cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Diş fırçalarken kazalara dikkat !

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
İncirlik Hava Üssü’nde asker olarak görev yapan babası ile aynı adı taşıyan 3 yaşındaki Francisco Montejana’nın yanağına diş fırçası batması, çocuklarda düşmelere karşı “güvenli ortam” konusunu gündeme getirdi.

Hatırlanacağı üzere 23 Kasım günü, İncirlik’te yaşayan küçük Montejana, sabah dişini fırçalarken ani bir hareketle elindeki diş fırçası yanağına batmıştı. Özel bir hastanede yapılan operasyonla küçük çocuğun yanağından diş fırçası çıkarılmıştı.

Diş Hekimi Dilara Önerli, yaşanabilecek çarpma– düşme gibi durumları önleyebilmek için, anne ya da babanın diş fırçalama esnasında çocuğunu gözlemlemesi, ihtiyaç durumlarda da yardımcı olması gerektiğine dikkat çekti. Önerli, diş fırçalamayı güvenli olarak eğlenceli hale getirmek için ailelere şu önerilerde bulundu: “Diş fırçalama basit gibi görünmesine rağmen, çocuklar için aslında komplike sayılabilecek bir işlemdir. Bu sebeptendir ki, anne ile baba diş fırçalama esnasında çocuğunu gözlemlemeli ve gerekli durumlarda yardımcı olmalıdır. Ebeveynler fırçalama sırasında çocuklarını yalnız bırakmayarak, hem dişlerini fırçalamasını daha kolay öğretebilir hem de kazaların yaşanmasını engelleyebilir.

Diş fırçalamada en önemli hususun mekanik temizlik olduğuna işaret eden Dilara Önerli, bunun için bütün dişlerin tüm yüzeylerine fırçanın temas etmesi gerektiğini hatırlattı. Çocuklara önce kendi başlarına dişlerini fırçalaması için izin verilmesini isteyen Önerli, “Sonrasında ebeveynler çocuklarının, çocuklar da ebeveynlerinin dişlerini fırçalamak suretiyle fırçalamanın sağlaması yapılırken, eğlenceli bir zaman dilimi oluşturulabilir.“dedi.

Evde diş fırçalarının bulunduğu yere bir diş fırçalama panosu asıp, sabah ve akşam diş fırçalama sonrası işaretleme yapılması çocukları bu alışkanlık konusunda motive edeceğini dile getiren Önerli, “Tabi düzenli fırçalama sonrası tam doldurulmuş bir pano, ay sonunda diş perileri tarafından muhakkak ödüllendirilmelidir. Çocuklarınıza söylediğiniz şeyi gösterin, gösterdiğiniz şeyi yapın.“şeklinde konuştu.

Diş fırçalarken kazalara dikkat !
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_475109_dilara-onerli-dis-fircalama-konusunda-uyarida-bulundu.html

Bu yazı toplamda 1006, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum