cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Sınavsız ikinci üniversite müjdesi!

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek,genelinde 156 üniversitenin bulunduğunu ve üniversitelerin gelecekte öğrenci bulma sıkıntısı yaşayabileceğini söyledi. Şimşek, “Bu kapsamda belli bir yaşa gelmiş profesyonelce bir iş yapanmezununa istiyorsa ikinci bir üniversiteye sınavsız geçiş hakkı verilmesi konusunda çalışma yapıyoruz.” dedi.

YÖK, bölge üniversite rektörleri ile istişare toplantısını Erzurum’da yaptı.Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bazıüyeleri ve 40’a yakın rektör katıldı. Toplantı öncesi açıklamada bulunan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türkiye’de bugün itibariyle 156 üniversite bulunduğunu belirterek, yükseköğretim alanında ciddi anlamda rekabet yaşanmaya başladığını söyledi. Üniversitelerin gelecekte öğrenci bulma konusunda ciddi sıkıntıya düşebileceğini kaydeden Şimşek, farkındalığını ortaya koyan ve değişimi takip eden üniversitelerin kazanacağına dikkat çekti.

Türkiye’nin yükseköğretim cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, şöyle konuştu: “Bu kapsamda iki çalışmamız söz konusudur. 2010 yılı itibariyle milli eğitimden mezun olan öğrenci sayısı 508 bindir. Bizim bu yıl oluşturduğumuz kontejan ise 700 bini aşkındır. Yani 200 bin açık var demektir. Eskiden birikenler olduğu için üniversite kapılarında birçok öğrencimiz var. Gelecek yıllarda gerek devlet gerekse vakıf üniversiteleri öğrenci bulmakta güçlük çekebilir. Yurtdışına açılmak ve öğrenci çekebilmek için bir çalışma yaptık. Yabancı öğrenci sınavını kaldırdık. Bu yıl kalkmasına rağmen Gaziantep bölge ülkelerinden 900, Tekirdağ civarı üniversitelerde ise 3 bine yakın müracaat oldu. Diğer çalışmamız da yaşı belli bir sınıra gelmiş profesyonelce bir iş yapan üniversite mezununa istiyorsa ikinci bir üniversiteye sınavsız geçiş hakkı verilmesiyle ilgili. Kesinleşmedi ancak bu konuda da çalışmamız var.

“Yurtdışından Türkiye’ye üniversite eğitimi için gelen öğrencilerin ödediği harç ücretleriyle ilgili çalışma var mı?” şeklinde soruya ise Şimşek, “Bu yıl uygulandığı için biraz sıkıntı çıkmış olabilir. Bu konuda çalışmamız var, sistem rayına oturtulacak.” cevabını verdi.
Sınavsız ikinci üniversite müjdesi!
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_473412_muhittin-simsek,-universitelerin-gelecekte-ogrenci-bulma-sikintisi-yasayabilecegini-soyledi.html

Bu yazı toplamda 4052, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum