cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Volvo taklitçi Çin’e satıldı

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.


Dünya motiv devi Ford, bünyesinde bulundurduğu dünya devi Volvo markasını Çin’e sattı.

Kriz sonrası dünyada ekonomik dengeler değişiyor. Kimi ülkeler krizden yara alırken, kimileriyse kriz sonrası güçleniyor. Çin de bu flaş gelişmeyle güçlenen ülkelerden biri olduğunu göstermiş durumda! Komünist rejimle yönetilmesine karşın, kapitalist düzende çığır açan taklid uygulamasıyla günbegün yol alan Çin ekonomisi bu atılımla gücüne güç katacak gibi görünüyor! Ayrıca Volvo’yu 6.6 milyar dolara satın alan Ford’un, Çin’e markayı 2 milyar dolara sattığı belirtiliyor. Bu da küresel krizin en büyük göstergelerinden biri olarak kaydediliyor.

EKONOMİK krizle birlikte sürekli zarar eden Volvo markasını satışa çıkaran ABD’li otomotiv devi Ford, İsveçli markasını Çinli Geely’ye satma konusunda anlaştı.

Başta Çinliler olmak üzere pek çok otomotiv grubunun yakından ilgilendiği Volvo’nun, Ford’a verilen 2 milyar dolarlık teklifin kabul edilmesinin ardından Geely’nin kontrolüne geçeceği ifade edildi. Geely’den bir yetkili, firmanın Ford ile tüm önemli noktalarda anlaşma sağladığını söyledi. Ford’un da “Volvo’nun Geely’ye satışıyla ilgili tüm ticari koşulların sağlandığını” duyurmasının ardından, 2 milyar dolar olduğu belirtilen anlaşmanın, 2010′un ilk çeyreğinde imzalanmasının, yeni yılın ikinci çeyreğinde de tüm işlemlerin tamamlanmasının planlandığı ifade edildi.

6.45 milyar dolara almıştı
Anlaşmayla birlikte, Ford’un 1999 yılında 6.45 milyar dolara aldığı İsveçli lüks markası Volvo’nun, uzun süredir küresel otomobil pazarında yer almak isteyen Çinli üreticilerden Geely’nin kontrolüne geçecek. Bu sayede 2010 yılında Volvo’nun dünya genelindeki kontrolünü alacak olan Geely, hem araç üretimi hem de motor teknolojileri anlamında da istediği ‘know-how’ı elde etmiş olacak.


Yapıcı görüşmeler
Ford tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın, Volvo’nun önümüzdeki dönemde yapacağı genişleme projelerini ve markanın küresel imtiyaz haklarının yanı sıra öz sermaye ve sermaye yatırımlarını da içerdiği belirtildi. Çinli üreticinin, Volvo’nun fabrikalarının bulunduğu İsveç ve Belçika’daki yöneticiler, işçi temsilcileri ve hükümet yetkilileriyle de yapıcı görüşmeler içinde olduğu ifade edildi. Geely CEO’su Li Shufu da anlaşmada herhangi bir sorun yaşanmaması için Volvo hissedarları ve üzerinde hakkı olan herkesle görüştüklerini söyledi.


Volvo taklitçi Çin’e satıldı
Source:http://www.ototc.com/volvo-taklitci-cin%e2%80%99e-satildi.html

Bu yazı toplamda 4413, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum