cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


‘Leb demeden leblebiyi’ anlayıp Şavrole’yi hemen Türk yaptık -detay-

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
 Akerson, uzun dönemli stratejileri içinde Chevrolet’in Avrupa’da üretilebileceğinden bahsediyor ama bunun için net bir tarih vermiyordu. Avrupa için araçların Kore’de üretildiğini hatırlatan ama lojistik maliyetleri açısından Kore’den Avrupa’ya ihracatın pek verimli olmadığını kaydeden Akerson, bunun için 2014’ten (Kore’ye anlaşmanın bittiği tarih) sonraki bir süreçte Chevrolet’nin Avrupa’da üretilebileceği sinyali veriyordu.

Opel’in boş fabrikaları

Buraya kadar her şey çok açık. GM’e bağlı Alman Opel’in İşçi Temsilcisi Başkanı Klauz Franz, Akerson’un bu açıklamasını memnuniyetle karşılayıp, “Bunu uzun zamandır istiyorduk. Chevrolet’in Avrupa’da üretilmesi Opel’in Avrupa’daki atıl durumdaki fabrikaları için büyük güç olacaktır. Örneğin Opel Zafira’nın üretildiği Bochum fabrikasında çok rahatlıkla Chevrolet Orlando üretilebilir” yorumunu yapmış, bu da haberlerde yer almıştı. Çünkü Opel, son dönemde kendisini toparlamak ve kârlı duruma geçebilmek için açık olan kapasitelerini doldurmaya çalışıyor. Hatta bu yüzden Belçika’daki fabrikasını bile kapattı. Sonuçta GM’in ‘verimlilik’ diye yırtındığı bir dönemde Avrupa’da açık kapasite varken Chevrolet’in yeni yatırıma girişmesi çok da mantıklı gelmiyor. Zaten Opel’in Türkiye’de üretimi için de Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik hep aynı şeyleri söylüyor: “Önce atıl kapasitelerin dolması şart.”

Atladığım bir detay mı var

Tüm bu gerçeklere rağmen cumartesi günü Türkiye’de bir gazetenin manşeti ‘Şavrole Türk oluyor’ oldu. Perşembe günü ajanslardaki bu yazıyı okuduğum ve olayın Türkiye’yle hiç alakası olmadığını bildiğim için habere şaşırdım. ‘Acaba satır arasında benim atladığım bir detay mı var?’ diye düşündüm. Ama gördüm ki haberde benim okuduğumdan tek farklı yön, Chevrolet Türkiye Genel Müdürü Tolga Atmaca’ya konunun sorulmasıydı. Sonuçta Atmaca belli ki “Türkiye, Avrupa üretiminde aday ülkelerden biri olabilir mi?’ diye sorulunca ‘Türkiye’ye gelmemesi için hiç bir neden yok’ cevabını vermiş. Tamamen kişisel isteğini ve yorumunu aktarmış. Sonuçta, gazete için bu açıklama yeterli olmuş ve cumartesi günü haber ‘Chevrolet yatırıma geliyor’ başlığı atılmış.

Türkiye’nin adı geçmiyor

Şimdi burda tartışılması gereken bazı şeyler var. Evet zaman zaman kendi adıma bende geleceğine inanmamama rağmen uluslararası markaların üst düzey yetkilileri söylediği için ‘Yatırıma geliyor’ haberleri yaptım. Türkiye’de geniş haber olmak için bu bir dönem firmaların taktiği haline geldi. Ama bunların hepsinde muhakkak üst düzey yöneticilerin bir açıklaması vardı. (Örnek, Nissan yatırımı Carlos Ghosn, Opel yatırım eski GM Başkanı Rick Wagoner) Ya Türkiye aday ülkeler arasında diyorlardı, ya da Türkiye yatırım yapmak için en doğru ülke açıklamasını yapıyorlardı. Ama Chevrolet haberinde, yani CEO’nun açıklamasında kesinlikle ne Türkiye’nin ne de başka ülkelerin adı geçmiyor. Bir tek uzun dönemde Avrupa’da üretimden bahsediliyor. O üretim için de adresler çok belli. GM’e bağlı Opel’in mevcut fabrikaları.

2020’de aday olabiliriz

Tabi ki Opel’in fabrikaları yeterli olmazsa başka bir ülkede yatırım düşünülebilir ama bu çok ama çok uzun bir plan olur. Çünkü zaten Chevrolet bugün düğmeye bassa, Avrupa’da üretime ancak 2015 gibi başlayabilir. Oldu da ilk etapta Opel’in fabrikaları yetmedi, o zaman yeni yatırım için ülke bakılır ve düğmeye basılır. Bu da size söyleyeyim en az 2020’yi bulur. Ama, Türkiye’de değişen bir çok şey var. Eskiden, Türkiye ismi yatırım yapılacak aday ülkeler arasında geçtiğinde büyük haber yapardık, artık Avrupa dendiğinde Türkiye’de yatırım yapılacağını çıkartıyoruz. ‘Leb demeden leblebiyi anlamak’ durumu. Krizdeki Avrupa’da ekonomik anlamda o kadar güçlüyüz ki, başka bir alternatif olacağı aklımızından ucundan geçmiyor. ‘Leb demeden leblebiyi’ anlayıp Şavrole’yi hemen Türk yaptık -detay-

Bu yazı toplamda 2046, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum