cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Tekne – Yat Bakımı ve Onarımı

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com


Tekne ve Yat BakımıTeknenizin bakımını doğru yapmak, en değerli yatırımınızı korumanızı ve daha uzun süre kullanabilmenizi sağlar. Teknenizin bakımını kendinizin yaparak yaşayacağınız keyfi artırabilir, zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Temizlik, yenileme ve tamir sanıldığı kadar zor değildir. Doğru malzeme ve donanım kullanılırsa tekne bakımı oldukça çabuk ve kolay yapılabilir. Bu sayede aileniz ve dostlarınızla teknenizde daha uzun ve daha keyifli zaman geçirebilirsiniz. Teknenizi ilk günkü görünümüne kavuşturmak, yapılması gereken bakımı, küçük ve kolayca yapılabilir parçalara bölerek ve kaliteli ürünler kullanarak mümkündür. 3M birbiri ile yüksek derecede uyumluluk gösteren ve marin kullanımı için özel olarak üretilmiş 3M Marine ürün gamı ile tekne sahiplerine ve kullanıcılarına tüm bakım ve yenileme operasyonları için tam çözümler sunar. 3M ürünleri uzun vadede zaman ve para tasarrufu sağlayacak profesyonel çözümler getirmektedir.Temizlik : Teknenizi daha şık hale getirmeye başlamadan önce temiz olduğundan emin olmanız gerekir. En iyi cila ve koruyucuları kullanıyor olsanız da, fiberglas, jelkot, boya veya alüminyum yüzeyler başlangıçta mutlaka temiz olmalıdır. Aksi halde tekneniz hiçbir zaman hayalinizdeki görüntüsünü kazanamaz.

Teknenizde jelkot ya da boya restorasyonu, çatlak tamiri ya da parça sökme-takma işlemi yapacağınız zamanlarda bile tekne yüzeyi temiz olmalıdır. Ancak, tüm yağ ve kirlerden arındırılmış bir tekne gerçek rengini yansıtır. Mastikler kirli yüzeye tutunmakta zorluk çektikleri için parça sökme-takma işlemlerinde de teknenizin yüzeyinin temiz olması gerekir.

Tekne Yüzeyinin Yıkanması : Temizleme işlemine temizleyici ve suyla başlayın. Evde ya da işyerlerinizde kullandığınız deterjanlar hem çevreye hem de tekne yüzeyine zarar verirler. Deterjanlar tekne temizliğinde iyi iş çıkarıyor gibi görünseler de, yoğun yağ ve kir sökmek için tasarlanmış ürünlerdir. Fiberglas, boya ya da jelkot yüzeyler göz önüne alınarak üretilmemişlerdir. Bu ürünlerin kullanımını takip eden birkaç hafta sonra teknenizin cilasında oksitlenme başlar.
Teknenizi 3M Genel Amaçlı Tekne Şampuanı ile yıkamaya başlayın. Bu çok yönlü ürün, içeriğindeki konsantre formül sayesinde teknenizin omurgasını, güvertesini, halılarını, çadır bezlerini ve hatta motorunu güvenle temizler. İhtiyaç duyduğunuz temizleme gücünü sağlamak için gerekli miktarda suyla karıştırmanız yeterli olacaktır.
Siyah Çizgileri Gidermek : Sıcaklığın da etkisiyle kir ile etkileşime giren deniz suyunun teknenizin bordasında oluşturduğu siyah çizgileri gidermek oldukça zordur. Su yağmurdan ya da nemden kaynaklansa da, kir tabakası genellikle teknenizin bir veya birkaç noktasında birikir ve siyah çizgilere sebep olur.

3M Genel Amaçlı Tekne Şampuanı göze hoş görünmeyen bu siyah çizgileri çıkartmada oldukça etkilidir. Ancak yine de daha inatçı lekeleri çıkartmak için ekstra-güçlü temizlik ürünleri kullanmanız gerekebilir. Bu gibi lekeleri çıkartmak için ovalama yaparak vakit ve güç harcamanıza gerek yok. 3M Marine Siyah Çizgi Temizleyici bu işi sizin için kolaylıkla yapar. Bu ürün teknenizdeki inatçı lekeleri, teknenizin yüzeyine zarar vermeden çıkartmak için tasarlanmıştır. 3M Marine Siyah Çizgi Temizleyici oldukça güçlü bir temizleyici olmasının yanında, teknenizin fiberglas, metal ve boyalı yüzeylerinde kullanmak için son derece güvenlidir. Hiçbir artık bırakmadan lekeyi söker ve geride iz bırakmaz.

Tekne Omurgası ve Güvertesinin Temizlenmesi : Teknenizi yıkadıktan sonra, omurgada hala yapılacak işler kalmış olabilir. 3M Marine Tekne Şampuanı ile su yosunu, kir tabakası, yağ ve diğer lekeleri temizlemek hiç zor değildir. Tekne şampuanı fiberglas, metal ve boyalı yüzeyleri de temizlemek için ideal bir üründür. Bu temizleyiciyle balçık lekeleri gibi diğer temizleyicilerin çıkaramadığı lekelerde üstün sonuçlar alabilirsiniz.

Doğru Bez Seçimi : 3M Mikrofiber Bez, teknenizi temizlemek için kullanacağınız eski bir T-shirt’ten daha pahalı olabilir, ancak çok daha etkilidir. Eşsiz çift komponentli mikrofiberleri ve örgü yapısı ile mükemmel toz, su ve yağ temizliği sağlar. Bu bezi ıslak ya da kuru olarak, temizleyici kimyasallarla ya da tek başına kullanabilirsiniz. Bu yüksek performanslı bez, solvent, toz, yapıştırıcı artıkları, mum ve parmak izi lekelerinin temizlenmesinde mükemmel sonuçlar verir. Kirlendiğinde çamaşır makinasında temizleyip yüzlerce kez kullanabilirsiniz.

Kaymaz Güvertelerin Yıkanması: Özellikle yeni model teknelerde, kaymayı ve denize düşmeyi engellemek için kaymaz yüzeylerin oranı artırılmıştır. Kaymaz güverteler, teknenizde temizlenmesi en zor yerlerden biridir. Kaymaz yüzeyler daha çok kir tutan, temizlenmesi daha zor olan kaymayı önleyici minerallerden oluşur. Kaymaz yüzey, özellikle teknenin çok kullanılan bir bölgesindeyse kiri içine alır ve yüzeyin kaymazlık özelliğini de olumsuz etkiler. Kaymaz yüzeylerde kesinlikle evlerde ya da işyerlerinde kullanılan deterjan kullanmayın, çünkü bu gibi ürünler jelkota zarar vermelerinin yanısıra, kaymaz yüzeyleri kayganlaştıran maddeler de içerir. 3M Marin Kaymaz Yüzey Temizleyicisi, eşsiz kimyasal formüle sahip, güçlü ve güvenilir bir üründür. Ulaşılması zor yüzeyin içine işlemiş kirleri kolayca temizler. Ayrıca fiberglas, metal ve boyalı yüzeylerde kullanılabilir. Sadece üzerine dökün, fırçalayın ve temiz suyla durulayın, artık kaymaz yüzeyiniz tamamen temiz.

Restorasyon: Zaman, hava, güneş ve tuz teknenizin yüzeyinin başlıca düşmanlarıdır. Ne kadar özen gösterirseniz gösterin, teknenizin ilk günkü parlak görüntüsünü zamanla kaybedersiniz. Teknenize eski parlaklığını vermenin en iyi yolu onu parlatmaktır. Doğru ürünlerle, doğru bir şekilde yapılırsa teknenizin görüntüsüne tekrar hayat verebilirsiniz.

Ağır Oksitlenmenin Çıkartılması : 3M Ekstra Güçlü Ovalama Pastası en kötü oksitlenmelere karşı bile çok etkilidir. Profesyonel sonuçlar için ürünü 3M Superbuff Yün Pasta Tabanı ile kullanın. Boyaya veya jelkota zarar vermemek için pasta tabanını tek bir noktada uzun süre tutmayın. Ovalama pastası boyaya ve jelkota yapışarak ovalama işini daha efektif hale getirir. Eşsiz bileşim yüzeyde ıslak kalır ve arkasında pislik bırakmaz. Başlamadan önce, boyayı veya jelkotu yakmamak için ve halka şeklinde lekeler bırakmamak için bir tamponla işe başlayın. Unutmayın ki, teknenizi her parlatışınız üzerinden daha fazla materyal sökmek anlamına gelir. Dikkatli olunmazsa, en sonunda boyayı aşındırabilir ya da jelkotun ciddi şekilde incelmesine sebep olabilirsiniz.

Küçük Çiziklerin Giderilmesi ve Teknenin Parlaklığına Kavuşması:
3M Ekstra Güçlü Ovalama Pastası’ndan sonra 3M Sıvı Pasta Finesse-lt kullanın. Halka şeklindeki izleri ve çizikleri çıkartmanın yanında teknenize ekstra parlaklık ve ıslak görünüm vermek için formüle edilmiştir.

Tek-Adım Yöntemi (Ağır Oksitlenme) ; 3M Fiberglas Restore Edici ve Vaks, teknenizdeki ağır oksitlenmeyi, kireçlenmeyi, solmayı, küçük çizikleri, pas ve eksoz lekelerini çıkartır. Aynı zamanda, kullanımdan sonra kalın bir cila koruması bırakarak daha ileri oksitlenmeyi engeller. 3M ürünleri kullanmak iki adımı birleştirir ve işinizi daha çabuk bitirmenizi sağlar.

Tek-Adım Yöntemi (Hafif Oksitlenme) : 3M Marine Temizleyici ve Vaks hafif oksitlenmeleri giderir ve yüzeyde yeni cilalanmış görüntüsü sağlar. Ağır oksitlenmesi olmayan daha yeni teknelerde kullanılır. Daha güçlü temizleyicileri tercih etmiyorsanız, küçük pas lekelerinde oldukça etkilidir. Sadece bir beze fiberglas temizleyici dökün ve lekenin üzerine uygulayın. Daha sonra kuru bir bezle temizleyin. Lekenin çıktığını ama cilanın kaldığını göreceksiniz. Jelkotta parlaklığı geri kazanmak için 3M Parlaklık Artırıcı kullanın. Bu bileşim temizleme ve cilalama görevini yapan mükemmel bir kombinasyondur. Hafif ve ağır oksitlenmeleri, çizikleri, lekeleri, kusurları ve ince halka izlerini giderir. Daha sonra parlaklığı korumak için 3M Marine Sıvı Vaks kullanın.

Metallerin Restorasyonu ve Parlatılması : Teknenizde özel ilgi bekleyen metallerin bakımına sıra geldiğinde 3M Metal Restore Edici ve Koruyucu Macun kullanın. Bu ürün teknenizdeki paslanmaz çelik, pirinç, bronz, bakır ve kromlardaki pas ile kararmaları çıkartır ve parlatır. Alüminyum tekne sahipleri 3M Marine Alüminyum Restore Edici kullanarak alüminyum yüzeylerdeki yeşil paslardan kurtulabilir ve teknelerine eski parlaklıklarını kazandırabilirler. Alüminyumun dış etkenlere karşı, özellikle de tuzlu suya karşı korunması, bakımı çok zordur. 3M Marine Alüminyum Restore Edici ile teknelerdeki alüminyum yüzeyler çok daha uzun süre ilk günkü görünümlerini korurlar. Bu ürünü anotlaşmış yüzeylerde kullanmayın. Kullanırsanız, anotlaşmış kaplamayı çıkarabilirsiniz.

Soluk Vinillerin Restorasyonu :
3M Vinil ve Kauçuk Temizleyici ve Koruyucu ile teknenizin iç kısmını yepyeni yapabilirsiniz. Bu ürün son derece iyi bir temizleyicidir ve aynı zamanda limon kokuludur. Bu işlemden sonra teknenizdeki vinil, plastik ve lastik yüzeyleri sert deniz ortamlarında koruyan 3M Marine Vinil Koruyucuyu uygulayın.

Koruma ; Artık tekneniz yepyeni görünümünü tekrar kazandı ve denizlerde bir yıl daha geçirmeye hazır. Teknenizi bu hale getirmek için çok uğraştınız. Peki, bu güzelliği nasıl korumayı düşünüyorsunuz? Bunun için bir dükkândan otomobil boya koruma ürünü alıp kullanmayı düşünebilirsiniz, ama bunu yapmayın. Otomobil ürünleri sadece arabanızı korumak için üretilmiştir ve formüllerinde tuzlu suya karşı koruma adına bir bileşim yoktur. Tekneniz için doğru ürünü kullanmanız size hızlı ve profesyonel sonuçlar kazandırır. Marine ürünleri diğer ürünlerle karşılaştırıldığında her zaman daha pahalıdır, ama teknenize sahip olmak için ödediğiniz parayı düşününce buna değdiğini fark edeceksiniz. Tekneniz önemli bir yatırımdır ve bu yatırım doğru ve en kaliteli ürünlerle korunmayı hak eder.

Fiberglas ve Jelkot Koruma; 3M Scotchgard Marine Sıvı Vaks özel formülüyle verdiği sıradışı parlaklık ve uzun süreli koruma ile şimdiye kadar geliştirilmiş olan ürünlerden çok farklıdır. İçerdiği kimyasallar sayesinde, fiberglass, jelkot, boyalı alüminyum ve metal yüzeylerde güvenle kullanılabilir. Uygulandığı yüzeye yapışarak güneşin zarar veren ultraviole ışınlarına karşı güçlü bir koruma sağlar ve tropikal aromasıyla etrafa hoş kokular verir. 3M Scotchgard Marine Sıvı Vaks’ın uygulanması oldukça kolaydır. Teknenize en üst düzeyde parlaklık kazandırmasının yanında onu koruyan bir kaplama sağlar. Şimdiye kadar kullanılan geleneksel koruma cilalarının uygulanması zor olduğu gibi, ardında bıraktığı izleri çıkartmak ayrıca bir efor ve zaman ister. Bu iş için, uygulanması kolay 3M Marine Ultra Performans Mum Vaksi tercih ederek teknenize yüksek parlaklık ve koruma kazandırabilir, aynı zamanda oksitlenmeyi ve güneş ışınlarının verdiği zararı minimuma indirebilirsiniz. Teknenize yeni cilalanmış görüntüsü ve hissi vermek istiyorsanız 3M Marine Temizleme ve Parlatma Cilası’nı kullanın. Bu ürünü halen ıslak olan teknenize bile sprey olarak uygulayabilir zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Yüzey Koruma : Teknenizin bulunduğu ortamda doğal olarak var olan küf, etrafa kötü koku yaymanın yanında yüzeyleri kötü gösterir ve alerjik ortamlara sebep olur. 3M Marine Küf Temizleyiciyi küflere karşı kullanabilirsiniz. Sadece yüzeye spreyleyin ve silin. Koltuk kılıfları, döşemeler, vinil pencereler, jelkot, güverte mobilyaları, raylar, duşlar gibi birçok yüzeyde kolaylıkla ve güvenle uygulanabilir. Uygulandığı
yüzeyde hızlı reaksiyon gösteren formülü ile küf lekelerini ve kirleri anında yok eder. Ayrıca yoğunluğu sayesinde koltuk sırtı gibi dikey yüzeylerde de rahatlıkla kullanılabilir, içeriğinde beyazlatıcı madde bulunduğu için yüzeye uygulamadan önce deneme yapın. 3M Marine Küf Önleyici ise teknenizdeki küf oluşumunu engeller. Patentli formülü yüzeylerde küf oluşumuna karşı uzun süreli koruma sağlayarak daha temiz ve yeni görünmelerini sağlar. Bu ürün kullanımı kolay spreyli uygulamasıyla tekne yüzeyleri, yelkenler, banyo yüzeyleri, güverte mobilyaları ve daha birçok yüzeyde küfe karşı mükemmel koruma sağlar.

Tamir : Teknenize yeni aksam ekleyeceğiniz ya da tamir edeceğiniz zaman ilk yapacağınız iş tamir yapılacak bölgeyi temizlemektir, Temizleme işleminden sonra iyi bir mastik ile uygulama yapmanız çok önemlidir, çünkü ancak doğru mastik ile bölgenin su ile olan temasını engelleyebilirsiniz. Eğer doğru mastik kullanılmazsa veya yüzey henüz tam hazırlanmadan mastik kullanılırsa, ekipmanın arasına girecek olan nem, ileride ekipmanın paslanmasına sebep olacak ve onarılması daha güç hasarlara sebep olacaktır.
3M’in tüm dünyada tanınmasının en büyük sebebi, geliştirdiği yüksek kaliteli yapıştırıcılardır. Aynı
zamanda marin ortamları için geliştirdiği yapıştırıcılarla da kalitesini ispat etmiştir. Teknenizin bir
köşesinde bu yapıştırıcılardan her zaman bulundurmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Güverte Tesisatlarının Yapıştırılması: 3M 5200 Yapıştırıcı Mastik endüstri tipi yapıştırıcı olarak elde edebileceğiniz en güçlü yapıştırıcıdır. Bu güçlü sabitleyici ile daha sonra yerini değiştirmek istemediğiniz herşeyi kalıcı olarak yapıştırabilirsiniz. Yapıştıktan sonra sökülmesi ve ayrılması oldukça zordur,3M 5200 Yapıştırıcı Mastik, 48 saatte sabitleyiciden çıkarılan ve 5–7 gün içinde de tamamen kürlenen yüksek performanslı poliüretan yapıştırıcıdır. Bu yapıştırıcı esnek kalabilir, suyun altında ya da üstünde gücünü korur ve tuzlu su ortamlarına, her türlü iklim koşuluna karşı direnç gösterir. Bu ürünü sonradan yerini değiştirmeyi düşündüğünüz maddeler için kullanmayın. Yüksek gücü, şok ve vibrasyon değerleri sebebiyle bu ürünü ince film tabakası olarak uygulayın. 3M 5200 Yapıştırıcı Mastik, yüksek yapıştırıcı gücü sayesinde menteşeleri yerlerine sabitler ve menteşe vidalarının uzamasını engeller.
Eğer zaman sizin için kritikse ve aradığınız hızlı bir çözümse 3M 5200 Fast Cure Yapıştırıcı Mastik’i tercih edin. Uygulamadan 1 saat sonra sabitleyiciye ihtiyaç duymayan ve 24 saatte tamamen kürlenen bu ürünle esnekliğe ihtiyaç duyduğunuz yapıştırma işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.
Teknenize Parça Montajı : Teknenize yapacağınız bazı eklemelerde, gelecekte eklemelerin yeniden sökülebilmesine izin veren ürünler kullanmak isteyebilirsiniz. 3M’in bu iş için de birçok ürünü mevcut. Eğer teknenizde menteşe, pencere, navigasyon ışıkları veya herhangi bir güverte donanımı eklemek isterseniz 3M 4200 Fast Cure Yapıştırıcı Mastik bu iş için mükemmel bir üründür. 3M 4200 Fast Cure Yapıştırıcı Mastik UV rezistanstı ve zamanla sararmayan harika bir üründür. Esneklik özelliği sayesinde şok, vibrasyon, şişlik ve küçülmelerin yarattığı baskıyı engeller. Metal yüzeylere kusursuz yapışma özelliğiyle su altında ve üstünde güvenle kullanılabilir. 3M 4200 Fast Cure Yapıştırıcı Mastik, sızdırmazlık Özelliğiyle plakaları ve eklem noktalarını yapıştırmak için idealdir. Yaklaşık olarak 3M 5200 Yapıştırıcı Mastik’in yarısı gücünde olan bu ürün, su altında veya üstünde yapıştırılan donanımların ileride sökülebilmesine olanak sağlar. Tamir takımınızda mutlaka bulunması gereken bir yapıştırıcıdır. Suyun altında veya üstünde yapacağınız yarı-yapısal tamirler için 3M Marine Yüksek Güçlü Tamir Dolgu Macunu kullanabilirsiniz. Bu yüksek performanslı dolgu, teknenizin fiberglas kısımlarında, güverte ve diğer bölümlerinde kullanılabilir. Tamir yapılacak delikleri bu ürünle hafifçe doldurun ve daha sonra 3M Marine Akrilik Dolgu Macunu ile tamiri bitirin ve zımpara işlemine geçin.

Boyama ; Teknenizin alt kısmını boyamak kolay ama uğraş gerektiren bir iştir. Bu işi yaparken teknenizi ve yakın çevreyi korumazsanız iş tehlikeli hale gelebilir. Bunun için uygun ekipman, gereç ve boyaya ihtiyacınız var.
Yüzey Hazırlığı; Diğer tekne bakım işlemlerinde olduğu gibi, boyamadan önce de yüzeyin temiz olduğundan emin olmak çok önemlidir. Boyanacak bölgeyi temizlemek için tekneniz sudan çıkar çıkmaz 3M Genel Amaçlı Tekne Şampuanı ile yıkayın ve görebildiğiniz tüm yosun, midye gibi maddeleri temizleyin.
Tam ve dikkatli yapılan bir yüzey hazırlama işlemi, kusursuz bir boyama işinin püf noktasıdır. Eski boyayı kaldırmaya başlamadan önce teknenizdeki çizgileri maskeleyin. Bu işlem zımpara işleminde çizgilerin zarar görmesini engeller. Bu iş için en iyi ürünlerden biri 3M Marine 346 Koruma Bantı’dır. Bir diğer opsiyon ise 3M Marine 2090 Mavi Maskeleme Bantı kullanmaktır. Her iki seçenek de tekne yüzeyini korur ve arkasında yapıştırıcı artığı bırakmadan kolaylıkla çıkar.

Boyanın Zımparalanması; Şimdi en kirli iş olan tekne altını zımparalama zamanı. 3M bu iş için
24 veya 36 derece zımpara diskini tavsiye eder. Zımparalama işlemi teknenizin büyüklüğüne ve teknedeki boya miktarına göre bir hayli vakit alabilir. Teknenin altını zımparalarken uygun koruma önlemleri aldığınızda emin olun. Kullandığınız kimyasallar zehirli maddelerdir ve teneffüs edildiğinde sağlığınıza zarar verirler. Sağlığınızı korumak için yetkili merciler tarafından onaylanmış ürünler kullanın. 3M’in ürün portföyünde değişik uygulamalar için üretilmiş solunum aygıtları mevcuttur. Seçtiğiniz solunum aygıtlarının yaptığınız işe ve yüzünüze uygun olduğuna emin olun. Bunlara ilave olarak göz ve kulak koruması ve toza karşı korumalı kıyafet de kullanmalısınız. Hatta bazı uygulamalarda zımpara işlemine başlamadan önce tüm teknenin etrafını kapatmanız gerekebilir. Bunun için 3M maskeleme filmlerini ve 3M Marine 481 Koruma Bantı kullanabilirsiniz.

Boyanın Uygulanması; Teknenin alt kısmının boyanması, üst kısmının boyanması ile kullanılan boya cinsi haricinde aynıdır.

Maskeleme; Boyamak istemediğiniz bölgeleri maskeleyin. Bu aşamada biraz yaratıcılığınızı konuşturup teknenize yeni çizgiler ekleyebilirsiniz. Değişik birçok maskeleme bant çeşidiyle neredeyse istediğiniz her türlü çizimi yapabilirsiniz. Teknenizi boyamak genellikle çok zaman alan bir iş gibi görünebilir, ama işe başlamadan önce gerekli tüm ekipmanı temin etmek işleri kolaylaştırır ve hızlandırır. Yapacağınız işlemlerde her zaman sizin için en iyi işi çıkartacak ürünleri tercih edin. Güneş ışığının bantlardaki yapıştırıcılar üzerindeki etkisi her bant çeşidinde farklı olduğu için bant seçiminizi

aşağıdaki kriterlere göre yapın;

•Bantı yüzeyin üzerinde ne kadar tutmayı planlıyorsunuz?
•İşlemi kapalı mı yoksa açık alanda mı gerçekleştiriyorsunuz?
Örneğin, 3M Marine 2090 Mavi Maskeleme Bantı UV-Rezistanslı olup iç ya da dış mekânlarda 14 güne kadar yüzey üzerinde kalabilir ve buna rağmen yüzeyden temiz bir şekilde ayrılır. Buna karşı, 3M Marine 2080 Maskeleme Bantı yüzeyden 60 gün sonra bile temiz bir şekilde ayrılır ve çizgiler bırakır.
Scotch 256 Maskeleme Bantı iç mekânlarda 5 güne kadar kalabilir ve yüzeyden iz bırakmadan ayrılır. Scotch 233+ Performans Maskeleme Bantı iç mekânlarda 24 saate kadar kalır. Tüm bu zaman sınırlamaları maskeleme bantlarının yüzeyden ne kadar kolay ayrılacağını belirler. Eğer herhangi bir maskeleme bandını yüzey üzerinde, özellikle de güneş altında, uzun süre bırakırsanız bantın üzerindeki yapıştırıcı iz bırakabilir. Unutmayın, bantlarda kullanım süresi arttıkça bantın fiyatı da artar. Ucuz bant kullanımı size çekici gelebilir ama kullanım sonrası çıkartmaya çalıştığınızda yüzeye verebileceğiniz zarar büyük olacaktır.

Boya öncesi hazırlık aşamaları aynıdır, maskeleme ve astarlama…Boyama işinde en iyi sonuçları almak için boya üreticilerinin tavsiyelerine uyun. Bölgeyi astarlayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra yüzeyi 3M Hookit Disk (P220-P400) ile zımparalayın. Boyama işini yaparken de iş güvenliği ekipmanınızı kullanmayı unutmayın.
Sonuç
Tebrikler! Teknenizin bakımını yaparken her adımda en doğru ürünleri kullandınız. Şimdi tekneniz pırıl pırıl, bakımı yeni yapılmış ve suya girmeye hazır.

Not : Naviga dergisinden alıntı yapılmıştır.

Etiketler: tekne bakımı, tekne boyaları, tekne onarımı, tekne tamiri, yat bakımı, yat tamiri, yelkenli bakımı Tekne – Yat Bakımı ve Onarımı

Bu yazı toplamda 3273, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum