cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Ekonomi Araba Alacaklara Müjde

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
İnternette her türlü bilgiye tam destek. Ekonomi Desteği haberleri. Zaman Ekonomi Araba Alacaklara Müjde!

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin mağduriyetini giderecek önemli bir düzenleme yaptı. 1 Haziran 2011′den itibaren taşıtın model yılının belirlenmesinde fabrika çıkış tarihi esas alınacak. 1 Ağustos’tan önce üretilen araçların modeli ‘içinde bulunulan yıl’, sonrasında üretilen araçların modeli ise bir sonraki yıl olarak tescil edilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı motorlu taşıtların model yılının belirlenmesinde önemli bir düzenlemeye imza attı. Motorlu Taşıtların Model Yılının Belirlenmesi Usul ve Esasları Tebliği’nde yapılan değişikliğe göre, 1 Haziran 2011′den itibaren taşıtın model yılının belirlenmesinde fabrika çıkış tarihi esas alınacak. Çıkış sırasında düzenlenecek ‘Uygunluk Belgesi’ esas kriter olarak kabul edilirken, tescil, vergilendirme, gümrükleme, sigortalama gibi işlemlerde kullanılan ‘model yılı’ kavramı için hukuki bir zemin de oluşacak. Bu sayede aracın modeli ile üretim yılı arasında herhangi bir farklılık olmayacak. Yıl içerisinde 1 Ağustos’tan önce üretilen araçların modeli ‘içinde bulunulan yıl’, 1 Ağustos ve sonrasında üretilen araçların modeli ise bir sonraki yıl olarak tescil edilecek. Yeni düzenleme ile stoklarda bekleyen araçlar sıfır diye satılamayacak. Yurtdışındaki galerilerde stoklarda ve benzeri yerlerde bekleyen eski veya kullanılmış taşıtların, yeni gibi ithal edilerek tüketicinin mağdur edilmesinin önüne geçilmiş olacak. İthal taşıtlarda model yılının belirlenmesinde gümrük giriş beyanname tarihinin kullanılması nedeniyle mevcut uygulamada bazı sorunlar yaşanıyordu.

Tüketicinin mağduriyetini giderecek uygulamaya ilişkin açıklama yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sektörü ve yan sanayinin Türkiye’de ekonomiye yaptığı katkılarla lokomotif sektörler arasında yer aldığını söyledi. Hedeflerinin Türkiye’nin otomotiv üretim ve Ar-Ge üssü olması olduğunu belirten Ergün, “Türkiye bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak yeni yatırımlarla bu konumunu sağlamlaştıracaktır. Sektörün daha sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli altyapı çalışmalarını oluşturmaya devam ediyoruz. 1 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu düzenleme de sektörün sağlıklı işlemesine yönelik bir adımdır. Bu düzenleme hem sektörde daha sağlıklı bir güven ortamı oluşturacak hem tüketicilerimizin sektöre olan güvenini daha da pekiştirecektir.” dedi.

Sanayi Bakanlığı, yeniden düzenlediği Motorlu Taşıtların Model Yılının Belirlenmesi Usul ve Esasları üreticiyi de koruyacak. Üreticilere yeni modellerini hazırlama ve pazara arz etmek için verilen süre uygulaması da devam edecek. Örneğin; Uygunluk Belgesi tarihi 1 Ağustos 2011 tarihinden önce olan aracın model yılı 2011; Uygunluk Belgesi tarihi 1 Ağustos 2011 tarihi ve sonrası olan aracın model yılı 2012 olacak. Birçok kurum ve kuruluş tarafından tescil, vergilendirme, gümrükleme, sigortalama gibi çeşitli işlemlerde kullanılan ‘model yılı’ kavramı için hukuki bir zemin oluşturulması amacıyla Motorlu Araçlar ve Römorkların Model Yılının Belirlenmesi Hakkında Tebliğ, Sanayi Bakanlığı tarafından 17 Aralık 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Zaman

Bu yazı toplamda 3320, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum