cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


İlaç kullanımında hayat kurtaracak önlemler

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com
destegi Güncel Haber Merkezi, MSN Desteği ve diğer genel bilgiler.
Ancak bu ölümlerin önlenebileceğini söyleyen uzmanlar, insanların kendisini koruması gerektiğini belirtiyorlar.

İşte birçok insanın yaptığı tıbbi hatalar:

Benzer isimleri nedeniyle iki ilacı karıştırmak: Bu durum herhangi bir anda olabiliyor. Belki de doktorun el yazısı okunmayabiliyor. Bu nedenle eczanedeisimleri sisteme yanlış giriliyor. Rapor edilen tüm yanlışların yüzde 25’i benzer ilaç isimlerinin karıştırılmasından kaynaklanıyor.

Bundan nasıl kaçınırız? Doktorunuz yeni bir ilaç yazdığında, doktordan ilacın tam ismini ve kullanım miktarını öğrenin. Eczanede ilacınızı alırken de ilacın isminin, dozunun ve kullanma talimatlarının reçetedeki ilaçla aynı olduğundan emin olun.

Birbirlerinin yanetkilerini artarın 2 ya da daha fazla ilaç almak: Her ilacın potansiyal yan etkileri vardır. Fakat problemler aynı anda 2 ya da daha fazla sayıda ilacı içtiğinizde ortaya çıkar. Çünkü bu ilaçlar birbiriyle etkileşime geçebiliyor ve yan etkilerini artırabiliyor. En yaygın yan etkiler kan basıncının artması ve baş dönmesidir.

Nasıl korunursunuz? Yeni bir ilaca başladığınızda ilacın potansiyel yan etkileri hakkında doktorunuza veya eczaneye danışın.

Benzer özelliklere sahip ilaçlardan aşırı dozda almak: Örneğin ağrınızı kesmek için bir ilaç alıyorsunuz, bunalım sorununuz için bir başka ilaç içiyorsunuz ve bir diğeri de uyku hapı gibi bir ilaç olsun. Bunların hepsi yatıştırıcıdır ve birlikte alındıklarında etkisi zehirleyicidir. Bunun yanında antihistamin gibi reçetesiz satılan ilaçlar, öksürük ve soğuk algınlığı şurupları ile OTC uyku haplarını birlikte içerseniz özellikle daha genç yetişkinler gibi ilaca bağlı ölüm riskiyle karşılaşırsınız.

Bu durumdan kaçınmak için: Reçetesiz satılan ilaçların üzerinde bulunan risk listesinin bulunduğu uyarılara dikkat edin. Anahtar kelimeler uyku hali, mide bulantısı, mayışma, sedasyondur. Bunları gördüğünüzde ilaçları içmeden önce eczaneye ya da doktora danışın.

Yanlış doz almak: Doktorlar ilaçları uygun ölçülerde içmemiz için gramla ölçerek verirler. Bu durumla genellikle hastanelerde karşılaşılır. Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan İnsülin, en fazla doz hatası yapılan ilaçtır.

Bu durumdan nasıl korunursunuz? Doktorunuzun verdiği reçeteyi iyi okuduğunuzdan emin olun. Özellikle de ilacın dozunun yazıldığı bölümün açık ve okunur olmasına dikkat edin.

İlaç kullanımında hayat kurtaracak önlemler
Source:http://www.samanyoluhaber.com/h_473954_ilac-kullaniminda-bu-hatalara-dikkat!.html

Bu yazı toplamda 923, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum