cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Bakanlıktan belediyelere tepki

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
, sigara yasağını ihlal eden işyerlerine kesilen cezaları tahsil etmeyen belediyelere tepkili. Bakanlık Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, bazı belediyelerin, tutumları ile sigarayla mücadeleyi baltaladığını söyledi.

Seracettin Çom, yaptığı açıklamada, cezaları uygulamayan belediyelerin suç işlediğini belirterek, “Kötü niyetli olsak, hepsi için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmamız lazım.” dedi. Belediye encümenlerini ikaz eden Çom, “Görevlerini lütfen yapsınlar.” diye konuştu.

Sigara yasağından hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğinin altını çizen Çom, gösterilen bütün çabalara rağmen bazı belediyelerin tutumları ile sigarayla mücadeleye balta vurduğunu söyledi. Denetimler sırasında tutulan ceza tutanaklarının belediye encümenleri tarafından para cezasına çevrilerek, tebliğ edip tahsil edilmesi gerektiğini söyleyen Çom, “Ama bazı belediyelerimizin bu paraları cezaya çevirerek tahsil etmede imtina ettiğini görüyoruz. Mesela ‘da bir yer biliyorum, bir buçuk yılda 7 defa ceza kesmişiz. Belediye tek bir kere ceza tahakkuk ettirmemiş. Bu cezanın ikisini gerek yok diye silmiş atmış. Yani yetkisi yokken, suç işliyor. Cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulunsam, haklarında soruşturma açılır. 3 tanesini geciktiriyor. 8 ay geçmiş halen ceza tahakkuk ettirilmesini bekleyen yerler var.” diye konuştu.

Tutulan 100 cezanın 50’sini 6 aydır tahakkuk ettirmeden bekleten belediyeler bulunduğuna dikkat çeken Çom, “Belki esnaf ile karşı karşıya gelmeyelim diye böyle bir tutum içinde olabilirler ama şunu anlamalılar. Bundan geri dönüş yok.” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DA BELEDİYELERİ UYARMIŞ

Yaklaşık 8 ay önce İçişleri Bakanlığı tarafından belediyelere, ilk encümen toplantısında cezaların tahakkuk ettirilmesi, aksi halde görevi hakkı ile yapmamış konuma düşüleceği konusunda ikaz mahiyetinde bir genelge gönderildiğini aktaran Çom, “Buna rağmen, belediyelerin çoğunun bu işe ayak sürüdüklerini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“KÖTÜ NİYETLİ OLSAK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAMIZ LAZIM”

Belediyelerin, bu tavırları ile suç işlediğini söyleyen Çom, “Kötü niyetli olsak, hepsi için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmamız lazım.” diye ifade etti. Çom, şöyle devam etti:

“Bazı yerlerde de kişi iş yerinde sigara içiriyor. Cezasını öderim diyor. Belediye en alt rakamda ceza tahakkuk ettiriyor. Bir sonraki sefer yine en alt rakamdan, bir sonra yine en alt rakamdan. Tam 8 defa cezayı tahakkuk ettirmiş encümen ama hep aynı rakamdan. Halbuki bunun alt rakamı var, üstü rakamı var. Alt rakamdan cezayı tahakkuk ettirdiğinizde o işletme içirmeye devam ediyorsa, bir üstünü, bir üstünü verirsiniz. Para cezasının caydırıcı olması lazım.

Belediye encümenlerini ikaz eden Çom, “Görevlerini lütfen yapsınlar.” şeklinde konuştu.

BUGÜNE KADAR 911 BİN DENETİM YAPILDI, 46 BİN CEZAİ İŞLEM UYGULANDI

Sağlık Bakanlığı,2008’de yürürlüğe giren kapalı mekanlarda sigara yasağı konusundaki denetimlerini artırarak sürdürüyor. Bakanlık, bu kapsamda, daha önce bin 571 olan ekip sayısını 2 bin 325’e; bu ekiplerde çalışan görevli sayısını ise 4 bin 167’den 7 bin 647’ye çıkardı.

Yasağın yürürlüğe girdiği tarihten bugüne 64 bin 390’ı kamuda, 818 bin 571’i özelde, 28 bin 897’si toplu taşıma araçlarında olmak üzere toplam 911 bin 858 denetim yapıldı; bin 641’i kamuda, 44 bin 77’si özelde ve 671’i toplu taşımada olmak üzere 46 bin 389 cezai işlem uygulandı.

Bakanlıktan belediyelere tepki
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_473871_saglik-bakanligidan-sigara-tepkisi.html

Bu yazı toplamda 977, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum