cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Cep telefonlarında klon çilesi

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi
IMEI numarasının gerçek sahibi telefonun kendisine ait olduğunu kanıtlamak için günlerce uğraşıyor.

seri numarasının (UluslararasıCihaz Kodu IMEI, International Mobile Equipment Identity) kopyalanması ile oluşan klonlu telefonlar baş ağrıtmaya devam ediyor. Şimdi de telefon tamiri yapan küçük merdiven altı tezgahlarda satılan klonlu telefonlar sıradan bir kullanıcının başını ağrıtabiliyor. Kaçak telefon satanların kopyaladığı IMEI numarası sizin telefona rastlarsa sorun kapınızı çalıyor.

BİR MESAJLA BAŞLIYOR

Çin malı bir telefon seri numarası kardeşiniz olunca dertler başlıyor. Eğer telefonunuza gelen uyarı mesajını dikkate almazsanız telefonunuz kapanabiliyor. Telefonunuzun ekranında “Cep telefonunuz klonlanmıştır. Savcılığa suç duyurusunda bulunun” şeklinde bir mesaj görürseniz, şaşırmayın. Yapmanız gereken telefona sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Eğer umursamazsanız telefonunuz bir hafta içinde kapanabilir.

HER GÜN 4 BİN BAŞVURU

Telefonun size ait olduğunu kanıtlamak için bir faks numarası ve bir telefon numarası alıyorsunuz. Sonra telefon faturanızı ve nüfus cüzdanınızın fotokopisini fakslamanız gerekiyor. Yetmedi bir de faks çeker çekmez telefon açarak telefonun ulaştığını teyid etmeniz gerekiyor. ‘nın bu çağrı merkezinine 3 veya 4 bin arasında faks geliyor. En çok satılan marka olan Nokia’ya 4 bin telefon gelmesi toplam rakamın 6 binlerin üstünde olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 15 gün telefonunuz kapalı kaldıktan sonra gerçek seri numaralı telefon açılıyor. Klonlanmış telefon da kapanıyor. Ancak sorun bununla bitmiyor. Klonlanan telefon başka bir hatta çalışmıyor. Bu durumun mantıklı bir açıklaması yapılmasa da telefonunuz lanetlenmiş gibi başka bir kartı takıp çalıştıramıyorsunuz. Yani numara taşımak klonlanan bir telefon için hayal oluyor.

ESKİ CEPLER KULLANILIYOR

Kaçak telefonlara temiz IMEI numarası almak için farklı yöntemler kullanılıyor. Bunlardan biri de eski telefonların IMEI numarası kullanılarak kaçak cihazların ÖTV ödemeden satışının gerçekleştirilmesi. Artık kullanılmayan hurda telefonlar sorun çıkarmayacağı için cihazlar Mobil Cihaz Kayıt Sistemi tarafından tespit edilemiyor.

ÇİN HARİKALARINA DİKKAT!

Özellikle fiyatı 80 TL’nin altında satılan Çin malı telefonlar genellikle yurda ÖTV ödemesi yapılmadan sokuluyor. Genelde merdiven altı olarak tarif edilen Çin malı telefonlar TV, radyo gibi yetenekleri ve markalı telefonların taklit tasarımları ile dikkat çekiyor. Bu telefonlar kolayca arızalanıyor ve kullanım dışı kalıyor.

TELEFON ALIRKEN IMEI NUMARASINI SORGULAYIN

Klonlanmış telefon kullanmamak için aldığınız telefonun Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden sorgulamasını yapın. http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu. phpadresinde hizmet veren uygulama 15 haneli IMEI numarasının kullanılıp kullanılmadığını kullanıcıya gösteriyor. Cep telefonuna gönderilen izinsiz reklamlar mesaj kirliliği yaratıyor. Bu yüzden tüketiciler gelen uyarı mesajlarını dikkate almayabiliyor. Gelen uyarıların gerçekten yetkili kuruluş tarafından yapılıp yapılmadığını sorgulayın. Yapılan uyarı gerçekse hemen istenilen bilgileri merkeze iletmek gerekiyor. Kimlik bilgilerinizi ileteceğiniz için nüfus cüzdanı ve faturaları elinizde bulundurmanız gerekiyor.

KLONLANAN TELEFONA YAŞAM HAKKI YOK

Önce telefonun size ait olduğunu kanıtlayın.
Telefonunuz kapanınca 15 gün kullanamıyorsunuz.
Faks çekip telefonla teyid edeceksiniz
Telefonunuz bir kere klonlanmışsa o telefonda bir başka hattı kullanamıyorsunuz
Cep telefonlarında klon çilesi
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_472657_cep-telefonlarinda-klon-cilesi.html

Bu yazı toplamda 1483, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum