cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Generaller hakim karşısına çıkıyor

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Dava, tutuksuz sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun görevlerinden açığa alınmasıyla yeniden gündeme geldi. ‘Darbe teşebbüsü’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Kaya, Helvacıoğlu ve Gavremoğlu’nun aralarında bulunduğu 27 muvazzaf general hâkim karşısına çıkacak.

16 Aralık 2010’da Türk yargı tarihinde bir ilk gerçekleşecek. Eski kuvvet komutanları Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına, eski 1. Ordu KomutanıOrgeneralve Albay ‘in aralarında bulunduğu 196 sanık10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak. 5-7 Mart 2003’te yapılan seminerle son şekli verildiği iddia edilen plan, yazılı belgeleri ve ses kayıtları ile Türkiye’nin en somut darbe planı olarak gösteriliyor. Soruşturma sürecinde tartışmalı işlemler yapılmıştı. Emekli generallerin sorgu ve tutuklanmasının ardından sıra 27 muvazzaf generale geldiğinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in talimatıyla soruşturma savcıları görevlerinden alındı. Şüpheli generaller hakkında verilen gözaltı kararları hayata geçirilmemiş ve her komutan bulunduğu bölgede bağlı olduğu savcıya ifade vermişti. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etmesiyle birlikte 102 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkardı. Hakkında yakalama kararı verilen isimler arasında YAŞ’ta terfisi gündeme gelecek generaller de yer alıyordu. Bunların arasında Kaya, Helvacıoğlu ve Gavremoğlu da bulunuyordu. Sanık askerlerin avukatlarının itirazı üzerine yaklaşık iki hafta süren incelemenin ardından bir sonraki mahkeme olan İstanbul 11.oyçokluğuyla yakalama kararını kaldırdı. Mahkeme, eski kararlarına da aykırı bir şekilde ifadeye çağrılmadan yakalama kararı verilmesinin hukuki olmadığını savundu. 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararından sonra herhangi bir işlem yapılamadığı için gözler 16 Aralık’ta yapılacak ilk duruşmaya çevrildi.

GENERALLER İLK DURUŞMAYA KATILMAK ZORUNDA

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanık avukatlarına verdiği bilgilere göre, ilk duruşma 196 sanığın kimlik tespitinin yapılmasıyla geçecek. Duruşma savcısı Savaş Kırbaş’ın iddianameyi okumasının ardından sanıkların savunması alınacak. Ardından avukatlara söz verilecek. Öte yandan sanık avukatları başka ihtimalleri de göz önünde bulunduruyor. Mahkeme heyeti, 102 sanık hakkında ‘kuvvetli suç şüphesi’ gerekçesiyle yakalama kararı çıkarmıştı. Bir sonraki mahkemenin itiraz üzerine verdiği yakalama kararının kaldırılması kesin değil. Yani avukatlar, ilk duruşmada çıkabilecek bir yakalama kararına karşı da hazırlıklı. Daha önce savcılık çağırdığında gelmeyen muvazzaf generallerin mahkemeye gelmeme ihtimali yok. Eğer generaller mahkemeye gelmezse haklarında yakalama kararı çıkması da hukuken mümkün.

İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından açığa alınan üç generalin Balyoz darbe planında görev aldığı iddia ediliyor. İddianamede, Kaya, Gavremoğlu ve Helvacıoğlu’nun Balyoz planı kapsamında kendilerine verilen görevleri kabul ettikleri belirtiliyor. Kaya’nın 5-7 Mart 2003’te yapılan seminerde sunum yaptığı bilgisi yer alıyor. Ayrıca, komutanların kendi birliklerindeki askerlere ilişkin fişleme belgelerinin de Balyoz belgeleri arasında yer aldığı ifade ediliyor.

Generaller hakim karşısına çıkıyor
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_474381_generallere-balyoz-darbe-plani-sorulacak.html

Bu yazı toplamda 1065, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum