cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Toyota başkanı özür diledi

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.


Toyota’nın Başkanı Toyoda düzenlediği basın toplantısında, müşterilerinden böyle özür diledi…

Japon motiv devi Toyota, dünyada en fazla satılan hibrid aracı Prius dahil, bütün hibrid araçlarını fren sorununu gidermek amacıyla geri çağırdı.
Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota’nın Başkanı Akio Toyoda düzenlediği basın toplantısında, “Toyota’nın kalitesi ve güvenliği konusunda müşterilerimizi sıkıntıya ve kaygıya sürüklediğimiz için özür dilerim” dedi.
“Müşterilerimizin güvenlik kaygılarını bütün samimiyetimizle kabul ediyoruz. Müşterilerimizin güvenliğini en önemli önceliğimiz olarak gördüğümüz için bu araçları geri çağırmaya karar verdik” diyen Toyoda, şirketin, eşi benzeri olmayan sayıda daha önceki geri çağırmaları nedeniyle “panik” istemediğini ve şirketin her bir sorunu “tek tek” çözmek için çalışacağını söyledi.
Hibrid araçlarla ilgili bazı sipariş iptalleri duyduğunu ifade eden Toyoda, şirketin hata yapmayacağına hiçbir zaman inanmadığını ancak, her zaman hataları hızla onarmaya çalıştığını belirtti.
Toyoda, şunları kaydetti:
“Şirketimizin cankurtaran halatı olarak kalite taahhüdümüzü artıracağız. Benim öncülüğümde ve ’genchi genbutsu’ prensibine bağlı kalarak, Toyota’daki herkes, bayiler ve tedarikçilerle birlikte yakın işbirliği içinde bu sorunun üstesinden gelecek ve müşterilerimizin güvenini yeniden kazanmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.
Toyota’nın yönetim ve üretim felsefesindeki beş prensipten biri olan “Genchi Genbutsu” “git ve gör” anlamına geliyor.
Toyoda, Washington Post’da yazdığı yazısında da, ABD’li müşterilerin beklediği yüksek standartları sürdüremediği için “derin hayal kırıklığına uğradığını” belirtti.
“Toyota’nın başkanı olarak kişisel sorumluluğumu alıyorum. Bunun için, ürünlerimiz ve vaatlerimizdeki güveni düzeltme çabalarına kişisel olarak öncülük edeceğim” ifadesini kullanan Toyoda, ABD Ulaştırma Bakanı Ray LaHood ile temasa geçtiğini ve bu iletişimin açık, daha sık ve Toyota’nın yetkililere “cevap vermede daha dikkatli” olacağı konusunda LaHood’a söz verdiğini kaydetti.

437 BİN ARAÇ ÇAĞRILDI
Toyota, küresel çapta 437 bin adet 2010 model üçüncü nesil Prius, Prius PHV, Lexus HS250h ve sadece Japonya’da satılan Sai hibrid aracı geri çağırdığını açıkladı. Geri çağrılan bu araçlardan 155 bini Kuzey Amerika, 223 bini Japonya, 53 bini Avrupa ve 5 bini diğer yerlerde bulunuyor.
Şirketin Japonya Ulaştırma Bakanlığına sunduğu dosyaya göre, Japonya’da çağrılan 223 bin hibrid aracın 200 bin adedini geçen yıl Nisan ayından itibaren satılmaya başlanan Prius modeli oluşturuyor. ABD’de çağrılan modellerin 133 bin adedi Prius ve 14 bin 500 adedi Lexus HS250h hibrid aracından oluşuyor. İngiltere’de de 8 bin 500 adet Prius geri çağrıldı.
Dünyanın en fazla satan hibrid aracı olan ve Mayıs 2009’dan itibaren piyasaya sürülen Prius’tan 60 ülkede toplam 350 bin adet satıldığı belirtildi.
Ulaştırma Bakanlığı geri çağırma bölümü başkanı Ryusuke Itazaki, Japonya’da, 2010 model Prius araç sahiplerinin, araçlarındaki sorunu yarından itibaren çözmeye başlayabileceklerini açıkladı.
Toyota’nın, Sai ve Lexus HS250h modellerinin üretimini, bu modellerdeki fren sorununu gideren güncellenmiş yazılıma sahip olmaması nedeniyle geçici olarak durduracağını ifade eden Itazaki, frenle ilgili şikayetlerin özellikle Japonya’nın kuzeyi olmak üzere havaların soğumasıyla başladığını belirtti. Itazaki, şirketin sorunlarla ilgili derhal harekete geçmesi gerektiğini de kaydetti.
Ulaştırma Bakanlığından başka bir yetkili de şirketin, sorun giderilinceye kadar 2010 Prius’lar hariç Japonya’daki bütün hibrid modellerin satışını durduracağını ifade etti.
ABD Ulusal Otoyolu Trafik Güvenliği İdaresi, Prius sürücülerinden dördü çarpışmalı olmak üzere 124 adet fren sorunu şikayeti alırken, bu sayının Japonya yapılan şikayetlerle birlikte 200’ü bulduğu belirtiliyor.
Prius model araçların frenlerine engebeli yollarda ve soğuk hava koşullarında basıldığında gecikme olduğu yönünde şikayetler alınmıştı. Toyota, geçen ay sonunda Prius modelinde ABS’deki yazılım sorununun giderildiğini ve bu araçların herhangi bir geri çağrılmaya konu olmayacak şekilde üretildiğini açıklamıştı.
Frenle ilgili güncelleştirilmiş yazılımların yetkili Toyota bayilerinde 40 dakikada değiştirileceği kaydedildi.

“ŞİRKETİN İMAJI ZARAR GÖRECEK”
Güney Kore’de Korea Investment & Securities adlı şirketten Suh Sung-moon, “şirketin imajının zarar göreceğini” söyledi.
Suh, “Toyota, her türlü şüphenin ötesinde, hibrid araç segmentinde tepede yer alan bir oyuncu ve aslında Prius ve diğer hibrid modellerin, bu kitlesel geri çağırmanın parçası olması şirketin imajına zarar verecek” dedi. Suh, bu durumun muhtemelen, bu yıl sonunda ilk hibrid modelini ABD’de tanıtacak Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai’ye yardımcı olacağını ifade etti.
Bu arada, Ocak ayının sonundan bu yana değerinin beşte birini kaybeden Toyota’nın hisseleri bugün yüzde 2,9 değer kazandı.
ABD’de Los Angeles kentinde 2010 model Prius model araç sahibi bir kişi, Toyota’nın fren sorununu gideremediği iddiasıyla ve geri çağırmayı gerektirecek mahkeme kararı çıkarmak için Toyota’ya dava açtı.
Toyota, daha önce küresel çaptaki geri çağırmaları nedeniyle satış kayıpları ve maliyetlerinden kaynaklanacak zararın 2 milyar doları bulabileceğini tahmin etmişti. Hibrid araçların çağrılmasıyla bu rakamın daha da artması bekleniyor.


MİLYONLARCA ARACI ÇAĞIRMIŞTI
Toyota, daha öncede gaz pedalının sıkışması ve kayan paspas sorunu yüzünden bütün dünyada milyonlarca aracı geri çağırmıştı.
ABD’de, paspas sorunu yüzünden 2007 yılında 55 bin adet Camry ve Lexus’u geri çağıran şirket, yine ABD’de aynı sorun nedeniyle Ekim 2009’da 3,8 milyon adet Toyota ve Lexus’u geri çağırdı ve Kasım 2009’da bu rakam 4,2 milyon adede yükseldi.
Şirket, ABD’de Ocak 2010’da 2,1 milyon adedi paspas ve gaz pedalı sorunundan olmak üzere toplam 2,3 milyon adet Toyota’yı geri çağırdı. Toyota, ABD’de Ocak 2010 1,1 milyon adet Toyota’yı paspas sorunu yüzünden geri çağırdı.
Toyota, Avrupa’da Şubat 2010’da gaz pedalıyla ilgili olarak 1,8 milyon adet Toyota’yı geri çağırdı.
Toyota’nın daha önce ABD’de geri çağırdığı modeller 2009-2010 RAV4, 2009-2010 Corolla, 2009-2010 Matrix, 2005-2010 Avalon, 2007-2010 Camry, 2010 Highlander, 2007-2010 Tundra ve 2008-2010 Sequoia’yı kapsıyordu.


Toyota başkanı özür diledi
Source:http://www.ototc.com/toyota-baskani-ozur-diledi.html

Bu yazı toplamda 2217, bugün ise 2 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum