cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Türkiye, İsrail’in hesabını kesti

Yazar Onur

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

http://www.haber3.com/images/news/363604.jpg

İsrail’in, Mavi Marmara baskınıyla ilgili BM bünyesinde uluslararası komisyon kurulmasını kabul etmesi Ankara’da memnuniyet yaratırken, yeterli görülmedi: Özür ve tazminat isteği sürüyor.

“Uluslararası komisyon kurulması, özür dilenmesi ve tazminat…”

31 Mayıs’ta İsrail’in Gazze’ye yardım taşıyan filoya yönelik saldırısı ve 9 Türkiye vatandaşının ölümü sonrası, Türkiye’nin İsrail’den olmazsa olmaz istekleri bunlardı.

İSRAİL DİRENDİ ANCAK OLMADI!

Uluslararası komisyona karşı çıkan ve kendi komisyonunu kuran İsrail, özür ve tazminat isteklerini karşılamayacağını da açıklamıştı. Kısa süre önce Mavi Marmara’yı iade edeceğini duyuran İsrail’in, bugün de uluslararası komisyona evet dediği duyuruldu.

Bu gelişme Ankara’da memnuniyetle karşılandı ancak ‘yeterli’ görülmedi. Komisyon için yürüttüğü diplomasi trafiği sonuç veren Ankara’dan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şöyle konuştu: Komisyon, uluslararası hukukun üstünlüğünü teyit edecek…

Davutoğlu, kurulun ilk toplantısının 10 Ağustos’ta yapılmasının beklendiğini, ön raporunu ise 15 Eylül’de sunacağını, bunların Türkiye’nin talepleri doğrultusundaki tarihler olduğunu bildirdi.

ÖZÜR VE TAZMİNAT!

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, uluslararası komisyon kurulması memnuniyet verici ve doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirildi. Bakanlık, komisyonun uluslararası standartlara uygun, süratli, tarafsız ve şeffaf olması gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca, Türkiye’nin İsrail’den özür ve tazminat talebinin devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “Çalışmaların etkin bir şekilde yürütülmesi bakımından BM Genel Sekreteri’ne duyulan güven tamdır ve ülkemizin gereken katkılarda bulunulacaktır” denildi.

“YAKINDAN TAKİP EDİN”

Öte yandan, Başbakan Erdoğan’ın son gelişmelerle ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan bilgi aldığı ve yakından takip talimatı verdiği belirtildi. Erdoğan’ın, ‘ne gerekiyorsa yapın’ dediği öğrenildi.

UĞUR ZİYAL İDDİASI

Bu arada, BM bünyesinde oluşturulacak komisyonda Türkiye adına yer alacak isim için, kulislerde, emekli büyükelçi Uğur Ziyal’in adı dolaşıyor.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, BM komisyonuna katılacak kişiyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile istişare ettiklerini ve bir adaylarının olduğunu söyledi.

Davutoğlu, “Türkiye’nin adayı tecrübeli bir diplomatımız olacak. Bunu BM Genel Sekreteri, birkaç gün içinde duyuracak” dedi.

“SON DAKİKA GÖRÜŞMELERİ”

Komisyonla ilgili BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’dan da bir açıklama geldi.

Uluslararası kurul oluşturulmasına ilişkin olarak, Türkiye ve İsrail liderleriyle iki ay süren yoğun istişare görüşmeler yapan Ban, kurula ilişkin mutabakatın, bu yoğun istişare görüşmeleri ve hafta sonunda yapılan “son dakika görüşmeleri” sonucunda sağlandığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban, Kurulun, BM Güvenlik Konseyi’nin 1 Haziran’da yaptığı, “uluslararası standartlara uygun hızlı, tarafsız, güvenilir ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesi” çağrısını yerine getireceğine dair beklentisini de ifade etti.

Bu yazı toplamda 1132, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum