cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


05.06.2010 KARINCIKLARDA GÖRÜLEN ANORMAL RİTİMLER

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

İki dakika güncel haber merkezi

Temelde ventriküller (karıncıklar) kanı kalpten dışarı ve vücuda pompalamaktan sorumlu olduğundan, ventriküllerde (karıncıklarda) görülen ritim bozukluklarının genellikle atriyumlarda görülen ritim bozukluklarından daha ciddi sonuçları vardır. “Ekstra kalp atışları” (prematürree (erken) ventriküler kasılmalar), normal kalp atışında olduğu gibi sinoatriyal (SA) düğümde değil ventriküllerde (karıncıklarda) başlar. Genellikle sağlıklı kişilerde meydana gelirler ve astım ilaçlan ya da dekonjestanlar (burun tıkanıklığını giderici ilaçlar) gibi stimulanlar (uyarıcılar) bunlara neden olabilir.

Aynı zamanda kahve, çay ve kolalı içeceklerde bulunan kafein; alkol ya da sigarada bulunan nikotin de bunlara neden olabilir. Kalp hastalığı olan kişilerde meydana geldiklerinde, artmış daha ciddi ritim bozukluğu riskinin sinyalini verirler.

Ventriküler taşikardi (VT),ventriküllerdeki (kanncıklardaki) anormal bir tetikleyiciden kaynaklanan hızlı, koordineli bir ritimdir. Normal kalp atışının tersine, SA düğümde başlamaz. Genellikle kalp hızı dakikada 140 ila 300 atış arasındadır.VT sadece birkaç saniye sürebilir ve durumda genellikle semptomlara neden olmaz. Bu, kalbi normal atan kişilerde ya da uzun QT sendromu olarak adlandırılan daha olağan dışı kalıtımsal bir iletim sistemi hastalığı olan kişilerde oluşabilir.

VT dakikalarca ya da saatlerce sürdüğünde genellikle (fakat her zaman değil) daha ciddi semptomlara yol açar çünkü kalp etkili bir şekilde kan pompalayamaz. Bazen VT, ölümcül olabilen ventriküler fibrilasyona dönüşebilir.

Çoğu zaman birkaç dakikadan daha uzun süren bir VT, genellikle kardiyomiyopati ya da ileri koroner arter hastalığının bir göstergesidir.

Ventriküler fibrilasyon (VF),atan kalbi yöneten elektriksel uyanların tamamen düzensiz olduğu bir hastalıktır. Sonuç olarak, ventriküllerin (karıncıkların) kaslar kasılmaktan ziyade titreşir. Ventriküller (karıncıklar) artık vücuda kan pompalayamazlar ve bu da dolaşımın durduğu kardiyak arreste (kalp durmasına) yol açar.

Eğer kalp yeniden çalıştırılmazsa, birkaç dakika içinde ölüm gerçekleşir. VF en sık koroner arter hastalığı olan kişilerde meydana gelir. Bir kalp krizinden sonra gerçekleşen ölümün en yaygın nedenidir. Elektrik şoku (elektrik çarpması) ya da anestezi de VF’ye neden olabilir.

SEMPTOMLAR
Nadiren ekstra kalp atışlarınız oluyorsa, göğsünüzün ortasında ani bir vuruş hissedebilirlisiniz ya da hiç semptom olmayabilir. VT sıklıkla çarpıntılara (hızlı, güçlü bir kalp atışı) neden olur.Eğer kalbinizin pompalama yapma etkililiği azalmışsa, göğüs basıncınız (göğsünüzde baskı)olabilir ya da kendinizi güçsüz, sersemlemiş ve nefessiz kalmış hissedebilir; bayılabilirsiniz. VF hızla bilinç kaybına ve düzeltilmezse ani ölüme neden olur.


TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Bir elektrokardiyogram, ventriküllerdeki (karıncıklardaki) anormal bir ritmi (bir ritim bozukluğunu) saptayabilir. Bu ritim gelip gidiyorsa, bu ritmi saptamak için bir Holter izlemesine ya da olay (event) izlemesine gerek duyulabilir.Ekstra kalp atışları (prematürree (erken) ventriküler kasılmalar) sağlıklıysanız tedavi gerektirmez.

Eğer semptomlar sizi rahatsız ederse; kafeinden, dekonjestanlar dan (burun tıkanıklığını giderici ilaçlardan), sigaradan ve alkolden kaçınınız. Bunların tamamı soruna katkı sağlayabilir (sorunu arttırabilir). Sağlıklı bir kalbi olan bir kişiye, çarpıntılar çok rahatsız edici olmadığı sürece genellikle ilaç tavsiye edilmez. Semptomlar tedirgin edici olduklarında bile çok ciddi değillerdir.

Bir tedavi reçete edildiğinde, bu tedavi genellikle düşük dozda beta blokerleri içerir. Bilinen bir kalp hastalığınız varsa, doktorunuz ekstra kalp atışlarının sayısını azaltmak için antiaritmik bir ilaç da reçete edebilir.

Birkaç saniyeden daha uzun süren ve semptomlara neden olan VT, genellikle kinidin, prokainamid ve dizoftramid gibi antiaritmik ilaçlarla tedavi edilir. Ancak bu ilaçların aynı zamanda anormal kalp ritimlerine de (ritim bozukluklarına da) neden olma potazsiyeli vardır; dolayısıyla, dikkatli bir izleme gerektirirler.

İzleme, 24 saatlik bir kardiyak monitör (Holter monitörü) kullanılırken her bir ilacın etkisini değerlendirerek yapılır. Bazen, size en iyi gelen ilacı bulmadan önce birçok ilacın etkisinin değerlendirilmesi gerekir. Bazı kardiyoglar, ilacın işe yarayıp yaramadığını ve aritmiyi iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek için elektrofizyolojik test yapılmasını tavsiye ederler.

Birkaç dakika süren VT, acil bir durum olabilir çünkü VF’ ye dönüşebilir. Bu nedenle, bu ritim tıbbi bir ortamda oluşursa, genel¬likle normal kalp ritmini yeniden sağlamak için kalbinize bir şok veren bir makineyle tedavi edilir.

İlaçlarla kontrol altına alınamayan tekrarlayan VT niz varsa, bir kardiyolog vücudunuza vücuda yerleştirilebilir defibrilatör olarak adlandırılan bir alet yerleştirebilir. Bu alet, kalbiniz her VT geliştirdiğinde kalbinize şok verir.VF, kardiyak arreste (kalp durmasına) yol açar ve acil kalp masajı gerektiren acil bir durumdur.

Bu yazı toplamda 803, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum