cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Doodle Google’den Pierre de Fermat logolu (2)

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
Dünyanın internet arama devi Google, Pierre de Fermat için bugün bir logo tasarladı. Google.com.tr, Bask kökenli Fransız hukukçu ve matematikçi olarak bilinen Pierre de Fermat için logo çizdi ve ana sayfasından Google kullanıcılara sundu. Logoya tıklandığın Google´daki Pierre de Fermat arama sonuçları görüntüleniyor.

Google´ın önemli insanların doğum günleri ve önemli eserler için yaptığı bu uygulama, Google kullanıcıları tarafından takdir görüyor.

Google´ın Pierre de Fermat için çizdiği logoda renkli görüntüler bulunuyor.

Pierre de Fermat kimdir?

 
Pierre de Fermat (piyer dö ferma okunur) (d. 1601, Beaumont-de-Lomagne – ö. 12 Ocak 1665, Castres), Bask kökenli Fransız hukukçu ve matematikçi. İlk öğrenimini doğduğu şehirde yapmıştır. Yargıç olmak için çalışmalarına Toulouse’de devam etmiştir. Fermat, memurluğunun yoğun işlerinden geriye kalan zamanlarında matematikle uğraşmıştır. Arşimet´in eğildiği diferansiyel hesaba geometrik görünümle yaklaşmıştır. Sayılar teorisinde önemli sonuçlar bulmuş, olasılık ve analitik geometriye de katkılarda bulunmuştur.
 
Günümüzde hatırlanmasının en önemli sebebi Fermat´nın Son Teoremi´dir. Modern sayılar kuramının kurucusu olarak kabul edilen 17. yüzyıl matematikçisi Pierre de Fermat´nın adını taşıyan bu teorem, şu şekilde ifade edilebilir:
 
Herhangi x, y, ve z pozitif tam sayıları için, ifadesini sağlayan ve 2´den büyük bir doğal sayın yoktur.
 
Fermat, bu problemi çözmüş, kanıtı da Eski Yunanlı matematikçi Diaphontos´un Arithmetika adlı kitabının kendindeki kopyasının sayfalarından birinin kenarına 1637´de şöyle yazmıştı:
 
x, y, z ve n pozitif tamsayılar ve n>2 olmak koşuluyla, x^n + y^n = z^n denkleminin çözümü yoktur. Ben bunun kanıtını buldum, ama kanıtı bu kenar boşluğuna sığdırmak olanaksız.
 
Ancak bu kanıt bulunamamıştır. Fermat´tan sonra matematikçiler bu önermenin bir türlü içinden çıkamamışlardır. Fermat´ın bıraktığı defterler arasında teoremin kanıtına rastlayamadıkları gibi, kendileri de ne doğruluğunu ne yanlışlığını kanıtlayabilmişlerdir. Yıllar boyunca (300 yıl sonrasına kadar) bu konuda yapılan çalışmalar sonucu bu teoremin Shimura-Taniyama Konjektürü´nün bir özel durumu olduğu anlaşılmış, ardından da 1993´te İngiliz matematikçi Andrew Wiles, eski öğrencilerinden Richard Taylor´ın da yardımıyla ve cebirsel geometrinin çok karmaşık araçlarını kullanarak teoremi kanıtlamanın bir yolunu bulmuş ve bu kanıtı 1995´te Annals of Mathematics adlı dergide yayımlamıştır. Shimura-Taniyama Konjektürü´nün böylelikle ispatlanması sonucu Fermat´nın Son Teoremi de 1995´te ispatlanmış oldu. Asal sayılar üzerinde çok durmuştur. Onun bu konuda çeşitli teoremleri vardır.


Google Doodle Nedir?

Bazı özel günlerde kullanıcılarına farklı logo tasarımlarıyla hizmet veren Google´ın Türkiye´deki kullanıcıları, daha önce Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi bazı özel günlerde çeşitli özel logolarla karşılaşmışlardı.

“Doodle” olarak nitelendirilen bu özel tasarımlı logolar, 1999 yılından itibaren Google´ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından kullanıldı.

Özel logo uygulamaları, tüm dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Ayrıca internet kullanıcıları, bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye ve konuya özel daha ayrıntılı bilgiye erişebiliyor.
Doodle Google’den Pierre de Fermat logolu (2)

Bu yazı toplamda 2311, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum