. okan |

  allah sabır versin bbp

 2. cansu |

  eğer bir köpekle arasalar belki bi haber alınır yoksa bunlar mahsuzmu yapı yolar

 3. hasan |

  olan oldu allah gerıde kalana sabır versın bızım ısımız hep boyle olur zaten gelısmedık gelısemedık.kurtarmaya gıden adamlar donma tehlıkesı gecırıyor allah bılır o ınsanlar sn:muhsın yazıoglu ne yaptı artık yanı bir bir mucize.
  ne dıye bılırım hıc bısey dıyemıyorum……….

 4. hasan |

  ya nasıl yer tesbıtı yapılamz ısıne gelenı buluyor bu cıhaz lar bunumu bulamıyorlar allah bismillah allah yar osun allah yardımcıları olsun

 5. NERMİN |

  YÜCE RABBİM YARDIMCISI OLSUN ŞU MÜBAREK CUMA GÜNÜNDE DUALARIMIZ ONLARLA. ALLAHTAN DİLİYORUM Kİ SAĞ SALİM KURTULSUN….. TÜRKÜYENİN SANA İHTÜYACI VAR. YAZICIOĞLU ALLAH YARDIMCIN OLSUN….

 6. Cengiz Aksu |

  ALLAHÜ TEALA İNŞALLAH SEVDİKLERİNE BAĞIŞLAR.EĞERKİ VEFAT ETMİŞLERSEN İNŞALLAH TÜM MÜSLÜMANLARIN DUASI ONLARLA BERABER VE EBEDİ ALEMDE YÜCE YARATAN TARAFINDAN BAĞIŞLANIRLAR.BİZ MÜSLÜMANLAR KADERE İNANIYORUZ ALLAHÜ TEALANIN HABİBİM DEDİĞİ O OLMASAYDI DÜNYAYI YARATMAZDIM DEDİĞİ SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ DAHİ VEFAT ETDİ ONUN İÇİN BİZE BOYUMN EĞMEK VE DUA ETMAK KALIYOR ALLAH RAHMET EYLESİN SONSUZ HAYATTA ONLARI SEVENLER BİR VE BERABER OLUR İNŞALLAH ÇÜNKÜ KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR.ALLAHA EMANET OLALIM BÜTÜN MÜSLÜMANLAR PEYGAMBER EFENDİMİZ KENDİSİNDEN NASİHAT İSTEYEN BİRİNE ÜÇ KEZ ÖFKELENME DEMİŞTİR HERKES ÖFKESİNE SAHİP ÇIKIP KADERE BOYUN EĞECEĞİZ ONUN İÇİN TÜM SEVENLER İTİDALLİ OLMALI VE DUA ETMELİ HEP BİRLİKTEN ALLAH RAHMET EYLESİN DEYİP RUHLARINA 1 FATİHA 3 İHLAS OKUYALIM.ALLAH CC TAKSİRATLARINI AFFETSİN İNŞALLAH AMİN

 7. burcu buse |

  dualarımız onlarla allah geride kalanlara sabır versin bizim milletimiz hep böyle yapar zaten istedikleri yeri hemen bulular burayımı bulamıcaklar bence bunda başkalarının parmağı var gibi adamı yok allah yok ettiler öbürlerini buldularsa oda bulunurdu

 8. muhammed |

  ben almanyadan muhammed zahid gür. 3 gündür yapılan çalşmaları saniyesi saniyesine takip ediyordum ama kader allah geride kalan akrabalarına sabır versin yüce rabbim merhumların taksiratını affetsin!!!

 9. resul atman |

  bu olaya çok üzüldüm… bütün BBP üyelerine ve ailesinE aLLAH TAN SABIR DİLERİM… ALLAH RAHMAT EYLESİN… NUR İÇİNDE YATSIN MEKANI CENNET OLSUN

 10. esra |

  Allah tüm türkiyeye öncede Muhsin Yazıcıoğlu nun ailesine büyük sabır versin ve Allah o helikopterdeki tüm kişilerin günahlarını affetsin kaderin önüne hiç birşey geçemez önemli olan bundan ders almaktır çünkü aradan 3 gün geçtikden sonra anca bulundu enkaz bunların artık olmaması gerekiyor

 11. hayati |

  allah sabır versin muhsin yazıcıoğlunun ailesinee çok üzüldükk

 12. birol |

  her ne kadar görüşü bana terssede gercekten saygı duyulacak bir insan allah rahmrt eylesin bu kadar kurtarma zafiyeti olmaz günah ve yazık nerde teknoloji boş laflar yeri doldurulamaz o insanın topragı bol olsun ailesine allah sabır bversin

 13. nesibe yılmazlar |

  ALLAH ÖLEN ABİLERİMİZE MUHSİN YAZICIOĞLU NA RAHMET EYLESİN YERLERİ MEKANLARI CENNET OLSUN .BBP.CAMİASININ VEAİLESİNİN ONU SEVENLERİN TÜM TÜRKİYENİN BAŞI SAĞOLSUN .TAM SEÇİM ARİFESİNDE ALLAH RIZASI İÇİN DAVA İÇİN HİZMET İÇİN KIŞ DEMEDEN YOLLARA DÜŞTÜLER.AMA ECEL ONLARI ORADA O DAĞDA YAKALADI..ALLAHTAN GELDİK ONA DÖNECEĞİZ.

 14. şirin |

  günlerdir seyrediyorum bu olanları ve hayret içinde kalıyorum. gazetecinin ve parti başkanın içinde yer aldığı bir helikopter düşüyor ve bir türlü bulunamıyor. Televizyonun karşısındayım hep asılsız haberler yayıılıp duruyor neyin ne olduğunu anlayamıyorum.nerde yaşıyoruz biz ya burası Türkiye ayağı kırık olan bir insanın bile ölebildiği bir yerdeyiz. gözyaşlarımı tutamıyorum sinirden.artık medyanın taraflı olduğu ve siyeset peşinde koştuğu bir dünyadayız ve lütfen bizi düzgün bilgilendirsinler. şimdide gazetecinin cenazesi bulunamıyor iki üç gündür ya düşen bir helikopter bulunamaz mı. tabi tayyip bey düşseydi böyle olmazdı 3 saat içinde bulunurdu lanet olsun diyorum ve hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum…tabi ecelleriyel öldülerse komplo yoksaaa

 15. güzin |

  ÖNCELİKLE VEFAT EDENLERE ALLAHTAN RAHMET YAKINLARINA DA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM.BU NASIL BİŞİ DİR ÇÖZEMİYORUM.GAZETECİ ARKADAŞIN SESİ KULAKLARIMDAN GİTMİYOR.VE İŞİN GARİP TARAFI BULUNAMAYAN TEK KİŞİ DE O.ÖLÜ VEYA DİRİ BİLGİ VERSİNLER.HANGİ ÇAĞDA YAŞIYORUZ BU ENKAZA NEDEN 3 GÜN SONRA ULASILABİLİYOR.BİLGİ VEREN KÖYLÜNÜN SÖLEDİKLERİ NEDEN DİKKATE ALINMIYOR.SÜREKLİ ÇELİŞKİLİ HABERLER GEÇTİ KAÇ GÜNDÜR 24 SAAT EKRAN BAŞINDAYIM VE BU ÇELİŞKİ HALEN DEVAM EDİYOR.YETKİLİLERİN GİZLEDİĞİ BİŞİLER OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.KAMU OYUNUN BİLGİLENDİRİLMEMESİ İÇİN ENKAZI BULAN KÖYLÜLERİN CEP TELEFONUYLA ÇEKTİKLERİ GÖRÜNTÜLERİ ELLERİNDEN ALMIŞLAR DİYE HABERLER OKUYORUM NEDEN DİYE SORUYORUM SADECE?

 16. nilgun |

  kadere inanirim hayatta sevincler ve huzunlerin sebebi ne olursa olsun allah tan geldigine inanirim sn muhsin yazicioglu ve yanindaki arkadaslarinin kaderkeri ayni sonla sonlandi taktiri ilahi merhum yazicioglu hapislik yillarinda ayan ve beyan bu gunu yazmis ezberledigim siirini ve kendisini huzunle izliyorum ailesine yakinlarina bbp ne bassagligi ve sabirlar diliyorum basta muhsin yazicioglu ve kaderi birlikte sonlanan diger arkadaslarina yuce rabbimden rahmet diliyorum

 17. ERKAN |

  KAZADA HAYATINI KAYBEDEN MUHSİN YAZICIOĞLU VE ARKADAŞLARINA ALLAH TAN RAHMET SEVENLERİNE VE YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM.TÜRK MİLLETİNİN VE TÜRK İSLAM DÜNYASININ BAŞI SAĞOLSUN.

 18. hacer |

  ya böyle devlet olmaz yani türk devleti böyle yapması inandırıcıgelmiyo neyse kazada ölenlere allahtan rahmet diliyorum muhsin abini annesinin anneler gününü kutluyorum ellerinden öperim teyzecim

 19. dilanur |

  günlerdir uyumadım düşündüm
  hani şiirinde demişsin ya
  uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum
  evet işte kavuştun
  bende üşüyorun
  uzak çokuzak bir yerleri özlüyorum
  sonsuzluğun düşünüyorum
  ey sonsuzluğun sahibisana ulaşmak istiyorum
  al beni yanına eyyyyyyy sonsuzluğun sahibi

 20. yusuf gül |

  ben k.maraştan yusuf muhsin yazıcıoğlu en iyi devlet adamıydı.aslında uydudan dünyayı canlı olarak izleyenler helikopteri bulabilirdi ama işine geleni buluyor.

 21. ibrahim gül |

  MUHSİN YAZICOĞLU VE DİĞER KİŞİLERE ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM

 22. hasan seyfi |

  muhsin yazıcıogluna ve arkadaşlarına allahdan rahmet dilerim

 23. rabia |

  böyle bişe olamaz yha o kdar asker ardı ama bulamadılar köylülr aradılar hemen buldular öle çok üzüldümkü sanki benim canımdan can gitti :(

CommentYorum