cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Altın Fiyatları – Altın yine tat kaçırdı – döviz fiyatları -son dakika 9

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
Son 3.5 yıldır sürekli yükselen altın, Ağustos ayında performansının zirvesine ulaştı. Altındaki aşırı yükseliş 5 bin ton altının yastık altına girmesine neden oldu.
Artan durgunluk endişeleri ile bugün bir rekor daha kırarak 1911 dolara çıktı. İAR Başkanı Özcan Halaç, yastık altında 5 bin ton olarak tahmin edilen altın varlığının değerinin 300 milyar dolara yaklaştığına dikkat çekti.Altının onsu bugün yeni bir rekor kırarak 1911 dolara ulaştı. Altının onsu yılbaşına göre yüzde 34 artarken, Cumhuriyet Altını’ndaki artış oranı yüzde 50’yi aştı.Hürriyet’in haberine göre, İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Başkanı Özcan Halaç, fiyatların tamamen küresel krize bağlı olarak hareket ettiğini vurgularken, Türk halkının yastık altındaki servetinin büyüdüğüne dikkat çekti.Zor zamanların yatırım aracı olarak bilinen altın fiyatları küresel krizin başlangıç noktası olan 2008’in son çeyreğinden bu yana artış trendinde bulunuyor.2008 yılı başında onsu 840 dolar olan altın, 2011 yılına ise 1420 dolar seviyesinde başlamıştı. Avrupa’da bir türlü aşılamayan borç krizi, ABD’deki bütçe tartışmaları ile 1600 doları aşan altın, ağustos ayı boyunca rekor üzerine rekor kırdı.ABD’nin notunun kırılması ve Avrupa’daki gelişmelerle birlikte artan durgunluk endişesi, altın fiyatlarını 1911 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı.5 BİN TON ALTIN YASTIK ALTINDAAltının fiyatlarındaki bu yükselişi değerlendiren İAR Başkanı Özcan Halaç, Türkiye’de yastık altında 5 bin ton olarak tahmin edilen yastık altı varlığa dikkat çekti. Küresel ekonomiye bağlı olarak yükselen fiyatın Türkiye’deki altın yatırımcısına yansımasını Halaç, şöyle aktardı:“Türk halkı geçmişten bu yana altın yatırımcısıdır. Elinde 5 bin ton altın olduğu tahmin ediliyor. Bu durumda yastık altında tutulan altının değeri 300 milyar dolara yaklaştı.Türkiye’de bankacılık sektörünün büyüklüğü 1.1 trilyon lira. Bu da yastık altındaki 5 bin ton altının ekonomi için ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.”Yükselen fiyatların Türkiye’deki altın yatırımcını büyük kâra geçirdiğini dile getiren Halaç, “Türk halkının elindeki yatırımının, altının gramının 40-50 lira olduğu seviyelerden oluştuğu tahmin ediliyor. Şu anda altının gramı 108 liraya aşmış durumda. Yani birileri hiçbir şey yapmadan zengin oldu” dedi.altın fiyatları,güncel altın fiyatları,19 ağustos çeyrek altın fiyatı,19 ağustos yarım altın fiyatı,19 ağustos cumhuriyet altın fiyatları,altın fiyatı Son Altın Fiyatları Yatırımcıların ‘güvenli liman’ olarak görüp akın ettikleri altın rekora doymuyor. Altının onsu 1.878 doları görürken, Cumhuriyet Altını 730 TL’ye, çeyrek altın 180 TL’ye kadar çıktı. İMKB son işlem gününde yüzde 2.15 yükseldi.altın fiyatları hem içeride hem dışarıda rekor kırmaya devam ediyor. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı dün 1.878 dolara kadar çıkarken, Kapalıçarşı’da Cumhuriyet Altını’nın fiyatı 730 TL’yi gördü. Çeyrek altın bir ara 180 TL’ye tırmandı. Gün sonunda Cumhuriyet altın 719 TL’den çeyrek altın 175 TL’den satıldı.
ABD borsalarındaki toparlanma ve gelecek hafta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimi geleceği beklentisinin etkisiyle İMKB yüzde 2.15 yükselerek 53.061 puandan kapandı. İMKB gün içinde 49.930 puana kadar indi.Global ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerin aşağı yönlü revize edilmesi ve resesyon endişeleriyle yatırımcıların sabit getirili menkul kıymetlere yönelmesi sonucu gösterge faiz aşağı yönlü bir seyir izlerken, dolar/TL, risk iştahında bozulma ve piyasalarda ciddi kayıpların yanı sıra gelecek haftaki PPK toplantısından çıkacak sonuca ilişkin belirsizlik nedeniyle de baskı altın da kalıyor. Haftanın son işlem gününe düşüşle başlayan gösterge faiz, gün içinde dar bantta dalgalanırken, 1.7965 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, Fed’in acil toplantı yapacağı haberiyle yükselen pariteye paralel gerileyerek, kayıplarının bir kısmını geri aldı.
Gün içinde 1.7960 TL’ye kadar çıkan dolar günü 1.7850 TL seviyelerinden tamamladı.altın Fiyatları – altın Piyasa, Günlük Döviz ve altın Fiyatları Piyasa Rehberi altın , altın fiyat, altın fiyatlarıaltın Fiyatları
Döviz Fiyatları
Yurtdışı piyasalardaki endişelerin dolar/TL’ye olumsuz yansıdığını söyleyen bir bankanın döviz masası yetkilisi, “Fed’in acil toplanacağı söylentileri ve yeni bir önlem gelebileceği beklentisiyle euro/dolar paritesi yükseldi. www.haber50.com Buna paralel dolar/TL’de de bir miktar aşağı hareket gördük” dedi.Yurtdışı piyasaların yanı sıra Merkez Bankası’nın gelecek hafta yapacağı toplantıda faiz indirebileceğine yönelik kaygılar da TL’yi baskı altında tutuyor.
Tahvil/bono piyasasında önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 7.90, valörlüde yüzde 7.88, son işlemlerde ise yüzde 7.90 seviyesinde olan 15 Mayıs 2013 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7.81’den haftayı tamamladı.Merkez döviz ihalesinde 140 milyon dolar sattıMerkez Bankası (TCMB) döviz satım ihalesinde 309 milyon dolarlık teklifin 140 milyon dolarını karşıladı. İhalede oluşan en yüksek, en düşük ve ortalama fiyatlar sırasıyla 1.7910, 1.7890 ve 1.7898 lira oldu. Bu haftanın ilk 4 gününde 100 milyon dolar, bugün ise 140 milyon dolarlık ihale açan Merkez Bankası’nın döviz satım ihalelerine başladığı 5 Ağustos’tan bu yana sattığı tutar 930 milyon dolara ulaştı.
Altın fiyatı fırladı, dolandırıcılar arttı Altının ONS fiyatının son birkaç aydır rekor üzerine rekor kırması, dolandırıcıları da iştahlandırdı. Parasını altına yatırmak isteyen vatandaşları hedef seçen dolandırıcılar, değeri düşük ya da sahte altını değerinin altında bir fiyatta gerçek altınmış gibi satmaya çalışıyor.
Dünya altın piyasasında altının ONS fiyatının dakika dakika yükseldiği ve rekor üstüne rekor kırdığı bu dönemde durumu fırsat bilen dolandırıcılar, vatandaş ve sarrafları kandırmak için fırsat kollamaya başladı. Konya’da sarraflık yapan Mehmet Kuşdemir, altının fiyatındaki rekor artışların vatandaşların parasını dolandırmak isteyen dolandırıcıların iştahını açtığını belirterek, “Özellikle harman ya da biriktirdiği parasını altına çevirmek isteyen ya da bayram sonrası düğün yapacak vatandaşları hedef seçen dolandırıcılar, altın suyuna batırılmış ya da ayarı düşük altınları piyasa fiyatının altında satıyormuş gibi vatandaşları kandırıyor. Altının gerçek ya da sahte olduğunu anlamayan vatandaşlar ise bozdurmak için bize getirdiklerinde büyük şok yaşıyor. Altın fiyatlarının çok arttığı bu dönemde vatandaşlarımız ve sarraf, bu tür dolandırıcılara karşı daha dikkatti olmalı ve sırf birkaç kuruş kâr edeceğim diye paralarını bu tür insanlara kaptırmamalı” dedi.

BİZ BİLE ANLAYAMIYORUZ
Gerçek altınla sahte ya da ayarı düşük altın arasındaki farkın çok zor anlaşıldığını da dile getiren Kuşdemir, “Vatandaşlarımız, gerçek altınla sahte arasındaki farkı anlayamazlar. Sarrafın bile bazen anlamadığı oluyor. Gerçek ile sahte arasındaki farkı en iyi kuyumcular anlıyor. Birkaç işleme tabi tutulan altının gerçek, sahte ya da ayarı düşük olduğu belli oluyor. Bu nedenle altın alacak vatandaşlarımız, bilmedikleri yer ve insanlardan asla altın almasınlar. Dolandırıcıların vaad ettiği düşük fiyata
aldanmasınlar. Eğer aldıkları altından şüpheleniyorlarsa mutlaka bir kuyumcuya getirip gösterin” şeklinde konuştu.
Altın Fiyatları – Altın yine tat kaçırdı – döviz fiyatları -son dakika 9

Bu yazı toplamda 3610, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum