cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Araç sahipleri dikkat

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.


Ufak bir unutkanlığınız sizi bin 321 TL para cezası ile karşı karşıya bırakabilir.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, araç sahiplerini, 1 Ocak’tan itibaren egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların araç muayenesinin yapılmayacağı konusunda uyardı.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan mrlu taşıt sahibine 660 TL, yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahibine ise bin 321 TL idari para cezası uygulanacak.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’de hava kirliliğinin genel olarak ısınma, sanayi ve motorlu taşıtlardan kaynaklandığına dikkat çekildi. Motorlu taşıt kaynaklı egzozların oluşturduğu kirliliğin, özellikle trafiğin yoğun olarak yaşandığı büyük kent merkezlerinde önemli bir problem oluşturduğu vurgulandı.

KİRLİLİĞİN ARTMASINA NEDEN OLUYOR
Açıklamada, “Hava kirliliğine katkısına bakıldığında; karbonmonoksit emisyonlarının ortalama yüzde 80′inden, Azotoksit emisyonlarının yüzde 40-70′inden, Hidrokarbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 50′sinden, şehir bazında kurşun emisyonlarının yüzde 100′ünde motorlu taşıtlar sorumludur. Bunların yanında büyük şehirlerimizde çarpık kentleşme, şehirlerin topografik yapısı, atmosferik şartlar ve rüzgar, bina ve nüfus yoğunluğu gibi etkenler de özellikle kış sezonunda kirliliğin artmasına neden olmaktadır.” denildi.

Egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinden ve etkilerinden, canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak ve ölçümler yaparak kontrol etmek üzere Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolüne Dair Yönetmeliği ve buna bağlı olarak genelge yayımlandığı hatırlatıldı.


Bu çerçevede, egzoz gazı emisyon ölçümlerinin, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilen TS 12047 standardını sağlayan yetkili servisler ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki verdiği gerçek veya tüzel kişilerin çalıştırdığı TS EN ISO/IEC 17020: 2004 standardını sağlayan araç muayene istasyonları tarafından yapıldığı ifade edildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“1 Ocak 2010 tarihi itibariyle, Türkiye genelinde her ilde en az bir tane olmak üzere TS 12047 standardını sağlayan yaklaşık 1120 adet, TS EN ISO/IEC 17020: 2004 standardını sağlayan 174 adet olmak üzere yaklaşık 1300 adet Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapan yetkili istasyon bulunmaktadır. Yetkili istasyonların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

CEZA SÜRE VERİLMEKSİZİN UYGULANACAK
Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün “Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi” gereğince egzoz gazı ölçümü tüm araçlar için 01.01.2010 tarihinden itibaren ağır kusur olarak kabul edilmiştir. 01.01.2010 tarihinden itibaren egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların Araç Muayenesi yapılmayacaktır. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahibine 660 TL yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahibine ise 1.321 TL idari para cezası herhangi bir süre verilmeksizin uygulanacaktır.
 
 


Araç sahipleri dikkat
Source:http://www.ototc.com/arac-sahipleri-dikkat.html

Bu yazı toplamda 5142, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum