cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Yelkenin Donanımı ve Sınıflandırması

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com


Cutter Tekne ModeliYelkenli tekneler donanımlarına göre sınıflandırılırlar. Bu sınıflama tek bir yelkenli tekneden, iki veya daha fazla yelkeni olan tekneye kadar uzanan bir yelpazedir. Modern yelkenli teknlerin çoğunda üçgen yelken şekline sahip Bermuda donanımı kullanılır. Birçok teknede ise Bermuda donanımının benzerı olan Sloop donanımı mevcuttur. Aşağıdaki donanımlarına göre tekne sınıflarını görebilirsiniz.
Cat Donanımı, Cutter Donanımı, Ketch Donanımı, Yawl Donanımı, Sloop Donanımı, Schooner Donanımı, Bermuda Donanımı, Gaff Donanımı

Teknemizin elbiseleri şüphesiz onu bir gelin gibi süsleyen yelkenleridir. Teknede çeşitli boylarda yelken bulundurulabilir. Yelken seçimini etkileyen en önemli faktör rüzgarın şiddetidir. Yelkenin büyüklüğü numarasından belli olur. Küçük numaralar hafif rüzgarlarda kullanılan, yüzölçümü büyük yelkenlere verilir.Yarış teknelerinde bulundurulan yelken sayısı onlu sayılarla ifade edilirken, zevk amaçlı kullanılan teknelerde genelde iki adet yelken bulunur. Biri normal rüzgar koşulları, diğeri fırtınalı havalar içindir.

Kullanılan bazı yelken çeşitleri şunlardır:

   1. Storm Jib (Fırtına Floku): Çok şiddetli hava şartlarında kullanılır.
   2. Working Jib (Çalışan Flok): 1 ile 3 arasında sınıflandırılan bu flok yelkeni, orta ağırlıkta yelken kumaşından yapılır ve 20 knot üzerindeki rüzgar hızı için idealdir.
   3. Genoa Jib (Cenova Floku): Hafif ile orta şiddetteki havalarda kullanılır. Hafif ağırlıkta yelken kumaşından yapılır.
   4. Drifter (Sürükleyen Flok): Genelde 1 numaralı Cenova flokundan daha büyüktür. Çok hafif kumaştan yapılır ve ana yelkenle hemen hemen aynı hizaya gelir.
   5. Working Main (Çalışan Ana Yelken): Ana yelkenler rüzgar şiddetine göre ayarlanabilir. Rüzgar şiddeti arttığında yelkenin alanı azaltılır.
   6. Balloon Spinnaker: Hafif ile orta ağırlıklı kumaştan yapılır. Rüzgar altı seyri esnasında kullanılır. Değişen rüzgar şiddetine göre çeşitli boyları vardır.
   7. Storm Spinnaker: Şiddetli rüzgarlarda kullanılan bu yelken dayanıklı kumaştan yapılmıştır.

Etiketler: filoka modeli, yelken çeşidi, yelken modeli, yelken tipleri Yelkenin Donanımı ve Sınıflandırması

Bu yazı toplamda 5733, bugün ise 2 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum