cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Üniversiteler yasağı kaldırdı ama…

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı kararla üniversitedeki derslere ve ÖSYM’nin yaptığı bütün sınavlara başörtülü girebilen öğrenciler, uzaktan eğitim veren Açık Öğretim Fakültesi’ne (AÖF) başörtülü kayıt yaptıramıyor.

AÖF büroları önünde saatlerce sıra bekleyen başörtülü öğrenciler kayıt yaptıramadan geri dönüyor. Öğrenciler, kayıt için perukla fotoğraf çektirmek zorunda kalıyor. AÖF’ten bir yetkili YÖK’ün kararının sadece sınavlara ve üniversitedeki derslere girilmesiyle ilgili olduğunu, kayıtları içermediğini belirterek, “Bize gelen bir yazı olmadığı için kayıtlarda başörtülü fotoğraf kabul etmiyoruz.” dedi.

AÖF kayıtlarında mağduriyet yaşayanlardan biri de Fatma Oruçoğlu. Oruçoğlu, iktisat bölümünde okumaya karar vermiş. Önceki gün Bahçelievler’deki AÖF bürosuna giden Oruçoğlu, 4 saat kayıt sırasında beklemiş. Sıra kendisine geldiğinde “Başörtülü fotoğraf kabul etmiyoruz.” sözleriyle karşılaşmış. YÖK’ün başörtüsüyle ilgili kararına atıfta bulunarak, “Hâlâ mı engel?” siteminde bulunan Oruçoğlu’na, kayıt yapan , “Hâlâ!” karşılığını vermiş. Üzüntülü şekilde evinin yolunu tutan genç bayan, sonraki gün perukla fotoğraf çektirerek kayıt yaptırmış. YÖK’ün üniversitelerdeserbestliği getiren kararından sonra umutlarının yeşerdiğini söyleyen Oruçoğlu, uygulamada engellerle karşılaşmanın kendisini üzdüğünü anlatıyor. Kayıt yaptıramadan eve döndüğü gün ailesinin kendisine “Bu kadar eziyete değer mi?” diyerek tepki gösterdiğini dile getiren Oruçoğlu, “Kendimi geliştirmek, yeni bir şeyler öğrenmek istiyorum. Ama buna izin vermiyorlar.” diyor.

, ilk olarak üniversitede okuyan öğrencilerin derslere başlarını açarak girmelerine son vermiş, ardından sınav kılavuzunda yaptığı bir değişiklikle sınavlara giren öğrencilerin başlarının açık olması zorunluluğunu kaldırmıştı. Ne var ki Açık Öğretim Fakültesi’nin,sitesinde yayınladığı başvuru koşullarında, “Dosya içine konacak 2 adet fotoğraf ile bu belgeye yapıştırılacak fotoğraflar aynı olmalıdır. Fotoğraflar son altı ay içinde önden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olmalıdır.” ifadesi yer alıyor.

YÖK Başkanı Özcan başörtülü öğrenciyi rahatlatacak bir dizi karar alındığını açıklamıştı:

Üniversiteler yasağı kaldırdı ama…
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_473562_universiteler-basortusu-yasagini-kaldirdi,-acik-ogretim-direniyor.html

Bu yazı toplamda 4954, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum