cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Ankara’dan Merkel’e iyi şanslar dileği

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Zaman’ın konuya ilişkin sorusunu cevaplandıran diplomatik kaynaklar, “Kendisine iyi şanslar diliyoruz. Daha önce birçok ülke bunu denedi.” ifadelerini kullandı. Kaynaklar, Kıbrıs’ta çözüm için Rum tarafına baskının şart olduğunu vurguladı. Bu çerçevedeGenel Sekreteri ‘un önceki gün Güvenlik Konseyi’ne sunduğu Kıbrıs’taki müzakerelere ilişkin raporu da olumlu olarak değerlendirdi. Genel Sekreter’in, müzakerelerin süresiz olarak devam edemediğini vurgulayarak Rumlara mesaj verdiğini kaydetti.

Başbakanı Merkel, önceki gün Türk basın kuruluşlarının temsilcilerine yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun hem Türkiye-AB ilişkilerini hem de AB-NATO ilişkilerini olumsuz etkilediğini belirterek, sorunun çözümü için önümüzdeki şubat ayında adaya gideceğini açıklamıştı. Merkel, Türkiye’den limanlarını Rumlara açmasını istemişti. Merkel’in Kıbrıs çıkışının, Türkiye’nin NATO-AB işbirliğini engelleme konumunu koruduğu Lizbon Zirvesi’nin ardından gelmesi dikkat çekti. Diplomatik kaynaklar, AB-NATO ilişkilerindeki tıkanmada Rum faktörünün fark edilmesini önemli bir gelişme olarak zikrediyor. , Kıbrıs sorunu çözülmeden NATO-AB işbirliğindeki tıkanmanın aşılamayacağına dikkat çekerek, bu konuda Rumlara baskı yapılmasını tavsiye ediyor.

19-20 Kasım’da Lizbon’da NATO şemsiyesi altında kurulması kararı alınan füze kalkanının detaylarına ilişkin tartışmalar sürüyor. Liderler, nihai bildiride NATO’ya Mart 2011’de yapılacak savunma bakanları toplantısına kadar füze savunma sistemi konsültasyon, komuta ve kontrol düzenlemeleri geliştirmesini, Haziran 2011’deki savunma bakanları toplantısına kadar ise füze savunma sisteminin uygulama adımlarını içeren bir eylem planı hazırlaması talimatı vermişti.

KALKAN KONUSUNDA TARİHLER ESNEYEBİLİR

Türkiye’nin de komuta kontrol merkezinin oluşturulması sürecinde yer alacağını ifade eden diplomatik kaynaklar, pazarlık yapılacak detayların zorluğuna işaret ederek, söz konusu tarihlerin esneyebileceğini belirtti. NATO’da Türkiye dahil bazı ülkelerin milli füze savunma sistemlerinin bulunmadığını ve İttifak ile ABD’nin aşamalı uyarlamalı savunma sistemlerinin entegre edilmesinin ardından söz konusu ülkelerin kendi milli kalkanlarını oluşturmasına gerek kalmayabileceğini ifade etti. ABD’nin kalkan projesinin NATO çatısı altına alınmasının Türkiye açısından önemine işaret eden kaynaklar, maliyetleri de etkileyebilecek pazarlıkların çetin geçeceğini kaydetti.

Aynı kaynaklar, projenin NATO şemsiyesine alınmasının Türkiye’nin milli füze kalkanı konusunda NATO ve AB üyesi ülkelerin dışında üretilen sistemleri kullanamayacağına dair iddialara da katılmıyor. Bu konuda uzmanları aksi yöndeki görüşlerine dikkat çekiyor. Diplomatik kaynaklar, İran’ın ismi zikredilmese de Türkiye’nin NATO füze kalkanı projesine onay vermesinin komşularla sıfır sorun siyasetinin altını oyduğu yolundaki yorumları da reddediyor: “Türkiye, 1952’den beri NATO’ya üye.da bunu biliyor.

Ankara’dan Merkel’e iyi şanslar dileği
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_474427_ankaradan-merkele-iyi-sanslar-dilegi.html

Bu yazı toplamda 1184, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum