cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Hürrem Sultanın Hayatı

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

Hürrem, Hürrem Sultan, Hürrem Sultanın Hayatı, Hürrem Sultan kimdir, Hürrem Sultan hayatı, Hürrem Sultan biyografisi, Hürrem Sultan nereli, Hürrem Sultan hangi memleketten, Hürrem Sultan ne zaman doğdu, Hürrem Sultan doğum tarihi, Hürrem Sultan ne zaman öldü, Hürrem Sultan ölüm tarihi, Hürrem Sultanın çocukları, Hürrem Sultan kimin cariyesiydi.

Hürrem Sultan, 1506 yılında doğdu. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir haseki sultandır. Aslen Rus olan Hürrem Sultan’ın asıl adı Roxelanne’dır. Güzelliği nedeniyle küçük yaşta Kırım hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında kendine yer edindi.

Kanuni’nin aşırı güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalıştı, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak on altıncı yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkiledi. Kanuni’nin, Mahidevran Sultan’dan olan veliahtı Sultan Mustafa’yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun’u, ardından kırk yaşındaki veliaht Mustafa’yı boğdurttu. Devlet yönetimine de hakim olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Tüm bunlara rağmen, oğullarından birinin tahta çıkışını göremeden elli iki yaşındayken öldü.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadeleridir. Kızı Mihrimah Sultan’ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam’la bir ittifak oluşturdu. Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra Hürrem Sultan’ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.

İlk paragraftaki sorulara yanıt bulamadıysanız lütfen yorum ile bizi uyarınız. Teşekkür Ederiz.

Bu yazı toplamda 5446, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

Okuyucu Yorumları

 1. MEHMET |

  ŞEHZADE MUSTAFA GÜLBAHAR HATUNDAN DEĞİL MAHİDEVRAN SULTANDANDIR.ÜÇÜNCÜ PARAGRAFTAKİ YAZIYI LÜTFEN DÜZELTİN.

 2. admin |

  Gerekli düzeltme yapılmıştır, ilgi ve dikkatiniz için teşekkür ederiz.

 3. çimen |

  çok sıtratejikkkk

 4. Adalet Sevin |

  Mehmet bey,Mahidevran Gulbahar Sultan aynı kisidir yanılmıyorsam.Sadece yazıda once Gulbahar’ı,sonra da Mustafayı oldurttu diye yazmıslar. bence orası hatalı.Gulbahar 82 yasında oldu.

  Yanlıssam duzeltin lutfen.

 5. admin |

  Aslına bakarsanız bu tartışmalar çok hoşuma gidiyor. Dizi yapımcısının amacı aşk meşk muhabbetleri ile Atalarımızı karalamaktı. Fakat bu sayede Kanuni Sultan Süleyman Hanımızın bir çok özelliklerini farklı kaynaklardan araştırarak bulabildik. Örneğin, ben Mihrimah Sultanın Kanuninin kızı olduğunu bu vesile ile öğrendim. Sonrasında Mimar Sinan ve Mihrimah Sultanın aşkını, hemen dibimizde bulunan Mihrimah Sultan camisi ve Üsküdardaki eşinin yapılma şekillerini. Teşekkürler….

 6. gonul |

  hürrem sultanın oğlu mustafa neden öldü ?? bunun hakkında bilgi verebilirmisin ??

 7. sinem |

  hürrem mehmeti kendi öldürmüştür birde mustafayı böğdurrttu

 8. korkut |

  beyazıtla çihangir şehzadelere ne oldu,gerçekten cihangir kamburmuydu

CommentYorum