cnc, istanbul, torna, işleme merkezi


Yılbaşını Yurtdışında Geçirmeye Hazırlanlara Turizmcilerden Uyarı

Yazar admin

Her türlü güncel ve genel bilgi rafist.com

yılbaşında yurtdışı

Yetkililer, özellikle yurtdışı rezervasyonlarda ucuz turlara dikkat çekiyor ve ” Ucuz tatil size pahalıya mal olabilir” diyorlar.

Yılbaşını yurtdışında geçirmeyi planlayanlar için ikinci uyarı ise Christmas tatili nedeniyle Aralık ayının son 4 günü konsoloslukların kapalı olacacağını hayal kırıklığı yaşamamak için vize işlerinin son dakikaya bırakmaması..

UCUZ TURLARA KANMAYIN
Hey Travel Trends Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Baktaş, tatilcilerin özellikle yurtdışı tur satın alırken çok dikkatli olmalarının ve fiyatın ucuz olmasından çok ekonomik olması özen göstermeleri vurgulayarak tur satı alanlara şu uyarılarda bulunuyor:

“Bu yıl daha da erkene çekilen erken rezervasyon kampanyaları gezginlere çok daha ekonomik bir şekilde seyahat etme, tatile çıkma olanakları sağladı. Dolar ve Avro’nun da TL karşısında nispeten düşük seyretmesiyle yurt dışı seyahatler daha büyük kitlelerin uluşabileceği bir seçenek haline geldi.Ancak, tur satın alırken doğru kıyaslama yapmak çok önemli. Bir turun satış fiyatının ucuz olması ekonomik olduğu anlamına gelmiyor. Konaklayacağınız oteller şehir merkezinin 30-40 km dışında taksicilerin bile bilmediği lokasyonlarda çıkabilir. Tur kadar parayı da yurtdışında ulaşıma ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca ekstra turlar; içeriği boş turlar nedeniyle, yurtdışında ekstra tur satın almak zorunda kalabilirsiniz, ki bu rakamlar da toplandığında önemli bir maliyet tutar. Ya da hiçbir yer göremeden geri dönersiniz; çünkü siz ekstra tura katılsanız da herkes katılmayabilir ve yeterli çoğunluk olmadığından bu ekstra turlar iptal olur. Hey Travel Trends olarak tur programlarımızı hazırlarken misafirlerimizin sonradan sıkıntı yaşamaması için bu konulara özellikle dikkat ediyor ve seyahat hizmetini en kaliteli şekilde vermek için çaba gösteriyoruz.”

Celal Bektaş, Türkiye’de turizm anlayışının giderek değiştiğinii özel günler ve bayramların yanısıra sezon dışı kabul edilen dönemlerinde çok hareketli geçtiğini söyledi.

Geçtiğimiz bayram ayında ilk kez yurtdışına çıkanların sayısında ciddi bir artış olduğunu ve bu talebin giderek artacağını beklenen sektör yetkilleri başta yakın destinasyonlar olmak üzere Roma, Viyana,Amsterdam, Kıbrıs, Paris başta olmak üzere Ortadoğu ve Dubai’ye ilginin yoğun olduğunu söylüyor. Yurtiçinde ise termal ve SPA’lar tatilcilerin ilk tercihi..

YILBAŞI TATİL TURLARI İÇİN TIKLAYIN

Celal Bektaş,yurtdışı tatili için kapının kurban bayranmı ile açıldığını ve önümzüdeki günlerde de yurtdışında farklı destinasyonlara talebi artacağını ifade ederek ,”Bunun bir olumlu etkisinin de Yılbaşı için olacağı kuşkusuz. Yılbaşı için yakın destinasyonlara ve Türkler’in yurt dışı tatilinde sıklıkla ziyaret ettiği şehirlere ilgi oldukça fazla. Roma, Viyana, Amsterdam, KKTC, Paris ve son yılların gözdesi Beyrut’a yoğun talep var”dedi.

Bektaş, 2010 yılındaki canlanmanın 2009 yılını unutturduğunu belirterek özellikle kuyrban bayramı tatilinin tüm sektörü mutlu ettiğini dile getirdi.
Baktaş,şöyle konuştu:” Kurban Bayramı’nın 9 günlük tatilini değerlendirmek isteyenler güvenilir firmaların turlarına yöneldiler. Hey Travel Trends olarak yaklaşık 1 ay öncesinde çoğu destinasyon için satışlarımız kapanmıştı diyebilirim. Bunda erken rezervasyon kampanyamız da etkili oldu. Tatilin uzun olması, tatilcileri uzak destinasyonları seçmeye yöneltirken, özellikle Bangkong, Phuket, New York, yurt içinde ise Kapadokya, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ilgi gördü. Hey Travel Trends olarak geçtiğimiz bayram 5 bin kişiye hizmet verdik.

TATİLCİLER YURTDIŞINDAN VAZGEÇMEDİ
Setur Yurt İçi Yurt Dışı Grup Müdürü Yeşim Özaltay da uzun kurban bayramı tatilinden sonra daha küçük bütçeli ve daha yakın destinasyonların tercih edildiğini ifade ederek şunları söyledi:”Her talebe uygun seçeneklerimiz bulunmakta, uzun Kurban Bayramı tatili sonrasında daha küçük bütçeli ve daha yakın yerleri misafirlerimizin daha çok tercih edeceğini öngörüyoruz. Yurt içinde termal ve SPA tesisler, yurt dışında ise Londra,Paris, Rusya, Amsterdam gibi destinasyonların daha çok tercih edileceğini düşünüyoruz.Yılbaşı için mevcut turlarımızın dışında termal ve SPA tesislere ve münferit (kişiye özel) rezervasyonlara ilgi oldukça fazla.Kimi misafirlerimiz daha sıcak bölgeleri tercih ediyor; sadece deniz, kum ve güneşi tercih edenler oluyor yada daha ılıman iklimde kültürel turları tercih ediyorlar. Bazıları da tamamen kayak turları ve soğuk bölgeleri tercih ediyor”.

paris turları

TALEP NEDENİYLE FİYAT DÜŞMEDİ
2010 yılının sektör için çojk başarılı geçtiğini ve erken rezervasyonun döneminde yüzde 100 büyüme olduğunu vurgulayan Özaltay, uçakların doluluğu ve yüksek talep nedeniyle fiyatların düşmediğini ve fiyatların 700-2.500 euroya kadar yükseldiğini söyledi.

Yeşim Özaltay’da düşük fiyatlı turların hayak kırıklığı yarattığına da dikkat çekerek tatile çıkacaklara fiyat kadar turların içeriğine ve hizmet kalitesinin öemli olduğunu hatırlatıyor.

Özaltay, “Sektörde benzer destinasyonlar için daha düşük fiyatlı turlar da düzenlenebiliyor ancak memnuniyet aynı seviyede olmuyor ve misafirler tatillerinden çoğu zaman mutsuz dönüyor” dedi.

BAYRAMDA 5 BİN KİŞİYE HİZMET VERDİK
Kurban bayramının sektör için çok verimli geçtiğini ve rezervasyonların çok kısa sürede dolduğunu belirten Yeşim Özaltay, şöyle konuştu:”
Kurban Bayramı’nda yurt içinde Antalya’da sanatçı organizasyonu yapan oteller, termal tesisler ve Kıbrıs-3 gecelik paketler talep gördü. Yurt dışında ise öncelikle uzaklar doldu, G. Afrika, Japonya, Hindistan, Uzakdoğu, Küba turları erkenden doldu, bazılarının yoğunluk nedeniyle 2.turları açıldı. Batı ve Doğu Amerika turları çok talep gördü. Avrupa rezervasyonları daha geç başladı ancak onlar da kısa sürede doldu. Bunlara ilave olarak cruise seyahatlerinin de çok ilgi gördüğünü aylar öncesinden rezervasyonların tamamlandığını belirtebiliriz.
Bu doğrultuda hedef kitlemize uygun olarak Kurban Bayramı’nda yaklaşık 5000 kişiye hizmet verdik”.

KRUVAZİYERE TALEP ARTIYOR
Tatilcilerin yeni tanıştığı kruvaziyer turizmine talebin her geçen gü arttığını söyleyen Özaltay, bir haftalık İstanbul çıkışlı seyahatin kişi başı maliyetinin 500 eurodan başladığını söyledi.

Destinasyonlara göre fiyatlar Ege Adriyatik 500 euro, Akdeniz 1.200 euro , Karayipler 1.500 euro, Baltık Programları 1.300 euro, Güney Amerika 2.000 euro…

YILBAŞINDA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMAYIN
Pronto Tour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar ise, yılbaşında ilk kez yurtdışında çıkacaklara bir uyarıda bulunarak söze başladı. Özkar, yurtdışında yılbaşının Türkiye’deki konseptten farklı kutlandığını belirterek, ” Yılbaşı yurdışında sokaklarda kutlanır, bizdeki gibi sanatçılı eğlenceli ve partili bir konsept beklemeyin” dedi ve şunları söyledi: “Bunu özelikle bilerek seyahat etmeleri gerekiyor. Özellikle avrupanın birçok yerinde yılbaşı sokaklar ve şehrin en büyük meydanlarında sabahlara kadar sokak eğlenceleri ile kutlanıyor. Türkiye’de eğlendikleri tarzından dışında o ülke insanın eğlencesine ortak olamk için gidiliyorsa iyi ama buradaki koşullarla kıyaslamasınlar zira hayal kırıklığı olur, anlayış çoğu Avrupa ülkesinde çok farklı” dedi.

Yılbaşının Türk tatilcilerin seyahat ettiği bir periyot olmadığını dile getiren Sarp Özkar, ancak Ortadoğu ve Dubai gibi ülkelere talebin arttığını söyledi.

SEZON SÖMESTRE HAZIRLANIYOR
Kayak turlarının Türk tatilcilerinin gözdesi olduğunu ve Avrupa’da kayak imkanlarının yurtiçine göre daha ekonomik ve daha fazla pist seçeneği nedeniyle tercih edildiğini kaydeden Özkar,kayak turlarının sömestr de dolacağını belirtti ve gözde kayak mekanları için adres gösterdi:

Avusturya Zell Am See 22 / 29.01 799 €
İtalya Cortina D’Ampezzo 29.01 / 05.02 1249 €
İtalya Paso Tonale 30.01 / 06.02 999 €

TATİLCİLER BUNLARA DİKKAT ETSİN
Jolly Tur Acenteler ve Satış Müdürü Murat Kuduzcu ise yılbaşını yurtdışında geçirmeye hazrlananlar için şu uyarıda bulundu.” Aralık ayının son haftasında Christmas tatili nedeniyle konsolosluklar 5 günlük tatile girecek. Vize işlemleri için işi son dakikaya bırakmayın”
Murat Kuduzcu, kurban bayramı tatiline rağmen yurtdışında 3-4 günlük yılbaşı talebinin yoğun olduğunu ve Avrupa’daki yakın destinasyonların tercih edildiğini de sözlerine ekledi.

Kuduzcu, kayak tatilini Türkiye’de Uludağ, Kartalkaya’da yapmak isteyenleri de erken rezervasyon yapmaları konusunda uyararak şunları söyledi:” Türkiye’de kalan alanları ve otellerin kapasitesi sınırlı .Sömestr için plan yapanlar acele etsinler. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlansınlar ”

(gazeteport)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunu da Okudular

Bu yazı toplamda 2836, bugün ise 1 kez görüntülenmiş

Share
Ev ve İş Telefonu Başvurusu Yapmak İçin; Buraya tıklayınız...

CommentYorum