cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Ehliyet -Sürücü Belgesi- Nasıl Alınır

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

Ehliyet Nasıl Alınır, Sürücü Belgesi Nasıl Alınır. Ehliyet -Sürücü Belgesi- Nasıl Alınır. Ehliyet almaya karar mı verdiniz? Ne yapacağınızı bilmiyormusunuz? O halde tam konusundasınız. Sizlere ehliyet (sürücü belgesi) alırken izleyeceğiniz yollar hakkında fikir vereceğim. Öncelikle yapmanız gereken yakın çevrenizdeki sürücü kurslarına gidip fiyat almak. Alacağınız fiyatlar muhtelen 300-450 lira arası olacaktır. Bu sürücü kursunun verdiği eğitime, direksiyon dersine göre değişmektedir. Yani sizin kaydolacağınız 300 liranın altında olmasın. Bilmeyen arkadaşlar çoktur, yoldan geçerken bakarsınız 200 tl yazıyor. Ama içinde sağlık raporu, dosya ücreti vs yoktur size gene 300′e mal olacağını bilmezsiniz. Onun için öyle yerlere kesinlikle gitmeyin. Uğraşmaya değmez.

Kursa kaydolmak için gerekli evraklar;
* 10 adet resim
* Nüfus cüzdanı & fotokopisi
* Diploma aslı ya da okuyorsanız öğrenci belgesi.
* İkametgah belgesi ( Yeni adı yerleşim belgesi )
* Savcılık belgesi

Bu gerekli evrakları eksiksiz tamamladığınız zaman kursa gidip kayıt yaptırabilirsiniz.

Kayıt’tan sonra izleyeceğimiz yol ise kurstaki eğitimlere katılmak. Çoğu insan kurstaki derslere gerek duymaz. Ben nasıl olsa kitaba çalışıp sınavı geçerim der. Ama sorun sınav değil ! Yarın, öbürgün trafiğe çıkacağız herşeyi eksiksiz bilmemiz için kursa gidip birşeyler kapmak gerekiyor. Sınavı nasıl olsa geçilir. 1 olmadı 2 olmadı 3 mutlaka geçersiniz. Ama kural bilmeyip trafiğe daldığınız zaman yaptığınız hatanın geri dönüşü ve telafisi yoktur.
Kayıt ile sınav tarihi arasında 2 ay vardır. Yapmanız gereken 2 şey var. Kursa devamlı katılmak ve kursun sattığı kitaptan edinmek. Çalışmayı sınavdan 1-2 gün önceye bırakmazsanız rahatlıkla geçersiniz. 2 ay full kursa gitmeyeceksiniz tabiki. Muhtemelen sizin 1. devre olacak ve 20-23 gün sonra bitecek. Devre sonunda sınava girmek için bankaya ücret yatırmanız gerektiği söylenecek. 40 TL sınav ücretini Halkbank vb. bankalara giderek Ehliyet sınavı dediğiniz zaman MEB hesabına yatırılır. Bankadan size 2 adet ödendi kağıdı verilecek. Biri sizde kalacak diğerini ise kursa verin. Ücreti yatırdıktan sonra yapmanız gereken beklemek. Beklerken trafik, motor ve ilkyardım derslerine çalışırsanız fena olmaz

Sınav hakkında bilgi vereyim;
İlkyardım, Trafik, Motor olarak 3 ayrı konudan sınav oluyorsunuz. Toplam 120 sorudur.

* İlkyardım 30 sorudan en az 21-22 tane doğru yapmanız gerekmektedir. Her soru 3.3 puan ile çarpılmakta.

* Trafik    50 sorunda en az 35 tane doğru yapmanız gerekmektedir. Her soru 2 puan ile çarpılmakta.

* Motor  40 soruda en az 28 tane doğru yapmanız gerekmektedir. Her soru 2.5 puan ile çarpılmakta.

Tüm derslerden net 70 puan aldığınız zaman geçmiş oluyorsunuz. Diyelim trafik 100 ilkyardım 100 motor 68 sadece motor’dan kalmış oluyorsunuz. 2 ay beklemeniz gerekecek. + 40 lira MEB 50 lira extra kurs ücreti verilecek.

İPUCU: Sınav’da başarılı olmak için buradaki video’lu anlatıma çalışmanızı öneriyorum.

Sınav’dan yaklaşık 15 gün sonra MEB sonuçları internet sitesinde açıklar. Aşağıdaki linkten son açıklanan sınava bakabilirsiniz.

http://egitek.meb.gov.tr/Sinavlar/detay.asp?ID=12&ID2=1&ID3=23

Şöyle bir sonuç verecek. Örnek olarak benim sınav sonucumu göstereceğim.
2mfdycx Ehliyet (Sürücü Belgesi) nasıl alınır

Gördüğünüz gibi hepsinden geçmişim. Sınavdan geçmek için sıradışı bir şey yapmadım. Sadece Disiplin,sabır, zeka, gayret. ( Bu her insanda var. )
Sonuçlar açıklandıktan hemen sonra sizi 10 ders (30 dakika’dan) direksiyon eğitimine sokarlar. Bu saatler kurstan kursa değişmektedir. Benim bu şekildeydi.
Sınav’dan başarılı olduğunuzu düşünerek ileriki aşamaları anlatıyorum. Sınav sonuçlarını aldıktan yaklaşık 20 gün sonra direksiyon sınavı yapılır. Sınav giriş belgesini almayı unutmayınız. ( Aksi durumda sınava giremezsiniz. )
Direksiyon sınavından belli koşul vs. yoktur. Size eğitim’de ne öğretilmişse onu yapın. Başta heyete selam verin koltuk ayarı, ayna sonra kemer takın. Bildiğiniz gibi aracı sürün. Geri geri yaptırabilirler. Geri geri giderken kesinlikle ön tarafa bakmayın kalırsınız.

Heyet sizi sürücü belgesi almaya uygun bulmuş ise 70 ve üstü puan vererek geçirir. Kaldığınız zaman 150 lira kursa extra ücreti vermeniz gerekecek. Bilginiz olsun.

Yazılı ve direksiyon sınavını geçtik sırada ne var?
Sırada kursun dosyanızı hazırlamasını beklemeniz kalacak. Yaklaşık 10 günde hazırlanır.

Evet şu aşamada çoğu gitti azı kaldı diyebiliriz
Dosyamızı aldıktan sonra Vergi dairesine gidip 235 lira taşıtlar vergisini ödüyoruz. Ardından en yakın trafik şubesine dosyamızla birlikte gidiyoruz. Sabah erken gitmeniz tavsiye edilir.
Trafik şubesinde yapılacaklar;
* Sıra alıp beklemek.
* Sıranız geldiğinde dosyanızı verip beklemek. Ardından yan tarafa parmak izi almaya gönderileceksiniz. Parmak izi verdikten sonra tekrar aynı yere geleceksiniz. Ödeme yapıp iyi günler dileyip çıkabilirsiniz.
16.30 gibi Ehliyetiniz çıkmış olacak. Hayırlı olsun.
Örnek ehliyet:
ehliyet Ehliyet (Sürücü Belgesi) nasıl alınır

Yapmanız gerekenler genel olarak bunlar. Merak ettiklerinizi konu altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Bu yazı toplamda 8416, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

Okuyucu Yorumları

 1. şafak |

  2003 yılında bütün sınavlara girdim kazandım ama ehliyeti almadım ne yapmam lazım

 2. emine |

  bu engin deneyimlerinizle bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekürlerrr :)))) allah yardımcımız olsun tüm ehliyet alıp sürücü adayı olmak isteyenlere….

 3. caner |

  aga ben hepsını hallettım bgn harcımıda yatrdım 235 lira yarın ıcın randevu aldım randevu ile oluyomus artık yoksa bakmıyolar peki ben yarın randevuda verıcem butun evrakları sonra ehlyeti o gun ıcerısınde mı alacagım?

 4. mehmet |

  arkadaşlar randevu almak için sabah erkenmi kalkmak lazım ben her baktığımda dolu diyo tarihler nasıl yapcaz bi yardımcı olursanız sevinirim?

 5. SONAD |

  ben bütün derslerden geçtim ehliyetimi nasıl alabilirim nerelere harç yatrcam randavu nasıl oluo parayı nereye yatrcm şimdiden tşk.edrm

 6. ahmet |

  arkadaşlar 18 imin dolmasına 2 ay kala kursa kayıt olabirirmiyim tşk.edrim

 7. havanur |

  ya suan randevu alınması grekiyomus bağlı olunan emniyetten ama sabahları hep bakıorum giriyorum bilgilerimi yazana kadar zamn dolu i boş an bulamadım.yok mu randewusuz alamazmıyım

CommentYorum