cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Zara’ya ‘köle işçi’ soruşturması

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
Brezilya Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Zara firmasının Brezilyalı tedarikçisinin işçilerini insani olmayan, “köleliğe yakın” koşullarda çalıştırdığı yönündeki iddialar üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

Savcılık, Brezilya’nın San Paolo eyaletindeki soruşturmaya mayıs ayında başladı. Eyaletin 130 kilometre güneyindeki Americana’da çeşitli fabrikalara düzenlenen baskınlarda, sağlığa zararlı koşullarda çalışan 52 Bolivyalı bulundu. 

İşçilerin günde 14 saate yakın çalıştırıldığı, bazılarının çalışma izninin bulunmadığı ve geceleri fabrikada uyudukları belirtildi. 

DAHA ÖNCE ONLARCA PARA CEZASI ALDI 
Zara’nın sahibi İspanyol Inditex ile Brezilyalı Rhodes firmaları arasında yapılan üretim anlaşmasına rağmen, Rhodes’in işleri kayıtsız işçileri sağlıksız koşullarda çalıştıran başka firmalara devrettiği bildirildi. 

Zara’nın Madrid’deki merkezinden yapılan açıklamada, Zara şubeleri için Brezilya’da üretim yapan işletmenin, izinsiz olarak dışarıya iş verdiğini ve bu tür vakaların tekrarlanmaması için Brezilyalı yetkililerle işbirliği yapılacağı belirtildi. 

Brezilya Çalışma Bakanlığı, şimdiye kadar Zara’ya çeşitli nedenlerden ötürü 50’nin üzerinde para cezası verildiğini kaydetti. Zara, 78 ülkede 5 bin 154 mağaza işletiyor 
Zara’ya ‘köle işçi’ soruşturması

Bu yazı toplamda 7094, bugün ise 4 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum