cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


KPSS’de ‘hesap hatası’ iddiası

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi
KPSS kopya olduğu iddiasını ilk kez öne süren Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Hasan Can Oktaylar yeni bir iddiada bulundu, “Yenilenensonuçlarında hesap hatası yapıldı. Aynı sayıda soru çözenler farklı puan aldılar ve aralarına 30 bin kişi girdi. Sonuçlar yeniden değerlendirilmelidir” dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Hasan Can Oktaylar, ÖSYM’nin 12 Kasım’da açıkladığı KPSS sonuçlarında puan hesaplanırken hata yapıldığını söyledi.

Yenilenen Eğitim Bilimleri sınavında iptal edilen sınava göre daha fazla net yaparak başarılı olan bir kısım aday daha düşük puan aldı ve sıralamada geriye düştü.

İddiayı dile getiren Hasan Can Oktaylar, bunun nedeninin de yapılan orantılı değerlendirmeye göre yapılan KPSS 10 puanının hesaplanmasında Genel Kültür, Genel Yetenek alanları ile Eğitim Bilimleri alanının standart sapma değerlerinin ağırlıklandırılmasında yapılan hata olduğunu açıkladı. Birçok adayın yenilenen Eğitim Bilimleri sınavında yüksek başarı elde ettiği halde, bu durum puanlarına yansımadığı söyleyen Oktaylar şu açıklamayı yaptı:

”Eğitim Bilimleri puanları ile Genel Yetenek-Genel Kültür puanlarının ağırlıklandırılmasında hata yapıldığını düşünüyorum. İptal edilen sınavın gerekçelerinden biri de kopya çekildiği için sınavın standart sapma değerinin düşük olması idi. Fakat yenilenen sınavın sonuçlarının hesaplanmasında hatalar bulunduğu için, yenilenen sınavın standart sapma değeri anormal olarak düşüş gösterdi. Bu durum sınavın ayırt edicilik görevini yerine getiremediğini göstermektedir. Daha fazla net cevap yaptığı halde önceki ile aynı ya da daha düşük puan alan adaylar bulunmaktadır. Aynı neti yapan adaylar arasında bile önemli sıralama hataları bulunmaktadır”.

VATAN
KPSS’de ‘hesap hatası’ iddiası
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_471649_kpssde-hesap-hatasi-iddiasi.html

Bu yazı toplamda 5091, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum