cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

ADet Gecikmesi ile ilgili Kadınlar Kadınca Konular. Adet Gecikmesi Neden ve Ne Kadar Olur? Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir? Adet Döneminde Neden Gecikmeler Olur ve Adet Dönemi Neden Gecikir? Adet Gecikmesi Bir Hastalık mıdır?

Adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesi neden olur, adet gecikmesi nedir, adet gecikmesi nedenleri, adet gecikmesinin sebepleri, adet gecikmesi sebepleri, adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesi durumunda ne yapılmalı, adet gecikmesi için bitkisel çözüm, adet gecikmesine iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir.

Birkaç günlük gecikme normal kabul edilirken, daha uzun gecikmelerde gebelik yoksa, hormonal sorunların varlığı araştırılmalıdır. Kadınları endişelendiren durumlardan biri de adet gecikmesidir. Normal adet gören bir kadında sikluslar fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir.

Bir adet siklusunun 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalıdır. Yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse değerlendirilmelidir.

Adet Gecikmesinin SEBEPLERİ

Adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. Aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşarlar.

Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez. Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir.

Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir. En sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturur.

Bu yazı toplamda 4572, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum