cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Okulların isminden eğitime 5,5 milyon lira

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi
Adıyaman’dan 3 yıl önceİl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Abdulgafur Büyükfırat’ın başlattığı projeyle mahalle, cadde ya da sokak adlarıyla anılan okulların isimleri isteyen kişi ya da kuruluşlara satılmaya başlandı.

Büyükfırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana’nın eğitim imkanları açısından iyi konumda bulunduğunu ancak artan nüfusu, göç ve ihtiyaç duyulan teknolojik yatırımlar dikkate alındığında eksiklerin fazla olduğunu belirtti.

‘de ilk kez Adana’da 2008-2009 eğitim-öğretim yılında özel bir isim taşımayan okulların isimlerini satışa çıkardıklarını ifade eden Büyükfırat, hayırseverlerin uzun yıllardır okul yaptırarak, arsa ve para bağışında bulunarak eğitime destek verdiğini, ancak, daha fazla kişinin eğitime katkı sağlaması için isim hakkı projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Her okulun isim hakkı bedelinin okulun öğrenci kapasitesi, derslik sayısı ve bulunduğu semte göre değiştiğini anlatan Büyükfırat, isim haklarının satış bedellerini belirlerken, ihale bedellerinin dikkate alındığını kaydetti.

Büyükfırat, her isteyene de isim hakkı verilmediğini, isim hakkı için başvuran kişilerin titizlikle incelendiğini belirterek, şöyle devam etti:

”’Hayırseverlerin ilgisini çekebilmek adına 3 yıl önce Türkiye’de ilk kez başlattığımız proje beklediğimizden daha fazla ilgi görmeye başladı. Parayı verip ertesi günü okulun tabelasında ismini gören hayırsever vatandaşlar çok memnun oluyor. Aynı zamanda bu isim hakkından alınan paralar öğrencilere yine okul olarak geri dönüyor. En önemli nokta da bu. Bizim amacımız okulların isim hakkını satarak, çocuklarımızın daha modern ve çağdaş ortamda eğitim görmesini, yeni okulların yapılmasını sağlamak.

Proje kapsamında 5 milyon 470 bin lira gelir sağlandığını vurgulayan Büyükfırat, devlet büyüğü, hayırsever, şehit ya da Türk büyükleri gibi isimleri taşıyan okulların isim satışının yapılmadığını vurguladı.

OKULLARA İSİMLERİNİ VERENLER

Proje kapsamında, 6 hayırseverin 5 milyon 470 bin lira bağışlayarak okullara ismini verdiğini anlatan Büyükfırat, hayırseverleri şöyle sıraladı:

”Hayırsever Vehbi Güzel 1 milyon 200 bin liraya yeni tamamlanan bir ilköğretim okuluna, İsmail Hazar 1 milyon 500 bin liraya Pınar Mahallesi İlköğretim Okulu’na, 400 bin liraya da Fatih Anaokulu’na ismini verdi. Prof. Dr. Salih Öven Çolakoğlu 900 bin liraya Güzelevler İlköğretim Okulu’na kendi adını verdi.

Mübeccei Hızlan 420 bin liraya Gülbahçesi Anaokulu’na ‘Hüsnü-Semih Hızlan’ ismini verirken, Bedia Kirpi 500 bin liraya Fazilet Kibritoğlu İlköğretim Okulu’na ‘Mehmet-Bedia Kirpi’ adıyla değiştirdi. Mahipeyker Bağcivan, 300 bin liraya Mahfesığmaz Anaokulu’na ‘Lütfiye Bağcivan’, 250 bin liraya da Karşıyaka Anaokulu’na ‘Mahipeyker-Fatma Bağcivan’ adlarını verdi.
Okulların isminden eğitime 5,5 milyon lira
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_472269_okullarin-isminden-egitime-5,5-milyon-lira.html

Bu yazı toplamda 5950, bugün ise 2 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum