cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


AB ve IMF’den Atina’yı sevindiren karar

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
AB Ecofin Konseyi (Maliye ve Ekonomi Bakanları), dün yaptığı toplantıdan Yunanistan’ı sevindirecek bir karar için yeşil ışık yaktı. İrlanda’nın yaşadığı ekonomik krize ilişkin yapılan toplantıda, Yunanistan için daha önce belirlenen 3 yıl borçlanma ve 2 yıl geri ödeme konusu yeniden düzenlendi. Buna göre Atina, 110 milyar Euro’dan oluşan krediyi 4 yılda alacak. Geri ödemeyi ise 7 yılda yapacak.

Atina’nın 400 milyar Euro’ya yaklaşan dış borcu nedeniyle AB ve IMF’ye ödemesi gereken kredinin takvimi uzatıldı. Yunanistan, geri ödeme takviminin uzun yıllara yayılmasından dolayı rahat bir nefes aldı. İlk anlaşmaya göre Atina, kullandığı kredinin ilk taksitini Mayıs 2013’ten itibaren geri ödemeye başlayacak ve Mayıs 2015’te AB ve IMF’ye olan borcunu kapatacaktı. Dün sağlanan yeni anlaşmaya göre 110 milyar Euro’nun geri ödemesi Mayıs 2014’te başlayacak ve 2021 yılında tamamlanacak. Hem Yunanistan hem de İrlanda’ya uygulanacak faiz miktarının yüzde 6,05 olması bekleniyor.

Yunan hükümet kaynakları, aşırı dış borç nedeniyle ülkenin iflasa sürükleneceğine dair yabancı görüşünün, bu son kararla birlikte değişeceğine inandıklarını ifade etti. Yunanistan için en kritik yıllar 2014 ve 2015. Atina bu iki yılda 70,7 ve 76,6 milyarpaketinden 3 taksitte toplam 38 milyar Euro kullandı.

Bu arada dün toplanan Ecofin ve Eurogroup, İrlanda’nın 22 Kasım’da AB ve IMF’ye kredi paketinden yararlanma başvurusu yapmasının ardından, 85 milyar Euro’luk kredi paketini kabul etti.

AB ve IMF’den Atina’yı sevindiren karar
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_475045_ab-ve-imfden-atinayi-sevindiren-karar.html

Bu yazı toplamda 3512, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum