cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


PROTEİNLE İLGİLİ MİTLERE İNANMAKTAN VAZGEÇİN

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
İki dakika güncel haber merkezi

İlk okulda her sınıfta asılı duran, dört temel yiyecek grubu grafiklerini hatırlıyor musunuz? Protein kutucuğunda, kalın bir dilim biftek, tam bir balık ve bütün bir tavuk vardı. Süt ürünlerinin de kendi özel kutusu vardı. Sağlıklı bir diyetin et ve süte dayandığı öğretildi bize.
Proteinin besinlerin en değerlisi olduğu ve bol miktarda proteinin güç, sağlık ve dinçliğin sırrı olduğunu öğrendik. Ama maalesef kanser oranlan çok arttı. Hastalığın nedenleriyle ilgili olarak yapılan bilimsel araş­tırmalar, bize öğretilenleri tekrar düşünmemiz gerektiğini göstermektedir. Eski alışkanlıklar zor ölür; çoğu Amerikalı çocukken onlara öğretilen bilgilere takılı kalmışlardır. Modern kültürde, protein kadar gerçekten saptırılmış çok az konu vardır.

Proteine ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Diyetimizde protein olmadan sağlıklı olamayız. Diğer yandan, bitkisel gıdalarda oldukça fazla protein vardır ve ne yiyeceğinize karar vermek için beslenme uzmanı olmanıza ve proteini tam olarak almak için yiyecekleri birbiriyle karıştırıp eşleştirmenize gerek yoktur. Doğal yiyeceklerin herhangi bir kombinasyonu, sekiz temel amino asit ve diğer önemsiz amino asitler de dahil olmak üzere, size yeterince protein sağlayacaktır.

Her öğünde tam protein sağlamak için yiyecekleri eşleş-tirmek gereksizdir. Vücut yirmi dört saatlik bir periyot boyunca amino asitleri depolar ve gerektiğinde salgılar. Günlük protein kullanımının yaklaşık altıda biri, kendi vücut dokularımızın tekrar kullanımından gelir. Bu tekrar kullanım ya da sindirim yolunu kaplayan kendi hücrelerimizin sindirilmesi, öğünden öğüne amino asit “eksikliğinin” oluşmasını engeller.

Sadece bitkisel gıdalar yeseniz bile, yeterli protein almak için derin bir beslenme bilgisine gerek yoktur.

Ancak, vejetaryen bir diyet, beyaz ekmek ve diğer işlenmiş yiyeceklere dayandığında protein içeriği azalır. Ama sebze, tam tahıl, fasulyegil ve kuru yemiş gibi işlenmemiş yiyecekleri diyetinize dahil ettiğiniz anda, diyet protein açısından zengin hale gelir.

Bu yazı toplamda 3958, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum