cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Dişleri çürüten çok şeker yemek değilmiş

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Çocukların şekere olan düşkünlüğünü bilmeyen yoktur. Anne babalara ise dişleri çürüttüğü inancıyla buna izin vermek konusunda çoğu zaman tereddüt yaşar.

Amerikan Temple Üniversitesi’nden bir diş hekimi bu ezberi bozacak bir iddiada bulundu. Doktor Mark Helpin’e göre şeker ve diğer rafine karbonhidratlarının çok değil sık yenmesi diş çürüğü riskini artırıyor.

Buna göre her karbonhidrat aldığımızda ağzımızdaki pH dengesi bozuluyor ve ağız daha asitik bir hale geliyor. Bu durum da diş çürüklerini tetikliyor.

Ağzımıza her şeker attığımızda oluşan asitik çevreyi gidermek 1 saate yakın zaman alıyor. Yani tek seferde 1 şeker ya da 2-3 şeker yemeniz durumunda bu süre değişmiyor. Bu asitlerin temizlenmesi yine 30 ila 60 dakika arasında zaman alıyor.

Bu sebeple sürekli şeker yemek, ağızda sürekli bir asitik çevre oluşturmak anlamına geliyor. Dişler daha uzun süre asite maruz kaldıkça, çürüme riski artıyor.

Çocuklara birşekerin hemen ardından bir tane daha verilmesinde sakınca olmadığını söyleyen Helpin, ancak bu diğer şekerin en az 1 saat geçtikten sonra verilmesinin çürük riskini artırdığını vurguluyor.

Doktor Helpin, yine de çürükleri önlemek için yapışkan ve şekerli abur cuburlardan uzak durmanın önemine dikkat çekiyor.

Dişleri çürüten çok şeker yemek değilmiş
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_474603_disleri-curuten-cok-seker-yemek-degilmis.html

Bu yazı toplamda 1116, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum