cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?

Özgeçmiş yani kısa adıyla CV, iş dünyasında çalışan ile işyeri arasındaki ilk ve temel bağlantıdır. Son derece dikkatli bir şekilde hazırlanması gereken özgeçmişler işverenlere bir ön eleme imkanı tanımaktadır.

Büyük firmaların neredeyse hepsi, personel alımı yapacaklarında ilk olarak özgeçmişleri toplamakta ve değerlendirmekte, bu değerlendirmede elenmeyen adayları ise ikinci etapta görüşmelere davet etmektedirler.

Özgeçmişinizin okuyan kişiye “bu iş için uygun özelliklere sahibim” mesajını vermesi gerekmektedir. Peki nedir bu işler için sizin uygun olduğunuzu personel alımlarıyla ilgilenen kişiye gösterecek olan?

the image

Öncelikle seçeceğiniz fotoğrafa son derece dikkat edin. Fotoğrafınıza bakan kişide hayat dolu, zeki ve tuttuğunu koparan birisi olduğunuza dair duygular uyandırmalısınız. Özgeçmişiniz eğer sanal ortamda değilse kağıt düzenine son derece dikkat etmelisiniz.

Düzensiz bir kağıt, beni bu işe almayın dağınık insanın tekiyim ben demekten farksız olacaktır. Bilgilerinizi eksiksiz ve net olarak verin. Okuduğunuz ilkokulu, liseyi, varsa daha yüksek eğitim bölümlerini dikkatlice doldurun.

Özgeçmiş hazırlarken en önemli noktalardan birisi de eğitim bölümüdür. Başvurduğunuz iş ile ilgili bir eğitim bölümünde okuduysanız, eğitim sıralamanız öncelikle ilgili üniversite, lise ve ilkokul olarak gitmelidir. Ancak başka bir bölümden başvuru yapacaksanız kronolojik sıralama yapmak sizin için daha avantajlı olacaktır.

Neden ben kısmı çok önemlidir. Özgeçmişinizin sonuna özellikle çok insanın başvuracağını düşündüğünüz ve atik bir kişilik gerektiren işler için neden ben kısmı ekleyin ve sizin bu iş için seçilmenizi sağlayacak etkenleri açık bir dille belirtin.

Aynı zamanda referanslarınızın arasında eski işyeri patronunuzun veya işyerindeki amirlerinizin olması çok önemlidir. Eski işyerinizden ayrılış sebebiniz konusunda da biraz daha politik cevaplar tercih etmek size artı puan getirecektir.

Bu yazı toplamda 1462, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum