cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Gül, Obama ile görüştü

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi
Zirve kapsamında ”Afganistan” konulu toplantıya katılan Gül ve Obama, yaklaşık 10 dakika süreyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili veFederasyonu Başkanı Dimitri Medvedev ile de ikili görüşmelerde bulunacak.

SADECE ASKER GÜCÜYLE NETİCEYE VARILAMAZ

Cumhurbaşkanı Gül, ”Afganistan’da sadece askeri harcamalarla, asker gücüyle bir neticeye varılamaz, orada huzur olmaz, istikrar, güvenlik sağlanamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz’in başkenti Lizbon’da kaldığı Four Seasons Oteli’nden, NATO zirvesine katılmak için ayrılırken gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Zirvede bugünile ilgili bir toplantının yapılacağını belirten Gül, Afganistan’da NATO’nun ISAF operasyonlarının yürütüldüğünü anımsattı.

Türkiye’nin buradaki önemli rolüne de dikkati çeken Gül, Türk askerlerinin bu misyonda, savaşan ülke olarak değil daha farklı bir şekilde görev yaptığını dile getirdi.

Afganistan’da sadece askeri değil, , eğitim,alanlarında, aynı zamanda halkın gelirlerinin çoğaltılması yönünde Türkiye’nin çalışmalarının bulunduğunu vurgulayan Gül, bugün de Afganistan’da bu tip faaliyetleri olan ülkelerle toplantı yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin ileri sürdüğü ilkesel bazdaki duruşunun büyük takdir gördüğünü belirtti.

Gül, bir gazetecinin, NATO’nun Afganistan’dan çekilmeye başlamasının söz konusu olduğunu anımsatarak, Türkiye’nin konumunun ve Türk askerlerinin 2011’den itibaren çekilip çekilmeyeceğini sorması üzerine de şöyle konuştu:

”Bütün bunları konuşmak erken tabii ki, takvimler koymak da öyle tabii ki. Ama bizim özellikle NATO toplantılarında söylediğimiz şey şu: Afganistan’da sadece askeri harcamalarla, asker gücüyle orada bir neticeye varılamaz, orada huzur olmaz, istikrar, güvenlik sağlanamaz. Bütün bunlardan önce Afgan halkının gönlünü ve kalbini kazanmak gerekir.

Afganistan, Afganlarındır. Bunu önce herkesin anlaması gerekir ve daha sonra da Afgan halkının kültürü, gelenekleri, inançlarına, bütün bunlara saygı duyulacak şekilde hareket etmek gerekir. Yoksa çok askeri harcama herhangi bir şekilde neticeyi garanti etmez. Netice de nedir? Huzur, barış ve istikrardır. O bakımdanbunu NATO toplantılarında her platformda güçlü bir şekilde dile getirir.

Gül, NATO ile Rusya arasındaki işbirliğinin artmasının Türkiye’yi nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine de bunların Türkiye’nin desteklediği konular olduğunu söyledi.

Rusya’nın birçok Avrupa ülkesinin komşusu olduğunu hatırlatan Gül, şöyle dedi:

”Nükleer silahlar, uzun menzilli füzeler, bütün bunlar söz konusu olduğunda ayrıca bir süper ülkedir. Dolayısıyla NATO ve Rusya arasındaki ilişkiler uzun süredir çok önem taşımakta. NATO-Rusya Konseyi toplantıları her NATO zirvesinde yapılmaktadır. Bugün de yine yapılacaktır. Bu noktada karşılıklı istişareler yapılıyor, bu da tabii ki barış ve istikrar için çok önemli.

AFGANİSTAN TOPLANTISI

NATO liderleri, zirvenin ikinci gününde Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ne (ISAF) katkı veren 20 ortak ülke ve BM, AB ve Dünya Bankası gibi uluslararası örgütlerin temsilcileriyle Afganistan’ı görüştü.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, açılış konuşmasında “Afganistan’daki misyonumuzda bugün yeni bir dönemi başlatıyoruz. Afgan hükümetinin güvenlik konusunda ülkenin tamamında liderliği üstleneceği süreci başlatıyoruz” dedi.

Güvenliğin devrinin ardından NATO’nun Afganistan’a taahhütlerinin devam edeceğini belirten Rasmussen, Afganistan’la uzun dönemli ortaklık anlaşması imzalayarak muharip misyonun tamamlanmasının ardından da bu ülkede kalmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Rasmussen, “(Terörle mücadele) görevimizi tamamlayana dek Afganistan’da kalmaya devam edeceğiz” taahhüdünde bulundu.

NATO, 2011’in ilk yarısında başlatacağı güvenliğin Afgan güçlerine devri sürecini kademeli olarak 2014 sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor. Bu süreçte boşa çıkacak NATO askerlerinin bir kısmı Afgan ordusunun eğitimine ve güvenlik zafiyetinin olduğu diğer bölgelere kaydırılacak, bir kısmı da geri çekilebilecek.

İkinci yıla uzatılan Kabil bölge komutanlığını Kasım 2011’de tamamlayacak olan Türkiye’nin, bunun ardından Afganistan’da bin 790 olan asker sayısını 700-800’e kadar düşürmesi bekleniyor.

Türkiye’nin Afganistan’da muharip askeri olmadığı için güvenliğin Afgan güçlerine devrinden kısa vadede etkilenmesi düşünülmüyor.

40 KİŞİ GÖZALTINDA

Bu arada NATO zirvesinin son günü, NATO karşıtı grupların gösterilerine sahne oluyor.

Lizbon’da bugün 4 gösteri yapılmasına resmi olarak izin verilirken, sabahki gösterilerde yaklaşık 40 kişinin gözaltına alındı.
Gül, Obama ile görüştü
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_472652_abdullah-gul-ile-barack-obama-gorustu.html

Bu yazı toplamda 1081, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum