cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Regaip Kandili Kılınacak Namazlar

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

http://www.islamiyet.gen.tr/dualar/arapcalar/117_1.gif
Regaip kandili duaları, Regaip kandilinde hangi dualar okunur, Regaip kandilinde yapılacak ibadetler ve okunacak dualar, 2010 regaib kandili ne zaman, 2011 regaib kandili ne zaman, 2012 regaib kandili ne zaman, 2013 regaib kandili ne zaman, 2014 regaib kandili ne zaman, 2015 regaib kandili ne zaman, Allah, Arzu, Bayramlar-Özel Günler, bilgi, Din-İslam, Ilk, Kadir, Kandili, Kerim, Kur, Olur, regaib, Regaib Kandili, regaib kandili duaları, regaib kandili ibadetleri, regaib kandili ne zaman, regaib kandili nedir, regaib kandilinde hangi dualar okunur, regaib kandilinde nasıl dua edilir, Regaib Kandilinde Nasıl İbadet Edilir, regaib kandilinde neler yapılır, regaib kandilinin anlamı, regaib nedir, Ya, Zaman

Regaip Kandili de diğer mübarek gün ve geceler gibi oruçlu olarak karşılanması gerekir.Kazası olanların hiç olmazsa bir günlük kaza namazı kılması, çok iyi olacaktır.Yine Regaip Kandilinde Kuran-ı Kerim okunmalıdır.
Bu gecenin ihyası, yatsı namazı ile sabah namazı camide cemaatle kılmakla olur. Yatsı namazıyla sabah namazını camide kılmak o günün, o gecenin ihyası demektir.
Bir başka ihyâ şekli de zikirdir.
“Lâ ilâe illALLAH”, “ALLAHümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed”, “Estağfirullah”, “SübhànALLAH”, “Elhamdülillâh”, “ALLAHu ekber”, “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm”, “ALLAH” gibi sözler mübarek kelimelerdir, Bunları zikretmek çok sevaptır.

“Andolsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.” (Tevbe Sûresi, 128) Allah (cc) katında zamanların değerleri birbirine eşittir.

Ancak öyle zamanlar vardır ki, o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb ayının ilk cuma gecesine isabet eden Regâib Gecesi de bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kıymetli vakitlerden biridir. Cuma ve Regaib gibi iki mübarek zaman dilimi bir araya gelince, bu gece daha da bir kıymet kazanıyor. Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevlâ’ya sunulduğu ve O’nun rahmetinden af istenildiği, umut, huzur ve müjde gecesidir. Allah Teâla’nın kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahkarı bağışlaması sebebiyle bu geceye “Regaib Gecesi” adı verilmiştir. Bu gecenin bu değeri nereden kazandığı hususunda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; Hz. Amine validemizin böyle bir gecede Resulullah’a (sas) hamile olduğunu anladığıdır.

Sevgili Peygamberimiz (sas), Regaib Gecesi’nin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Resulullah’ın (sas) Receb’in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere on iki rekât namaz kıldığı rivayet edilir. Regâib gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

Bu aylara “Çok sevaplı ibadet ayları” diyen Bedüzzaman şöyle işaret ediyor: “Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise Receb-i Şerif’te yüzden geçer, Şaban-ı Muazzama’da üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarek’te bine çıkar ve cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadir’de otuz bine çıkar.” (Şualar) Bu geceyi fırsat bilerek gönlümüzü kasvetle boğan duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. Nefsin kötü arzularını frenleyip, huzur-u kalple ibadetin lezzetini almaya, o hal üzere Rabb’imize yönelmeye çalışalım. Gıybet, haset, riya, ucb, kin, nefret ve kanaatsizlik gibi kötü duygulardan temizlenelim.

Nasıl ihya edelim?

Kazâsı olanın hiç değilse bir günlük kazâ namazı kılması çok iyi olur.

Kur’an-ı Kerim okunmalı, tövbe, istiğfar edilip tefekkür hali üzere olmalıdır.

En azından yatsı ve sabah namazları camide cemaatle kılınmalıdır. Bu bütün geceyi ihya etmiş gibi sevap kazandırır.

“Lâ ilâhe illallah”, “Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed”, “Estağfirullah”, “Sübhânallah”, “Elhamdülillah”, “Allahu Ekber”, “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” gibi sözleri zikretmek, tekrar etmek çok sevaptır.

Bu yazı toplamda 4499, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum