cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Ukrayna’da protestolar devam ediyor

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Serbest piyasa ekonomisine geçiş sancıları yaşayan Ukrayna’da, küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri “turuncu devrimin” yıl dönümünde başkent Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nı gece gündüz boş bırakmıyor. Ülkenin değişik bölgelerinden gelen ve meydanı kurdukları çadırlarla işgal eden eylemciler, Başbakan Nikolay Azarov’un istifasını ve Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in vergi yasasını veto ediyor.

Bağımsızlık Meydanı’nda çadır kuran protestoculara destek vermek için Herson Bölgesi’nden gelen; Kril Tarasyük isimli bir esnaf Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, kendisi gibi geçim derdinde olan insanların eylemine destek vermek için 500 kilometre yol geldiğini söyledi. Tarasyük, Cumhurbaşkanı’nın onayını bekleyen vergi yasasının, milyonlarca insanın ölüm fermanı olduğunu iddia etti. Tarasyük; “Bu yasanın altında süper marketler var, onlar bütün ticareti kendilerine çekmek istiyor. Biz pazar yeri esnafıyız. Pazarda ne bulursak, onu satıyoruz .Yarın gelseler bu kaçak mal deseler, vergisi verilmemiş deseler, beni mahkemeye verseler, ne yapacağım?” diye sordu.

Kievli bir esnaf olan Pavel İvanov ise Cihan’a; “Bizim hükümetimiz orijinal bir vergi yasası hazırladı. Biz buna razıyız. Ben ödeyeyim vergiyi sorun değil ama ben biliyorum ki benim vergimle zenginler daha zengin olacak. Ben buna razı değilim. Ben bir metre kareye 200 dolar kira ödüyorum. Bir sürü vergi veriyorum,sandığı var,yok, izin günü yok, sosyal garanti yok, hastalansam kim bakacak bana hükümet mi? Vergi veriyoruz ama karşılığını alamıyoruz. Devletin hiç mi sorumluluğu yok” dedi.

Eylemler aralıksız devam ederken eylemciler hakkında yasal işlemleri başlatan kolluk kuvvetleri, bir an evvel çadırları sökmelerini ve meydanı boşaltmalarını istiyor. Muhalefet partili milletvekillerinin eyleme destek vermesi ve meydana kurulan çadırları çalışma ofisi şeklinde kullanması polisin dokunulmazlık zırhı olan milletvekili ve eylemcilere karşı güç kullanmasını zorlaştırdı.

Hükümet Avrupa’daki en düşük verginin Ukrayna’da olduğu yönde açıklamalarda bulunurken, eski Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ise vergi yasası gibi geniş kitleleri ilgilendiren yasaların toplumsal uzlaşı olmadan kabul edilmemesi gerektiğini ifade etti. Yuşçenko, halefi olan Yanukoviç’in vergi yasasını veto etmesini umduğunu söyledi.

Kiev’de farklı ülkelerden yabancı heyetlerin bulunması nedeniyle mahkeme, Bağımsızlık Meydanı’nda eylem yapılmasını yasaklamıştı. Polisin eylemcileri devlet binalarının uzağında başka bir meydana taşıma çabaları da sonuçsuz kaldı. Buna rağmen dün eylemciler, cumhurbaşkanlığı köşküne yürüdü. Mahkeme kararına ve kolluk kuvvetlerine direnen eylemciler, meydanda kurdukları çadırlarda gece-gündüz bekleyişlerini sürdürecek.

Vergi disiplininin olmadığı Ukrayna’da hükümet, yüklü miktardaaldığıve diğer kredi kuruluşlarının ağır baskısıyla, 18 Kasım’da yeni bir vergi yasasını parlamentodan geçirmişti. Yeni yasa, eskiden devlete sabit bir oranda vergi veren küçük işletmecilerin, bundan sonra kârlarının yüzde 25’ini vergi olarak vermesini öngörüyor.

Ukrayna’da protestolar devam ediyor
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_474140_ukrayna-turuncu-devrimi-protesto-ediyor.html

Bu yazı toplamda 1084, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum