cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Mer-Kozy, ‘Euro Konseyi’ için anlaştı, finansal işlem vergisi göründü 1

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
 Zirvede piyasaların beklediği ölçüde kararlar çıkmasa da, Euro Bölgesi Ekonomik Konseyi’nin kurulmasının yolu açıldı. Zirveden ayrıca eylül ayından itibaren ‘Finansal işlem vergisi’nin devreye girmesi kararı da çıktı.

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin piyasalardaki krize çözüm için acil gerçekleştirdiği zirvede somut bir yol haritası çıkmazken, birlik ruhunun altı çizildi. Dün global piyasaların nefesini tutarak beklediği zirve sonrasında iki lider yaptıkları ortak açıklamada, “Euro Bölgesi gerçek bir ekonomik hükümettir. Bu ekonomik blok içindeki işbirliği ve ortak yönetimi artırmak için Euro Bölgesi Ekonomik Konseyi’nin kurulmasına karar verildi” dedi.
Finansal işlemlere vergi
Euro Bölgesi için kurulacak Ekonomik Konsey’in Avrupa Birliği (AB) Başkanı Herman Van Rompuy’un önderliğinde gerçekleşeceğini kaydeden Sarkozy, “Ekonomik entegrasyonu daha da güçlendireceğimiz bir sürece doğru gidiyoruz. Almanya ve Fransa olarak eylül ayında finansal işlemler vergisi getirilmesi konusunda öneride bulunma kararı aldık” diye konuştu.
Bütçede altın kural
İki ülkenin Euro’yu korumada kesinlikle kararlı olduklarını belirten Sarkozy, şöyle konuştu: “Her iki ülke de Euro’nun korunması için özel sorumluluklar üstlenmeye hazır. Bunun için Euro Bölgesi üyelerinin tamamının finansman dengesi ve bütçe disiplini konusunda taahhütte bulunması kararı aldık. Tüm üye ülkelerin bu taahhüdü 2012 yaz dönemine kadar anayasalarına yazması kuralı getireceğiz. Böylelikle Euro Bölgesi’ndeki mali disiplin için gerekli altın kuralları netleştirmiş olacağız.”
Ortak tahvil beklentisi
Paris’teki Elysee Sarayı’nda 2 saat görüşen iki liderin ‘ortak Euro tahvili’ ve 440 milyar Euro’luk Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun büyütülmesi konusunda ortak karara varmamaları piyasalarda hayal kırıklığı yarattı. Almanya Başbakanı Merkel, Fransa ve Almanya’nın Euro’yu güçlendirmede kararlı ve fikir birliği içinde olduklarının altını çizerek, “EFSF’nin mevcut haliyle yeterince büyük. Ayrıca ortak Euro tahvilinin çıkarılması şu andaki krizin çözümünde yardımcı olmayacaktır” dedi. Finansal işlemler vergisine ihtiyaç bulunduğunu belirten Merkel, AB yapısal fonlarının büyümeyi desteklemeye odaklanması gerektiğini kaydetti.
Son çareye başvurulmadı
Merkel, şu değerlendirmeyi yaptı: “Euro Bölgesi yeni bir safhaya giriyor. Liderlerin çözüm için formüle etmeye başladıkları politikalar üzerinde ‘adım adım’ çalışmaları gerekiyor. Avrupa’nın henüz son çareye başvurduğunu düşünmüyorum. Sorunu tek bir bing-bang politikasıyla çözebileceğimizi sanmıyorum.”
Kriz popüler yaptı
Merkel ve Sarkozy ikilisine, Avrupa’nın güç merkezi benzetmesi yapıldı. Her kritik karar öncesinde ikilinin yaptığı işbirliğine göndermede bulunmak üzere ‘Mer-Kozy’ ismi takıldı. Ortak kararlarla gündeme oturan iki lider, son dönemlerin en popüler ikilisi haline geldi.

Ekonomik Konsey Euro’yu koruyacak

NICHOLAS Sarkozy, kurulacak Euro Bölgesi Ekonomik Konseyi’nin detaylarını şöyle özetledi: “Almanya ve Fransa olarak gerçek bir Avrupa Ekonomik hükümeti oluşturulmasını istiyoruz. 17 üyeli Euro Bölgesi’nin liderlerinin oluşturacağı bu yapı yılda iki kez toplanacak. Kriz süreçlerinde ise daha hızlı toplanacak konsey, uzun vadede Euro’nun geleceğini koruma altına almış olacak. Konsey’in kuruluşunda öncülük etmesini istediğimiz Herman Van Rompuy’a ortak bir mektup göndereceğiz.”

AB’nin büyüme motoru Almanya hayalleri yıktı

AVRUPA’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın ilk çeyrekle karşılaştırıldığında ikinci çeyrekte sadece yüzde 0.1 büyümesi Avrupa piyasalarında hayal kırıklığına neden oldu. 2009 yılının ilk çeyreğinden bu yana en zayıf büyümeyi yaşayan Almanya’nın bu yılın ikinci çeyreği için yüzde 0.5 büyümesi bekleniyordu. Daha önce yüzde 1.5 olarak açıklanan ilk çeyrek büyümesi ise yüzde 1.3’e revize edildi. Almanya ekonomisi ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.8 büyüdü. Avrupa’nın büyüme motoru olarak görülen Almanya, Avrupa’daki borç krizine rağmen güçlü büyümesini sürdürüyordu. Federal İstatistik Bürosu (FSO), büyüme ile ilgili açıklamasında, olumsuz ticari denge, düşük tüketim ve zayıf inşaat yatırımı nedeniyle büyüme oranının düşük kaldığıın kaydetti.    

 
Mer-Kozy, ‘Euro Konseyi’ için anlaştı, finansal işlem vergisi göründü 1

Bu yazı toplamda 5329, bugün ise 5 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum