cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Yelkenli yat sınıfları

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com


Yelkenli yatları, kullanım seçeneğine bağlı olarak gezi ve yarış tipi diye iki ana kısma ayrırabiliriz.Ayrıca yatları, yelkenlerine ve gövdelerine bakarak ta bir grup içine alabilriz.

Tek direkliler , yelkenlerine göre;
Tek direkli yatlarda (sloop arma), eğer öndeki küçük yelken anadireği geçmiyorsa buna küçük tek direkli denir.Yine tek direkli yatlarda (sloop arma), öndeki küçük yelken anadireği geçiyorsa buna ana tek direkli denir.

Çift direkliler , yelkenlerine göre;
İngilizce’de ”Yawl” diye isimlendirilen bu tipte,çift anadirek bulunuyor ve yelkenli yatın arkasında oldukça küçük bir yelken daha var. İngilizce’de ”Ketch” diye isimlendirilen ve yine çift anadireği bulunan yatın, ”Yawl” ‘dan tek farkı, en arkadaki direğin ‘Yawl” ‘dan büyük olmasıdır.
Yatların gövdelerine göre;
Gövdelerine göre sınıflandırdığımızda,tek gövdeli yatlar ve çoklu gövdeli yatlar diye ayırırız. Yandaki şekilde tek gövdeli bir yat görülüyor. Tek gövdeli yatlar daha yavaş olmalarının yanında, sert hava koşullarında daha kararlıdırlar, dengelidirler.
Su hattında iki veya daha fazla gövdesi bulunan yatlara çoklu gövdeliler denir.2 gövdesi olanlara katamaran,3 gövdesi olanlara trimaran denir.Bu tür yelkenli yatlarda,her bir gövdenin alanı küçük oluğu için sürtünme daha az olur ve tek gövdeli yatlardan çok daha hızlıdırlar.

Yazar: Deniz Giray (yelkenokulu.com)

Etiketler: yelken çeşitleri, yelken modelleri, yelken türleri, yelkenci bağları, yelkencilik, yelkenli, yelkenliler Yelkenli yat sınıfları

Bu yazı toplamda 7862, bugün ise 2 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum