cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Rusya resmen füze kalkanına davet edildi

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi
Ria Novosti’nin bildirdiğine göre ABD’nin NATO Büyükelçisi Ivo Daalder, Lizbon’da düzenlediği basın toplantısında, “Resmi olarak davetimizi Rusya’ya ilettik... Artık füze savunma sistemi çatışma konusu olmaktan çıktı, işbirliği alanı oldu” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Rusya-NATO Konseyi’ne katılmak üzere Lizbon’a ulaştı.ve NATO’nun füze kalkanının yanı sıra,konusunda işbirliğini öngören bir dizi anlaşma imzalaması bekleniyor. Afganistan’a askeri malzeme sevkıyatında Rusya’nın kara, demir ve hava yolu ulaşımının kullanılması, askeri helikopter dahil silah satışı, Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi, uyuşturucu ve terörle mücadele Rusya ve NATO’nun işbirliği alanlarını oluşturuyor.

ABD Başkanı28 NATO ülkesinin Avrupa ve ABD dahil savunma sisteminin kurulması yönünde anlaştıklarını ve Rusya’nın da projeye dahil olması için çalıştıklarını söylemişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ortak füze savunma sisteminin tamamı ile verimli bir proje olacağının altını çizdi. Zirve çerçevesinde Medvedev’in, ABD Başkanı Barack Obama ile ikili bir görüşme yapmaları da bekleniyor.

OBAMA’DAN KONGREYE NÜKLEER ANLAŞMA UYARISI

Lizbon’dan çağrıda bulunan Obama, Rusya ile ‘taze bir başlangıç’ olarak görülen nükleer silahlardaanlaşmasını (START) kongrenin onaylamasını istedi. Bu süreçte yaşanacak bir başarısızlığın ABD’nin güvenliği açısından tehlikeli bir oyun olacağı uyarısı yapan Obama, “Buradaaçık: yeni START anlaşmasında yaşanacak başarısızlık, Rusya’nın nükleer silahlarına yaklaşımımız ve dünya liderliğimiz açısından geri adım olacak” hatırlatması yaptı.

Aralık 2009’da süresi dolan START-1 anlaşması ile ilgili yeni metin 8 Nisan’da Obama ve Medvedev tarafından imzalanmıştı. Ancak Kasım ayında yapılan seçimlerde Cumhuriyetçilerin kongredeki ağırlığı artarken, Obama’nın inisiyatifini bloke etmelerinden endişe ediliyor. Yeni anlaşmaya göre taraflar savaş başlıklarını 1550’ye çekerken, fırlatma sistemleri sayısı da 800’ü aşmayacak.
Rusya resmen füze kalkanına davet edildi
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_472701_abd-ve-nato,-rusyayi-resmen-fuze-kalkanina-davet-etti.html

Bu yazı toplamda 833, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum