cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


39 bin Polisin askerliği nasıl olacak?

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
‘na gönderilecek tasarıya göre, polisler askerlikleri süresince maaş da alabilecekler.

İçişleri Bakanı , askerliğini yapmayan polislerin askerlikten muaf tutulması amacıyla yürütülen çalışmalara hız verdi. Atalay’ın talimatıyla çalışmalarını tamamlayan komisyon kanun taslağını tamamladı.

Emniyet Teşkilatı’nda halen 2 bin 423’ü amir, 36 bin 577’si polis memuru olmak üzere 39 bin personel askerliğini yapmamış durumda. Polislik mesleğine ilk adımını atmaya hazırlanan 23 bin 148 polis memuru ile her yıl Polis Akademisi’nden mezun olan yaklaşık bin 350 komiser muavini askerlikle ilgili müjdeli bekliyor.

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan kanun tasarısında polislerin askerlikten “kısmi muaf” tutulması öngörülüyor. Milli Savunma Bakanlığı veBaşkanlığı tasarıya olumlu yaklaşırsa askerliğini yapmamış polisler sadece temel askerlik eğitimi görecek.

İKİ AYRI MODEL ÖNERİLİYOR

TBMM’ye sevk edilecek tasarıda Polis Akademisi ve Polis Eğitim Merkezi Müdürlükleri’nden (POMEM) mezun olan 4 yıllık fakülte mezunu polisler ile iki yıllık Polis Meslek Yüksek Okulları’ndan (PMYO) mezun olan polisler için ayrı ayrı temel eğitim ve askerlik süresi öngörülüyor.

TEMEL EĞİTİMİN ARDINDAN GÖREVE

Bu okullardan mezun olan polisler, muadili diğer fakülte/yüksekokul mezunları kadar temel askerlik eğitimi alacaklar. Polislerin askerlik süreleri de yine muadili oldukları diğer üniversite/yüksekokul mezunlarının askerlik süreleri kadar planlandı. Buna göre, Polis Akademisi ve POMEM’lerden mezun olan komiser muavini ve polisler bir aylık temel askerlik eğitimi görecek.

Temel eğitiminin ardından polisler askerliklerinin geri kalan kısmını, görev yaptıkları illerde polis olarak sürdürecekler. Doğu ve güneydoğu illerinde görev yaparken askere giden polislerin askerlik süreleri de şark görevinden sayılacak.

BİR MİKTAR KESİNTİ OLACAK

Tasarı ile polislerin askerlik yaptığı dönemde maaş alması da sağlandı. Ancak polislerin maaşlarında belirli bir miktar kesinti yapılacak. İçişleri Bakanlığı yetkilileri polisin askerlik süresince alacağı maaşlarında üçte bir ya da dörtte iki oranında kesinti yapılmasının sözkonusu olduğunu ifade ettiler.

KRONİK SORUNA KÖKLÜ ÇÖZÜM

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan tasarı önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na gönderilecek. Bakanlar Kurulu’nun kanun teklifi olarak Meclis’teele alınacak tasarı Genel Kurul’dan geçtiktikten sonra polislerin “kronik” askerlik sorununa köklü çözüm getirilmiş olunacak. Beşir Atalay’ın teklifin bir an önce Bakanlar Kurulu’nda da ele alınabilmesi için yoğun çaba gösterdiği öğrenildi.

ASKERLİK, PERSONEL AÇIĞINA NEDEN OLUYOR

Emniyet Teşkilatı’nda çeşitli rütbelerde 209 bin 245 polis görev yapıyor. Emniyet Hizmetleri Sınıfı’ndaki personelin neredeyse beşte biri askerliğini yapmadı. 4 yıllık üniversite mezunlarının eğitim gördüğü 11 Polis Eğitim Merkezi Müdürlükleri’nden (POMEM) her yıl 10 bin polis, 25 Polis Meslek Yüksek Okulları’ndan (PMYO) ise ortalama 7 bin polis memuru mezun oluyor. Bu sayıya Polis Akademisi’nden mezun olan bin 350 dolayındaki komiser muavinleri ile yurtdışı ve yurtdışında yüksek lisans doktora yapan amirler de eklenince sorun giderek büyüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, her celp döneminde çok sayıda polisin askere alınmasından dolayı başta , , İzmir olmak üzere 1,2 ve 3. bölge illerinde ciddi personel açığı yaşıyor. Polis memurlarının askere alınmasından kaynaklanan personel açığı genel asayiş ve güvenlik hizmetlerinin sekteye uğramasına yol açıyor. Jandarma bölgelerinin de devredilmesi sonucu Polis teşkilatı, ülke nüfusunun yüzde 75’ine denk gelen 54 milyon 807 bin kişiye hizmet veriyor.

Bakan Atalay polislere askerlik müjdesini Samanyolu Haber TV’de vermişti:

39 bin Polisin askerliği nasıl olacak?
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_473044_polise-1-ay-askerlik-ve-maas-onerisi.html

Bu yazı toplamda 3490, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum