cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


24 Kasım’ı köyleri dolaşarak geçirdiler

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Van’ın Başkale ilçesinde Başkale Fatih İlköğretim Okulu müdür ve öğretmenleri en mutlu günlerinde, okulu yarıda bırakan öğrencileri yeniden okula kazandırmak için köylere ikna turlarına çıktı.

Başkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Adil Demir’in bu yıl başlattığı ‘Veli Gelmezse Öğretmen Eve Gidecek’ ve ‘Okula Gelmeyen Öğrencileri İkna Turu’ projeleri büyük ilgi görüyor. Bu projeler çerçevesinde öğretmenler, Öğretmenler Günü’nde taşımalı eğitim ile okula giden öğrenciler ile okulu yarıda bırakmak zorunda kalan öğrencilerin evlerini ziyaret etti.

2010–2011 eğitim döneminin 1. devresinde 3 grup halinde 15 köyde 450 veli, merkezde ise 530 veli ile görüşen Fatih İlköğretim Okulu yönetimi bugün ise Savaş köyüne gitti. Okul Müdürü Ünal Duyan, Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, öğretmenler Burcu Çot, Melis Mez ve Derya Aykut öğrencilerin aileleri ile görüştüler. Öğretmenler, çocukların daha sağlıklı bir eğitim alması için velilerinin sık sık okula gelmesi gerektiğini, devamsızlık yapan öğrencilerinin neden devamsızlık yaptığını anlattı. Ayrıca, öğrencilerinden fakir ve yardım muhtaç aileleri tespit etti.

Öğrenci velileri, öğretmenlerin evlerine kadar gelmesi ve çocuklarının durumlarını kendilerine anlatmalarından memnun kaldı.

Köyde öğrenci ailelerini dolaşan öğretmenler daha sonra okulu 5. sınıftan sonra terk etmek zorunda kalan ve okula gönderilmeyen 6 kız öğrenciyi tespit ederek bu öğrenciler ve aileleriyle görüştü. Ailelerden bazıları maddi durumlarının kötü olmasından dolayı çocuklarını okula gönderemediklerini, bazı aileler ise çocuklarının okumak istemediklerini ya da evde çocuklara bakacak ev işlerini yapacak kimse olmadığı için okula göndermediklerini belirtti.

Okula çok gitmek istediğini belirten Elvan Furat, köyde kendisinden başka hiçbir kızın taşımalı sistemle okula gelmediği için kendisinin de okula gidemediğini anlattı. Elvan, “Eğer köyden bir kız arkadaşım daha gelirse ben de okula gitmek istiyorum.” dedi. Bunun üzerine Elvan Furat’ı yanlarına alan öğretmenler 5. sınıftan sonra yarıda bırakan öğrencilerin evlerine tek tek gitti. Güneş Furat, Zeynep Gönültaş, Gülhan Gönültaş, Sibel Gönültaş ve Sibel Furat’ın aileleriyle görüşen öğretmenler aileleri ikna etmeye çalıştı. Ailelere öğrencilerin her gün taşımalı eğitimin servis araçlarıyla evlerinin önünden alınacağını, defterlerini, kitaplarını, kırtasiye malzemelerini ve giyimlerinin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılanacağını ve bu öğrencilerin yeniden okula kazandırılması için kendilerine her zaman her destekte bulunacaklarının sözünü verdi. Aileler, ‘kızlar okumak istiyorsa biz bir şey demeyiz’ cevabını verince öğretmenler, çocukların okuması için gerekli resmi işlemleri başlattı.

Okul Müdürü Ünal Duyan yaptıkları ziyaretlerle ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Öncelikle tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Bu projemizde bizlere büyük destekler veren İlçe Kaymakamı’mız Bilgihan Bayar ve Milli Eğitim Müdürü’müz Adil Demir’e teşekkür ederim. Bu mutlu günümüzde alacağımız en büyük hediye köyde okulu yarıda bırakmak zorunda kalan çocuklarımızın yeniden okula başlamasıdır. Bize bu hediyeleri veren öğrencilerimizin ailelerine de teşekkür ederim.

24 Kasım’ı köyleri dolaşarak geçirdiler
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_473731_fedakar-ogretmenler-ikna-turlarina-cikti.html

Bu yazı toplamda 1807, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum